A fényszennyezés nem olyan környezetkárosító dolog, mint a szemét kocsiból való kihajítása, vagy a tengerbe jutott olaj, de ez is az emberi civilizáció mellékterméke. A fényszennyezést a városok közvilágítása okozza, amely a légkör vízpáráján megtörik és az apró, lebegő részecskékről visszaverődik, ezzel csökkenti az éjszakai égbolt tisztaságát, mély sötétségét. Ez a metropoliszok közelében annyira erős, hogy aki ki sem mozdul a városból, csillagot is alig lát az égen.
A Bortle-skála szerint a legerősebb fényszennyezés 9-es szintű, amelynél a megfigyelhető objektumok kimerülnek a Holdban, a fényesebb bolygókban (Jupiter, Vénusz, Mars) és néhány fényes csillaghalmazban, míg a legtisztább az 1-es szintű, ahol a tejút tökéletesen megfigyelhető szabad szemmel is, ezen kívül pedig még árnyék is kialakul a földön a Tejút legfényesebb szakaszaiból, a Skorpió és a Nyilas csillagképből érkező fény hatására.
A legfrissebb fényszennyezés térképről nemrégiben számoltunk be, ha még nem láttad, érdemes azt is megnézni!
A Sriram Murali által készített time-lapse remekül mutatja be a nagy városok fényszennyezésének hatását, s jut el lépésről lépésre az egyre tisztább égbolt felé.
Íme az egyes helyszíneken készült egy-egy képkocka, alatta pedig megtekinthető a teljes videó: