PMA 2002: Az őrület elkezdődött

0

Fujifilm


A Fuji eddig három gépet és egy új SuperCCD-t jelentett be.

FinePix S2 Pro
Fujifilm FinePix S2 Pro
A nagysikerű S1 Pro utóda a legújabb SuperCCD-vel. Kicsit komolyabb vázra (F80)épült mint előde és hihetetlenül nagy, 12 megapixeles képeket készít. A CCD maga 6 millió pixeles, de a SuperCCD-k hagyományos átlós elrendezése miatt az elkészült kép legnagyobb felbontása ennek a duplája. Újdonság, hogy a gép RAW fájlt is tud majd menteni, ami a SuperCCD-k történetében még nem fordult elő. Az így készült 12,5 MB-os fájlokkal jelentős helymegtakarítás érhető el a 36 MB-os TIFF képekhez viszonyítva. A nagyobb fájlméretek könnyebb mozgatása érdekében az USB port mellé egy FireWire (IEEE 1394) port is került a gépre. Ennek maximális elméleti sebessége 400 Mbit/mp.

Sajnos maradt a kb 1,5x gyújtótávolság szorzó, így pl. a 28 mm-es nagylátószögű optikák továbbra is egy 43 mm-es látószögét mutatják majd. Csökkent az LCD monitor mérete 2″-ről 1,8″-re. Változott a használható legrövidebb záridő: az eddigi 1/2000 mp helyett most akár 1/4000 mp-et is lehet fotózni. Az S1 Pro viszonylag magas kezdő érzékenysége (ISO 360) ISO 100-ra változott. A féynképezőgép az év második felétől lesz kapható. Bővebb adatok az adatlapon találhatók.

Adatlap: Fujifilm FinePix S2 Pro

FinePix S602 Zoom
Fujifilm FinePix S602 Zoom
A második 3. generációs SuperCCD-vel szerelt digitális fényképezőgép a FinePix S602 Zoom. Feladata a FinePix 6900 modell leváltása. Méretét tekintve egy hajszállal nagyobb elődjénél, de egy sor érdekes újdonságot rejteget.

A 3. generációs SuperCCD-nek köszönhetően a fényképezőgép képes ISO 800 illetve 1600-as felbontásban is képet készíteni, igaz ilyenkor a felbontás csak 1280 x 960 pixel. A fényképezőgép maximális felbontása illetve a CCD lapka pixelszáma egyébként nem változott. Ugyanez a CCD 30 kép/mp-es videófelvételek készítésére is alkalmas VGA (640 x 490) pixeles felbontásban. Mivel az S602-t mikrofonnal is ellátták ezekhez a videókhoz hangot is lehet rögzíteni.

Az egyik leglényegesebb újítás azonban az elektronikus kereső pixelszámának növelése. A régi 110 ezer pixeles miniatűr LCD helyett a keresőben egy 180 ezer pixeles darab működik. Remélhetőleg ennek a képe használhatóbb lesz, mint a 6900-as keresője. Sajnálatos változás viszont, hogy a kiváló 2″ átmérőjű LCD-t egy 1,8″-es 110 ezer pixelesre cserélték.

Az élességállítást az eddigi kontraszt érzékelős módszer mellett egy passzív élességállító szenzor is segíti. Az S602-be két külön makró mód került. A SuperMacro állásban a fényképezőgép akár 1 cm-ről is képes készíteni.

Javítottak a sorozatfelvétel képességen is. A fényképezőgép képes másodpercenként 5 képet készíteni. A sorozat ugyan csak egy képből állhat, de lehet úgy is fotózni, hogy a gép az exponáló gomb lenyomott állapotában folyamatosan készíti a felvételeket, a gomb felengedésekor pedig elmenti az utolsó 5 felvételt.

Szintén nagyon jelentős változás, hogy az eddigi SmartMedia kártyanyílás mellett megjelent egy CompactFlash Type II-es kártyahely is. Ez természetesen MicroDrive kompatibilis, így akár 1,1 GB kapacitás is betárazható (SmartMedia + MicroDrive). A fényképezőgép áramellátásáról az eddigi NP-80 kódjelű lítium ion akkumulátor helyett 4 db ceruzaelem gondoskodik.

A fényképezőgép ára még nem ismert, megjelenése a boltokban június körül várható.

Adatlap: Fujifilm FinePix S602 Zoom

FinePix F601 Zoom
Fujifilm FinePix F601 Zoom
A harmadik Fujifilm fényképezőgép, ami az új SuperCCD-vel kerül majd forgalomba. A 4800/6800-as vonalat leváltó S601 Zoom kisebb is és könnyebb is, mint apró elődei. A SuperCCD-nek köszönhetően a nagy érzékenység (ISO 800 és ISO 1600 1280 x 960 pixeles felbontásnál) és a gyors VGA felbontású videó ebbem a modellben is elérhető.

Változott az energiát biztosító NP-80-as akku. Az eddigi ceruzaelem szerű lítium ion akkut egy szintén ilyen anyagból készült lapos négyzetes akku váltja fel.

A gép áprilistól lesz kapható, valószínűleg hazánkban is. Listaára az Egyesült Államokban 599 dollár.

Adatlap: Fujifilm FinePix F601 Zoom

Első hír a gépekről

A 3. generációs SuperCCD (részletes bemutató)