Exkluzív Interjú Dave Coffinnal
Interjú Dave Coffinnal, a Crw.c szerzőjével
A nyers formátumról szerettük volna megkérdezni a diagnosztikai módot felfedező, illetve a bekapcsoló szoftvert író programozót, és az ingyenes Raw Photo Decoder szerzőjét. Az előbbit nem tudtuk utolérni, de Dave Coffinnal sikerült beszélnünk.
Index Digicam (ID): Az általad írt Raw Photo Decoder programmal alig néhány hete találkoztunk először, mikor a Sigma SD9 képeit próbáltuk konvertálni és a géphez mellékelt szoftvernek kerestünk alternatívát. A szoftvered tudásával teljesen lenyűgözött bennünket.
|
Dave Coffin |
Dave Coffin (DC): A Sigma SD9 támogatásán még mindig dolgozom. A Crw.c [a program rövid neve a forrásfájl alapján – a szerkesztő] által mentett kép még mindig nem olyan jó, mint a Sigma Photo Pro képe, mert a feldolgozás utolsó 2-3 lépése még hiányzik. Reményeim szerint a következő 1-2 hétben ez is elkészül.
ID: Mikor először hallottunk az alacsony(abb) kategóriás Nikon fényképezőgépek nyers formátumáról, akkor bizonyos források azt súgták, hogy ezek valószínűleg nem valódi RAW (nyers) fájlok. Mi az igazság? Ezek a fájlok tényleg olyan nyers adatokat tartalmaznak, mint más fényképezőgépek nyers fájljai?
DC: Ezek a fájlok talán még nyersebbek mint a NEF fájlok. Nincs semmiféle fejlécük, úgyhogy a formátum felismerésének egyetlen módja a fájlméret ellenőrzése. Ettől eltekintve a Crw.c minimális változtatással felkészíthető volt az új formátumokra.
ID: Mások azt mondják, hogy ezek a fájlok a fejléctől és a nézőképtől eltekintve szinte azonosak a Nikon által használt NEF formátummal. Igaz ez?
DC: A tömörítetlen NEF fájlok ugyanilyen adatformátumot használnak, így a 12 bites adatok „123 456” a fájlokban „12 34 56” formában vannak tárolva. A tömörített NEF titkos, nem dokumentált formátumot használ. Mindkettő TIFF nézőképet tartalmaz a fejlécben és a Crw.c támogatja ezeket.
ID: Hány fájlra volt szükséged a különböző Nikon gépekből, hogy el tudd készíteni a dekódoló algoritmust az adott modellhez?
DC: Egy fájl elég, de ha a gép tömörített és tömörítetlen formátumot is használ, akkor kettő. Ha teljesen új formátumról van szó, akkor elképzelhető, hogy több képre is szükségem lehet, hogy tökéletes legyen a dekódoló algoritmus.
ID: A szoftvered jelenleg a Coolpix 995, Coolpix 2500, Ccoolpix 4300 és a Coolpix 4500 modelleket támogatja. Szerepel a terveid között a Coolpix 900, a Coolpix 950 és a Coolpix 990 nyers formátumának támogatása is?
DC: Ha azokból a gépekből is kapok képeket, akkor igen.
ID: Mi a véleményed ezekről a Nikon RAW fájlokról? Megérik a kínlódást?
DC: A nyers és a JPEG eredmény számomra nem sok különbséget mutat, de a nyers fájl nyilvánvalóan nagyobb dinamikájú. Ez jó, ha fotózáskor rendszeresen tévedsz az expozíció vagy a fehéregyensúly megválasztásánál.
ID: A szoftvered több különböző fájlformátummal is kipróbáltuk. Némelyik bonyolultabbnak (Foveon vagy SuperCCD) bizonyult mint a másik, de a program szinte majdnem mindig kiválóan teljesített. Hogyan értékeled a programod a gyártók által a gépekhez mellékelt szoftverekhez képest? A Crw.c csak egy segítség a gyártók által általánosan nem támogatott platformokon, vagy egy valós alternatíva a gyári szoftverekhez olyan rendszereken is, mint például a Windows?
DC: A Crw.c mind Windows-zal, mind pedig Macintosh-sal tökéletesen kompatibilis, és néhányan úgy tekintik, mint a „hivatalos” szoftvert. A programozók különösen szeretik, mert sokkal könnyebb integrálni saját kódjaikba, mint például 6 különböző gyártó, hibákkal tűzdelt és gyengén tervezett SDK-ját (Software Developer Kit – Szoftver Fejlesztői Csomag).
A Crw.c fontossága a jövőben lesz igazán nagy, mikor az új Dell laptop már Windows 2005-tel érkezik, de a Nikon NEF dekódere csak Windows XP alatt fog futni. A Nikon nem fogja frissíteni a régi szoftvert az új rendszerre, és hasonlóan a Dell sem fog eszköztámogatást készíteni a régi Windows rendszerekhez.
Ugyan a régi fényképezőgéped lehet, hogy elavult lesz már, de az azzal készült képekre még mindig szükséged lesz! A ma legmodernebb technológia holnap már csak mérgező hulladék, míg a fotók az idő múlásával egyre értékesebbé válnak.
A Crw.c szempontjából nincs probléma, hiszen a C nyelv az elmúlt 20 évben alig változott, és az előttünk álló évtizedekben sem sok módosítás várható. Ha már C fordító sem lesz, a kód akkor is jól olvasható marad [többek közt a kódba tűzdelt rengeteg megjegyzésnek köszönhetően – a szerkesztő].
ID: A Crw.c a fájlokat PPM vagy PSD formátumra tudja alakítani és a felhasználónak a konvertálásnál lehetősége van szín-, fényerő- és gamma korrekcióra. Tervezel-e további fejlesztéseket ezen a téren?
DC: A kimeneti oldalon nem. Más programok, mint például az ImageMagick vagy a FilmGimp sokkal több utómunka lehetőséget kínálnak, mint amit én valaha be tudnék építeni.
ID: A legtöbb esetben, nekem személy szerint a fehéregyensúly beállítása okozott gondot. Lesz-e lehetőség a jövőben automatikus fehér-egyensúly állításra a konvertálás során (mint mostani kék és piros kompenzációnál, csak automatikus formában), hogy a felhasználónak a képszerkesztő programban már csak finomhangolnia kelljen?
DC: Egyes gépeknél „crw -w” paraméter felismeri a fényképezőgép által beállított fehéregyensúlyt.
A színegyensúly beállításához a „crw -g 1 -b 0.5” formulát érdemes használni. Válassz valamit, aminek fehérnek kell lennie, számolj átlagot a piros a zöld és a kék komponensekre, majd állítsd be a red_mul és a blue_mul értékeket G/R (zöld/piros) illetve a G/B (zöld/kék) értékekre.
ID: Az önéletrajzodban olvastuk, hogy a Crw.c-t egyes kereskedelmi szoftverekben is felhasználták. Melyek ezek a szoftverek pontosan? Fel tudnád őket sorolni?
DC: Bibble, BreezeBrowser, IrfanView és Conceiva használja a Crw.c egyes részeit, vagy fogja a közeljövőben.
ID: Van olyan ingyenes projekt, amely szintén a Te kódodra épül?
DC: Számos ilyen van, de nagyon gyorsan elavulttá válnak, ahogy a Crw.c fejlődik. Általában jól működnek a fejlesztő fényképezőgépével, de nem törődnek más gépek támogatásával.
ID: A honlapodon szerepel, hogy a kódot ingyen adod. Igaz ez a kereskedelmi szoftverek esetében is? Vagy ha valaki ilyen szoftvert szeretne készíteni, akkor fizetnie kell?
DC: Ha valaki pénzt keres ebből, akkor nem zárkózom el attól, hogy támogassák a munkám. De nincs semmiféle kötelezettségük.
ID: Vannak már jól bejáratott csatornák az új formátumok beszerzésére vagy csak a lelkes felhasználók látnak el új formátumú fájlokkal? Bárki küldhet neked fotókat, hogy segítse a munkád? Milyen kép felel meg a legjobban egy ismeretlen formátum visszafejtéséhez?
DC: Az új fájl formátumokat mindig szívesen látom és azok beérkezése után általában néhány óra alatt frissítem a programot. Főleg a napfényben készült színes, kültéri fotókat szeretem lehetőleg fehér tárgyakkal.
ID: Tervezed-e ennek a remek munkának a folytatását a most várható nagy számú géppel, amit a PMA-n és a CeBiT-en (Hannóverben) jelentenek be?
DC: Igen. Ha bármelyik kiállításon jártok, legyen nálatok memóriakártya. Így ha egy bemutató gép kerül a kezetek ügyébe, akkor tudtok menteni rá néhány nyers képet. A Kodak DSC Pro 14n támogatását így tudtam megoldani.
ID: Köszönjük, hogy időt szakítottál a kérdéseinkre.
DC: 2001 júliusában jártam Magyarországon, ahol életem legjobb nyaralását töltöttem.