Röviden: Nikon Coolpix SQ teszt

0

A Nikon Coolpix SQ messziről talán leginkább a Fujifilm FinePix F401/410-re hasonlít. Ez elsősorban a négyzetes külsőnek köszönhető. Míg a Fujifilm FinePix F410 optikája a gépvázból bújik elő, addig a Nikon SQ elforgatható résszel rendelkezik, mely magában rejti az optikát is. Az elforgatható optikának megvannak a maga előnyei, pl. fej fölül, vagy föld felszínéről történő fotózáskor lehet hasznos, sőt akár magunkkal szembe is fordíthatjuk, ekkor az LCD-n egy kisebb képen látjuk saját portrénkat. Ezt a tulajdonságát más Coolpix gépektől örökölte (pl. Coolpix 4500). További örökölt jó tulajdonság a kiváló makró-képesség. Ezek tetejébe még egy vadonatúj kialakítású LCD is jön, ami hihetetlen jól látható igen erős nyári napsütéskor is.






A különleges kialakítású gépbe 1/2,7″ tokozott méretű, 3,34 millió pixeles CCD került. Legnagyobb felbontásban így a kissé szokatlan 2016×1512 pixeles képeket kapjuk. Kisebb felbontást választva lehetőségünk van 1600×1200, 1024×768 és 640×480 pixeles fotók készítésére is. A képek háromféle minőségi fokozatban menthetők el: Fine, Normal, Basic. A legkisebb veszteségű Fine módban 90%-os minőségű JPEG fájlokat kapunk. Kár, hogy ennél kisebb veszteséggel nem dolgozhatunk, bár ez is elegendő minőséget nyújt hobbifotózáshoz. A Fine képek 3 Mpixelen 1,2-1,3 MByte-os fájlokat eredményeznek. A Nikon hűséges a CompactFlash-hez, így ebbe a gépbe is ilyen kártyát illeszthetünk, de csak Type I-est.

A felvételek ISO70 érzékenységgel készülnek, de az automatika megnövelheti ezt az értéket. Kézzel sajnos nem állíthatunk érzékenységet. A zársebesség 2 és 1/2000 mp közötti lehet, ezt az automatika mátrix, középre-súlyozott, vagy szpot méréssel állítja be. A 2 mp-es záridő segítségével akár éjszakai felvételek is készíthetők.






A gép optikája F2,7-4,8 fényerejű, fókusztávolsága 5,6-16,8 mm, mely kisfilmes formátumra vetítve 37-111 mm. Az optika teljes átfogását 20 fokozaton keresztül érhetjük el. Ez egy 3x-os zoomátfogású optikánál igen szép érték, átlagos esetben ennek fele szokott rendelkezésre állni. Így tehát egy igen pontosan beállítható optikával dolgozhatunk. A rekesz mérete többféle értéket vehet fel, egészen F8,8-ig. Ezt is csak az automatika választhatja meg.

Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 30 cm, de makró állásban akár 4 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Makrózáskor optikai zoom is használható, sőt célszerű is használni, hiszen a legnagyobb nagyítást körülbelül az optika középállásánál érhetjük el. A makróra jól használható fókusztávolságokat a gép zöld színnel jelzi a zoomskálán. A legkisebb befogható terület így akár 25 mm-es is lehet, ami kiváló makró-képességet jelent. Ennyire jó makróval, torzítások nélkül még nem találkoztunk.

Az élesség-állítás csak automatikusan történhet, kézi fókuszálása nincs lehetőség. A gépen átnézeti kereső nem található. Most bizonyára néhányan azt gondolják, hogy erős napsütésben emiatt szinte használhatatlan lesz a gép. Nos, mi is örömmel tapasztaltuk ennek ellenkezőjét. A kezelési útmutatóban csak nemes egyszerűséggel „továbbfejlesztett fényerő-vezérlés”-nek nevezik az LCD új megoldását. Ennek segítségével igen erős napsütésben is tökéletesen látható képet láthatunk az LCD-n. Nagyon jó lenne, ha ezután minden gépben ilyen LCD-t találnánk, mert tényleg nagyszerűre sikerült, ráadásul a 1,5″-os megjelenítő felbontása is kellemes, mintegy 118e pixel.






Automatikus módon kívül téma-automatikával is dolgozhatunk, ekkor a következő témákat választhatjuk ki a menüből: portré, beltéri, éjszaki portré, sport, strand/hó, tájkép, naplemente, alkonyat/pirkadat, éjszakai tájkép, makró, múzeum, tűzijáték, másolat, ellenfény, panoráma.

A fényképezőgéppel sorozat felvétel is készíthető, összesen 4 kép menthető el, 1,3 kép/mp sebességgel, így tehát 3 mp időtartamig tudunk sorozatfelvételt használni. A fehér-egyensúly az automatikus beállításon kívül napfény, felhős, izzó, fénycső, vaku értékre állítható, valamint kézi beszabályozással is megadható.

Mozgóképek felvételekor a gép hangot is rögzít, a felvétel maximális hossza 40 mp, a felbontás 320×240 pixel. Videófelvétel közben az optikai zoom nem használható, a szükséges fókusztávolságot a felvétel megkezdése előtt kell beállítanunk. A videófelvétel közben az élességállítás sem működik, így a felvétel megkezdésekor érvényes fókusszal kell végig dolgozni. A fénymérés viszont aktív a felvétel során is.

