A stúdióvakuk kiválasztásakor igen fontos szempont, hogy legyen megfelelő vakuteljesítményünk. Sok esetben azt gondolhatnánk, hogy a 250 Ws-os vaku pont elég lesz, mert úgysem nagy a szoba és egyébként is jó fényerejű az objektív. A valóságban azonban többször szembetalálhatjuk magunkat olyan problémával, hogy nagyobb képkivágásra van szükségünk, amihez távolabb kell vinni a vakukat, vagy éppen indirekt kellene villantani ahhoz, hogy a krómozott, vagy más csillogós felületek ne legyenek csúnyán kiégve a fotón.
Ilyen esetekben, ha kicentiztük a teljesítményünket, két dolgot tehetünk: növeljük az érzékenységet és/vagy növeljük a blendenyílást. Mindkettő kellemetlen következményekkel járhat, gondolom nem kell túlmagyaráznom a zajosodás és túl kicsi mélységélesség okozta gondokat.
Egy szó, mint száz: a közép kategória alját képviselő 400 Ws nem véletlen az egyik legelterjedtebb a kisebb stúdiók építésekor.
Ebből a kategóriából kértünk be szerkesztőségünkbe 2 modellt, hogy megnézzük, mit kapunk bruttó 100e Ft körüli összegért.
Mikrosat Classic 4
A Mikrosat Classic 4 (vagy ahogy a nálunk járt mintadarabon volt olvasható: Mikrosat D400) bruttó 105e Ft-ba kerül. Első pillantásra ebben a modellben az egyszerű kezelhetőség és a csinos külső fogott meg. Márpedig – mint tudjuk – az első benyomások igen fontosak.
Dobozából kibontva a Classic 4-en észrevehetjük, hogy a vakucső már védelmet nyújtó üvegbúra mögé került, így a szoftbox, reflektorok, vagy más fényformálók felhelyezésekor a drága fénycső nem sérül olyan könnyen. A megoldás nem újkeletű, ennél a vakunál azonban fontos megemlíteni, hogy az áttervezett csőelhelyezés és búra kombinációjából adódóan méhsejtráccsal vagy szűkítővel való fotózáskor jobban ki tudjuk használni a vakunk teljesítményét a hatékonyabb fókuszálásnak köszönhetően.
A dobozban a készüléken kívül egy egyszerű reflektort is találtunk, amely a vakut a legalapvetőbb feladatokra azonnal alkalmassá is teszi.
A vaku háza hengeres formájú, húzott alumíniumból készült, amely nem csak esztétikus, de robusztus külsőt is kölcsönöz a Classic 4-nek. A nagyobb, nehezebb fényformálókkal való munka megkönnyítése céljából a vaku felső részére egy fogantyút is helyeztek, így egyszerűbb a kívánt pozíció beállítása. A vaku fel/le döntését egyébként egy szorítókar kilazítása után tudjuk elvégezni, hasonlóan az állványoknál igen elterjedt megoldáshoz. Ez véleményem szerint sokkal praktikusabb, mint az egyszerű szárnyas anyához hasonló módszer, hiszen nem kell annyira erőlködni sem a lazításnál, sem a szorításnál. A jobbra-balra forgatást természetesen az állványon, az állványcsavar meglazításával végezhetjük.
A 250W-os modellfény halogén izzója és a vakucső a vaku elején a védőbúra mögött található.
A vaku elé Bowens bajonettes fényterelőket csatlakoztathatunk.
A kezelőszervek kialakítása igen jó, szerintem első ránézésre teljesen egyértelmű, hogy mi micsoda. Fentről lefelé és balról jobbra haladva:
- teszt gomb (vaku elsütéshez)
- hangjelzés ki/bekapcsolása
- slave mód be/kikapcsolása
- modellfény teljesítmény szabályozója
- vaku teljesítmény szabályozója
- főkapcsoló
Slave mód használatakor a hátsó rész tetején elhelyezett infra szenzor oldja ki a vakut. A Classic 4-en ezen kívül természetesen a szabványos szinkron csatlakozó is megtalálható.
A Classic 4 ideális vaku lehet azoknak, akik már kiábrándultak a kis teljesítményű, 250Ws-os egyszerűbb vakukból, de nem szeretnének túl sokat költeni egy megbízható, strapabíró de nem túlbonyolított, mégis minőségi vakura. A Mikrosat a Classic 4-re 3 év garanciát biztosít.
A Mikrosat Classic 4 főbb jellemzői:
- Névleges teljesítmény: 400 Ws
- Teljesítmény szabályozás: 6 Fé (1/1-1/64)
- Teljesítmény ingadozása: 0,1%
- Hálózati feszültség: AC 220V 50/60Hz
- Beállítóizzó: 250W arányos/teljes/kikapcsolható módban
- Újratöltési idő: 0,2 – 1,8 sec.
