Ricoh RDC-5000

0


Ricoh RDC-5000



Ricoh RDC-5000 a második 2.3 megapixeles fényképezőgép, ami Steve-nél járt. A gép a maximális 1792 x 1200 pixeles felbontás mellett 896 x 600 felbontású képek is készíthetők, mikor a nagy felbontás nem szükséges vagy kevés a memóriakártyán lévő hely. A kép minőségét a nagy felbopntású CCD-hez igazított RGB szűrő javítja.


Az RCD-5000 egy kompakt (13,2 x 6,9 x 4 cm) és erős, fémházas fényképezőgép. Az egyik legnagyobb érdekesség a beépített nagysebességű USB csatlakozó, ami a nagy méretű képek gyors letöltéséről gondoskodik.


A fényképezőgépet 2.3x (38-86 mm) zoommal látták el, amit egy nagyon pontos automatikus élességállítási rendszer egészít ki. Az élesség szükség esetén manuálisan is beállítható. Nagylátószög esetén a fényképezőgép makró funkciói nagyon meggyőzők: a tárgy akár 4 cm közel is lehetnek, és semmilyen adapter alkalmazására nincs szükség.


Ricoh RDC-5000



A fényképezőgép alján kapott helyet az LCD kijelző fényerőállítója, az állványcsatlakozó és az elemtaró ajtaja.


Ricoh RDC-5000



A hátoldalon gép hátulján található 1,8″-es LCD kijelző egyedülálló módon egy automata borítást kapott, ami csak a gép bekapcsolása után tűnik el. A kijelzőn megjelenő menükben való mozgásra az LCD alatt elhelyezett gombok adnak lehetőséget. Az utóbbi időben ez az egyetlen fényképezőgép, amelyiknek minden gombja csak egy funkciót lát el, és nem kell bonyolult billentyűkombinációkat használni, hogy elérjünk egy funkciót.


Az optikai kereső helyes pozícionálásának köszönhetően nem kerül rá orrlenyomatunk a kijelzőre minden alkalommal, mikor a keresőbe nézünk. Persze az is igaz, hogy így meg a kereséshez a jobb szemüket használók kerültek hátrányosabb helyzetbe.


Ricoh RDC-5000



Ricoh RDC-5000



A fényképezőgép tetején a kisebb kijelző mellett az exponálógomb, a fő válaszógomb és négy funkciógomb kapott helyet.


A gombok funkciói balról jobbra:

  • memóriaválasztás (kártya, beépített)
  • vaku módok (automatikus, Slow Sync, állandó be és ki); a vörösszem effektus elleni programot a gép egy másik menüjében lehet csak bekapcsolni
  • önkioldó (10 másodperc)
  • képminőség (1792 x 1200 Fine/Normal/Economy vagy 896 x 600 (F/N/E)

Ricoh RDC-5000



Az RDC-5000 fel van szerelve hagyományos soros illetve az új USB csatlakozókkal is, így könnyen csatlakoztatható mind a Macintosh mind pedig a Windows rendszerekhez, kihasználva az újabb fejlesztések előnyeit is. A video kimenetre NTSC vagy PAL jel is küldhető, a felhasználó választásától függően. Az Egyesült Államokban a fényképezőgéphez hálózati adaptert is adnak, aminek 5V-os csatlakozója szintén gép oldalán található.


Ricoh RDC-5000



A képfeldolgozás felgyorsítására a fényképezőgép egy 8MB-os beépített átmeneti tárolásra alkalmas memóriát kapott. Ez a tár akkor is jól jöhet, ha az ember nem használ memóriakártyát, vagy az már betelt. Az RDC-5000-hez 8 MB-os SmartMedia kártyát adnak, de már fel van készítve a 32 MB-os kártyák fogadására is. A kártyát a már előbb említett csatlakozókkal azonos oldalon elhelyezett ajtó mögött találjuk. Az ajtó kinyitásakor a kártya eléggé kijön ahhoz, hogy azt akár vastag ujjakkal is könnyedén kivehessük a gépből.


Ricoh RDC-5000



A fényképezőgép dobozában található adapter funkciója nem tisztázott, a leírás sem ad semmi információt róla. Elképzelhető, hogy szűrők használatát hivatott elősegíteni.


Ricoh RDC-5000



A hátlapon található kijelző mellett az objektív is automata védelmet kapott, így nem kell többet aggódni az objektívsapka elvesztése miatt.


Ricoh RDC-5000



Ez a menü jelenik meg a kijelzőn, ha főkapcsolót a SETUP pozícióba forgatjuk. A menük angolul és japánul érhetők el és egyszerűségüknek köszönhetően önmagukért beszélnek.


Ricoh RDC-5000



A képen a beállítások megőrzését biztosító menü látható. Itt megadható, hogy a gép ki és újboli bekapcsolása során melyik beállítások maradjanak és melyek álljanak vissza alapértelmezés szerinti állapotukba. Itt látható, hogy az RDC-5000 képes a dátum és az idő képre való felírására is.


Ricoh RDC-5000



A felvétel menüben állítható be a megfelelő felvételi mód (egy kép, folyamatos felvétel vagy szöveg felvétel), fehéregyensúly állítás módja (automatikus, napfény, felhős, ízzó, fénycső), élességállítás módja (automatikus vagy manuális) és a dátumfelírás engedéylezése. Valami oknál fogva ebben a menüben kapott helyet a vörösszem csökkentő program beállítása is, bár sokkal jobb helyen lenne azon a gombon, amivel a vaku programjai közt válogathatunk. Lehetőség van továbba fekete-fehér képek és automatikusan, megadott időközönként ismételt képfelvételre is.


