Optika II.
Geometriai torzítás
Az optika torzítását pontosan nem tudjuk lemérni, csak azt, ami megmarad belőle a képfeldolgozás során. Az ugyanis biztos, hogy a Samsung WB500 torzítás-korrekciót is használ, amely bizonyos esetben a lejátszás módban történő képnagyításnál is észrevehető. Ennek hatása igen pozitív, hiszen minimális torzítást tapasztalunk csak.
Mind nagylátószögnél, mind teljes tele állásban mindössze 0,2%-os torzítást mértünk. Ez főként a nagylátószögnél számít kiváló eredménynek.
Görbe oszlopokat, dudorodó házfalakat tehát nem igen fogunk viszontlátni a WB500-zal készült fotókon.
Közelfényképezés, makró
A Samsung WB500 makrózásban nem kimondottan erős. Teljes nagylátószögnél természetes módon a nagyítás sem nagy, a kis munkatávolság ellenére. Ez esetben 70 mm széles témával tölthetjük ki a teljes képszélességet, miközben a tárgy a frontlencsétől 2 cm-re van. Ez a nagyítás az átlagos 45-50 mm-hez képest jócskán elmarad. Ezek mellett persze a nagylátószög viszonylag nagy mélységélességet és torzult perspektívát eredményez.
Teljes tele állásban kb 80 cm-es munkatávolsággal makrózhatunk, a képszélesség ekkor 142 mm-t fed le. Ez sem túl jó nagyítás, de legalább messziről van. Lepkék fotózásához azonban ez a nagyítás még kevés, ráadásul a képszél és sarkok erős lágyulást mutatnak (szférikus aberráció).
Köztes zoomállásban közelítőleg 60 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál találjuk a legjobb nagyítást, amikor is 68 mm széles témával tölthető ki a teljes kép szélessége, mindemellett a mélységélesség is kellően kicsi a szép képek készítéséhez (kár, hogy rekesz nincs a gépben, így a mélységélesség ilyen formában nem befolyásolható).
A sarkok életlenedése itt is érezhető, de nem oly’ mértékben, mint tele állásban.
A geometriai torzítás sem nagylátószögnél, sem tele állásban nem komoly.
Vignettálás
A peremsötétedés alapesetben kellően visszafogott ahhoz, hogy jól láthatóan jelentkezzen. Mindez nagylátószögnél és tele állásban is igaz, egyik végállásban sem éri el a sarkok sötétedése a 10%-ot. Ha az ND szűrővel csökkenti a gép a szenzorra jutó fény mennyiségét, akkor a kis méretű szűrő miatt a peremsötétedés jelensége erőteljesebbé válik (mechanikus peremsötétedés). Ez esetben 20% körüli sötétedésről beszélhetünk a sarkokban, legalábbis átlagos értéket nézve. A kép jobb alsó sarka azonban erőteljesebb fényerővesztést mutat.
A peremsötétedés tehát elfogadható mértékű, de tájképeknél nem érdemes a beépített ND szűrőt használni (amit egyébként verőfényes napsütésen kívül nem is nagyon fog erőltetni a gép).