- Villanási idő: 1/ 2000 sec
- Szinkron feszültség: 8V
- Kioldás: szinkronkábel, infra szenzor, tesztgomb
- Színhőmérséklet: 5500 K
- Ház anyaga: alumíniumprofil
- Méret: 280x140x170 mm
- Tömeg: 2,5 kg
- Fényterelő csatlakozás: Mikrosat (Bowens) bajonett
Mikrosat Digital 4
A digitális vakuk többnyire a komolyabb mikroprocesszorok segítségével jobb teljesítményvezérlést,nagyobb stabilitást és teljesítménytől kevésbé függő színhőmérsékletet nyújtanak. Ez többnyire jóval magasabb árukon is érzékelhető. A Mikrosat Digital 4 bruttó 117 ezer forintos árával viszont nem nevezhető drága darabnak.
A csomagolásától megszabadított vakun rögtön látszik, hogy komolyabb készülékkel van dolgunk. A vaku hátulján csak a főkapcsoló, az AC bemenet és a szinkroncsatlakozó kapott helyet, az összes kezelőszerv a gép oldalára került.
A Digital 4 dobozában nem volt reflektor, itt csak az alap készülék kapott helyet. Ebből adódóan már vásárláskor gondoskodjunk megfelelő fényterelőről, vagy fényformálóról.
A Classic 4-gyel szemben a Digital 4 már fekete színben pompázik, formája pedig inkább téglatesthez hasonló. Az alumínium profilból felépített ház ez esetben is a tartósságot sugallja, bár a fekete festés miatt a karcok ez esetben vélhetően jobban meglátszanak majd.
A készülék fel/le döntésénél itt a hagyományosabb megoldást találjuk, egy műanyag bevonatú szárnyasanyával tudjuk a feloldani, vagy rögzíteni a vakut.
A vaku elején természetesen védőbúra mögé helyezve találjuk a vakucsövet, valamint a brutális fényteljesítményt adó 1000W-os halogén izzót, melyet modell/beállítófényként használhatunk. Bizony tárgyfotónál sok esetben már ez a beállítófény is elég teljesítményt adhat a fotók elkészítéséhez. A nagy teljesítménynek köszönhetően nagyméretű szoftboxok, vagy nagy vaku-téma távolságoknál is jól ellenőrizhető marad a megvalósított fények, illetve a vakuk elhelyezésének hatása.
A vaku elé Bowens bajonettes, vagy adapterrel Hensel Expert bajonettes fényterelőket csatlakoztathatunk.
A kezelőszervek (a főkapcsolót kivéve) oldalt találhatók, mindegyik érintőgombhoz hasonló mikrokapcsolóval dolgozik. Azért, hogy a jobbra és balra elhelyezett vakuk kezelése is kényelmes lehessen, a felső fogantyú és az alsó állvány foglalat felcserélhető, így végeredményben a kezelőszervek a gép bal illetve jobb oldalára egyaránt helyezhetők. A jobb oldali képen balról jobbra haladva a következőket láthatjuk:
- 4 db 7 szegmenses LED kijelző a teljesítmény adatok beállításához és leolvasásához
- fel gomb
- le gomb
- vaku teljesítmény vagy modellfény teljesítmény beállításának kiválasztása
- állandó vagy vakuteljesítménnyel arányos modellfény kiválasztása
- hangjelzés ki/bekapcsolása
- fotocella aktiválása (magyarul slave mód be/kikapcsolása)
- vaku elsütése teszt jelleggel
A Slave módhoz szükséges infra szenzor itt is a vaku hátulján helyezkedik el, ezúttal piros védősapka mögött.
A Digital 4 inkább azoknak való, akik nem idegenkednek a digitális beállításoktól, amelyek sok esetben ugyan kissé hosszadalmasabbak és körülményesebbek, mint az analóg kezelőszerveknél, de pontosabbak is. A Digital 4 a nagy teljesítményű modellfény miatt nagyobb műtermek illetve szélesebb látószögű fotózáshoz szükséges nagyobb vaku-téma távolságokhoz is alkalmas.
A Mikrosat Digital 4 főbb jellemzői:
- Névleges teljesítmény: 400 Ws
- Teljesítmény szabályozás: 20-400 Ws
- Teljesítmény ingadozása: 0,1%
- Hálózati feszültség: AC 220V 50/60Hz
- Beállítóizzó: 1000W arányos/teljes/kikapcsolható módban
- Újratöltési idő: 0,1 – 1,9 sec.
- Villanási idő: 1/ 2200 sec
- Szinkron feszültség: 12V
- Kioldás: szinkronkábel, infra szenzor, tesztgomb
- Színhőmérséklet: 5500 K
- Ház anyaga: alumíniumprofil
- Méret: 390x120x115 mm
- Tömeg: 3 kg
- Fényterelő csatlakozás: Mikrosat Profi Bajonett (Bowens adapterrel Hensel Expert)