Ricoh RDC-5000



Felvétel közben az LCD-n nyomon követhetjük az aktuális beállításokat. Az 1800 x 1200 pixeles (?) Fine kép fénycső mellett, vaku nélkül a SmartMedia kártyára fog készülni, amin még 19 képnek van hely. A kijelző bal oldalán szintén látható a zoom állapotát jelző oszlop, de az sajno lemaradt erről a képről.


Ricoh RDC-5000



A képen az látható, hogy hogyan lehet kiválasztani az expozíciós korrekciót, aminek hatása azonnal látható a kijelzőn.


Ricoh RDC-5000



A teljes optikai zoom elérése után a zoom gombot két másodpercig folyamatosan nyomva tartva kapcsolhatjuk be a 2,5x digitális zoom-t, amit azonnal átváltja a gépet 640 x 480-as üzemmódba. A digitális zoom ezekben a gépekben teljesen felesleges, mivel a givágás és az esetlege interpollálás később a számítógépen könyebben és szebben elvégezhető.


Steve összefoglalása


A Ricohnak sikerült egy nagyon pici, kompakt, multi-megapixel fényképezőgéppel előrukkolnia. Az RDC-5000 kifitelezése kiváló, az aluminimum ötvözet vázat más gyártók is átvehetnék már és túlléphetnénk a műanyag korszakon. A gép nagyon jól áll a kézben és az egyfunkciós gombok használata is nagyon egyszerű.


A fényképezőgép objektívsapka nélkül jön, mert nincs rá szükség. A lencse kikapcsoláskor visszahúzódik a fényképezőgépbe mielőtt az automatikus objektívsapka végleg elzárja a por és egyéb szennyeződések útját. De nem csak a lencse, hanem az LCD is hasonló védelmet kapott, ami egyedülállónak mondható.


A többi hasonló fényképezőgéppel szemben a Ricoh-ban nincs automatikus és manuális mód. A beállítások mindig automatikusak, a felhasználó pedig mindig csak a megváltoztatni kívánt paraméter kell beállítania. Az automatikus zoom nem éppen a leggyorsabb, ezért a gomb gyors lenyomása és a kép elkészülte közt akár fél másodperc is eltelhet.


Az RDC-5000-nek bekapcsolás után az első kép készítéséig 8 másodpercre van szüksége, hogy elinduljon. Az 1800 x 1200 pixeles fine képek elmentése 10, a normál és economy méretűeké pedig 8 másodperc. 896 x 600 pixeles felbontás esetén fine módban ez az idő csak 6 másodperc, normál és economy módban pedig mindössze 5. Ezek az értékek tartalmazzák azt a 3 másodpercet, amíg a kép a felvétel elkészülte után a kijelzőn marad, hogy a felhasználó dönthessen sorsáról.


A Ricoh digitális fényképezőgépek mindig is jók voltak makró módban. Nincs ez másképp az RDC-5000 esetében sem. Nagylátószög esetén 4 cm-től, míg más gyújtópont választásánal 40 cm-től lesz éles a kép. Ricoh másik nagy fegyvere az infravörös távírányító, amit ehhez a fényképezőgéphez is adtak.


A képeket színesben, fekete-fehérben vagy szöveg üzemmódban is készíthetjük. Ez utóbbival kontrasztos felvételt készíthetünk nyomtatott dokumentumokról. Egy másik egyedülálló szolgáltatás az ismételt képkészítés. Az RDC-5000 beállítható, hogy bizonyos időközönként (30 másodperctől 3 óráig, 30 másodperces lépésekben) készítsen egy képet. Az automatika a gépet 24 óra elteltével kikapcsolja.


A beépített memóriának köszönhetően akár memóriakártya nélkül is fényképezhetünk. Az elkészült képeket a 3.3 voltos SmartMedia kártyán egy kártyaolvasóval vagy egy Flashpath adapterrel tölthetjük át a számítógépünkre.
A Ricoh ehhez a fényképezőgépéhez rendkívül sok szoftvert csomagolt:

  • PhotoStudio – javít, manipulál (Windows/Mac)
  • PhotoBase – rendez, kategorizál (Windows/Mac)
  • PhotoPrinter – nyomtat előkészített sablonok alapján (Windows)
  • PhotoFantasy – képmanipuláció (Windows)
  • ClubPhoto – fotóalbumok létrehozása és megosztása az interneten (Windows/Mac)
  • PhotoMontage – fotómontázs készítése sok ezer kép felhasználásával (Windows)

Legalább 10 ezer forinttal növeli a csomag értékét, hogy a Ricoh hálózati adaptert is mellékelt a fényképezőgéphez. Sajnos ez a nagylelkűség nem terjedt ki az újratölthető akkumulátorokra, amit a nagy áramfelvétel miatt mindenképpen érdemes beszerezni.


Összefoglalás


Az RDC-5000 egy remek gép az áráért, de nem hibátlan. A képen hasonló apróbb hibák figyelhetők meg, mint a Fuji MX-2900 esetén, ami arra enged következtetni, hogy a két gyártó ugyan azt a CCD-t illetve tömörítő firmware-t használja.


Összességében azonban egy remek fényképezőgépről van szó, ami kinőtte azokat a gyermekbetegségeket, amelyek a korábbi Ricoh gépekre jellemzők voltak.


A Ricoh RDC-5000 egy olyan teljesen amatőröknek szánt fényképezőgép, amit több száz oldalas használati útmutató elolvasása nélkül is bárki képes kezelni.