Lejátszás esetén a kész felvételekbe 1,2x-6x mértékig lehet belenagyítani. A kész képekhez hangmegjegyzés is fűzhető, ez főleg turistáknak hasznos segítség, hiszen így nem kell lejegyezni, hogy melyik fotó mit ábrázol.

A fényképezőgép optikáját kikapcsolt állapotban egy védőkupakkal óvhatjuk a környezeti hatásoktól.

Az állványmenet műanyagból készült, az optikai tengelytől 2 cm-re található. Mivel a kártyát és az akkumulátort a gép oldalán kell cserélni, így állványra helyezett gépnél is minden további nélkül cserélhetők maradnak.






A gépet EN-L2 jelű, 3,7V-os, 1000 mAh (3,7 Wh) kapacitású Li-ion akkumulátor látja el energiával. A kezelési útmutató szerint egy feltöltéssel kb. 65 percen keresztül üzemeltethető bekapcsolt LCD-vel.

A bekapcsolás után 3 mp-cel később jelenik meg az élőkép, ez átlagos késleltetést jelent. A fókuszálás sebessége gyors és közepes közötti, nagylátószög esetén 0,5-0,8 mp, tele állásban 1-1,5 mp, makró esetén akár 2,5 mp lehet. Gyenge megvilágítás esetén az autofókusz munkáját zöld színű AF segédfény segíti elő, ennek hatótávolsága 2 m körüli. Az élesség-állítás területét 9 fókuszpont közül a fotós is kiválaszthatja, igaz ez a 9 fókuszpont meglehetőségen a kép közepére koncentrált. A vaku a szokásos módokban működhet: automatikus, derítés, kikapcsolt és vörös-szem effektus csökkentő.

A géphez dokkoló-állomás is jár, mely egyben az akkuk töltését is megoldja. A töltést maga a dokkoló-állomás is képes elvégezni, de a gépet a dokkolóra helyezve a gépen belül is töltődik az akku.

A fényképezőgép CompactFlash Type-I kártyát fogad. A gyári összeállításban 16 MB-os kártyát mellékelnek, ez azonban nem túl nagy kapacitású, így már a gép vásárlásakor érdemes beszerezni egy 128 MB kapacitású kártyát.

A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:


  • EN-L2 Li-ion akku (3,7V, 1000 mAh)

  • dokkoló-állomás (mely töltőként is funkcionál)

  • audio-video kábel

  • USB kábel

  • hordszíj

  • 16 MB-os CompactFlash kártya

  • objektívvédő sapka és a hozzá való szíj

A gépen lévő video-kimenet segítségével a Nikon Coolpix SQ-t televízióhoz is csatlakoztathatjuk, így a TV-n is megtekinthetjük a kártyán lévő képeket, videókat.

A fényképezőgéppel a budai várban is jártunk, így jópár tesztfelvételt készítettünk. Ezeket a fotókat, mint turisták készítettük el, a gépet automata módban használtuk. Így tehát a képek minőségét ennek megfelelően kell szemlélni, vagyis több esetben lehetőség lett volna jobb képek létrehozására is expozíció-korrekció használatával, illetve a fehér-egyensúly beállításával. Célunk azonban nem a stúdió-minőségű fotók készítése volt, hanem a gép életszerű helyzetben történő kipróbálása. Az egérmutató lent látható kis képekre való mozgatása esetén az egérkurzor alatt néhány információ jelenik meg, a képekre kattintva azok eredeti méretben is megtekinthetők.

ISO70 F7,8 1/150 mp ISO70 F6,8 1/240 mp ISO70 F5,4 1/500 mp ISO70 F3,7 1/330 mp ISO70 F3,5 1/480 mp ISO70 F8,8 1/180 mp ISO70 F5,8 1/420 mp ISO70 F6,2 1/280 mp ISO70 F3,9 1/300 mp ISO70 F3,8 1/350 mp ISO70 F6,2 1/280 mp ISO70 F7,0 1/280 mp



A készült fotók jó részletességűek, nem túl lágyak. Ha részletesen megnézzük a képeket, azt láthatjuk, hogy az átlagosnál zajosabbak a fotók ISO70 érzékenységen is. Ez azonban nem zavaró mértékű. A felvételek alapján a Nikon Coolpix SQ-val figyelni kell a fénymérésre, még mátrix mérésnél is hajlamos enyhe túlexponálásra. A színek szépek, egy kissé talán a kékes-bíbor felé hajlanak az árnyalatok, de ez is csak akkor észlelhető, ha más gépekkel készült képekkel hasonlítjuk össze. Az aberráció nem jelentős. Összességében tehát szép, részletgazdag képeket kapunk a kis Nikon Coolpix SQ-tól.

A Nikon Coolpix SQ-t azoknak ajánljuk, akik szeretnének egy szép kialakítású, 3 Mpixeles gépet, mely kiváló makrókat készít, s fontos számukra, hogy erős napfényben is tökéletesen látható legyen az LCD. Az automata kompakt Coolpix SQ biztosan kellemes társa lehet azoknak, akik sok felvételt szeretnének készíteni, ez nem is lesz nehéz, hiszen a CompactFlash kártyák ma már olcsón beszerezhetők.

A Nikon Coolpix SQ nettó ára 104 ezer forint. Figyelembe véve a gép apró méretét, a kellemes optikát, a remek makró-képességet, a jó képminőséget és a tökéletesen látható LCD-t, valamint az alapárban benne lévő dokkoló-állomást, a Coolpix SQ jó vételnek számít, ha valóban fontos a kis méret és a jó használhatóság. A tesztgépet a Digitcamtől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!

A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.