|
A µ 800 készítői remekül válaszották meg a felhasznált anyagokat: ami nem fémből van, az is jó minőségűnek tűnik, mindenhez jó hozzáérni. A kellemes súlyú, precízen összeszerelt fényképezőgép legnagyszerűbb erénye mégis inkább a mérete: épp elfér egy átlagos nadrágzsebben, így bármilyen körülmények között egy pillanat alatt elő lehet kapni. A bármilyen körülményt pedig tessék szó szerint érteni: az Olympus „All Weather” háza ugyanis cseppálló, így esőben is nyugodtan lehet használni. Az élőkép bekapcsolás után gyorsan megjelenik, ilyenkor a fókuszálás idejének függvényében akár már egyből fényképezhetünk is.
|
|
Fényképezni pedig mindig kell: a µ 800 szinte kívánja, hogy rendszeresen elővegyék és kattintsanak vele párat, bármilyen időben, mégoly mostoha fényviszonyok mellett is. Szerencsére a nagyméretű, 6,4 cm-es LCD még napfényben is elég tiszta képet ad, ami a képek készítésénél és a visszanézésnél is jó szolgálatot nyújt.
|
|
Éjszakai fényképezésnél persze egy ilyen ultra kompakttól nem kell csodát várni, de a kategóriában így is kiemelkedően éles képeket készíthetünk. Az LCD kijelzőn megjelenő kép a Bright Capture technológia révén mindig megfelelően világos, ami megkönnyíti a képek komponálását, elkészítését alacsony megvilágítás mellett is – bár eleinte valóban nehéz hozzászokni, hogy a képernyőn látott kép olykor sokkal világosabb a témánknál. Sötétben az is jól jön, hogy a fényképezőgépet akár ISO1600 érzékenységgel is hasznáhatjuk, bár itt némi kompromisszumkészségre is szükség van: ISO800 és 1600 esetén ugyanis csak 3 megapixeles képeket készíthetünk. Persze sokszor megéri inkább ezt választani, hiszen az így készített fotók zajszintje még épp megfelelő, és cserébe nem kapunk homályos, bemozdult képet. Azért ha van lehetőségünk hosszú expozíciós időt állítani, akkor tegyük ezt: az állványmenet és az időzítő ilyen esetekben sokat segít az éles képek készítésében.
A vaku szintén főleg éjszaka jön jól: ennek teljesítményét sajnos nem állíthatjuk kézzel, ezért egy-egy közeli tárgyra villantva a téma szinte biztosan beég. A µ 800 a szokásos módokat támogatja: derítés, auto, vörösszem-hatás csökkentés – utóbbira azért is szükség van, mert a vaku és az objektív igen közel van egymáshoz, és a szembevakuzott emberek jó eséllyel néznek ránk vissza piros szemekkel a fotóról. Ez a mód sem mindig tökéletes, de erre a fejlesztők is gondoltak: szoftveres vörösszem-hatás csökkentést is építettek a fényképezőgépbe, mellyel az elkészült képeken utólag is korrigálhatjuk a vörösszemes hibákat anélkül, hogy számítógépet, vagy bármilyen képszerkeszető programot kellene használnunk.
|
|
A µ 800-at a kategóriában átlagos, 3x-os zoomos objektívvel szerelték. Fókusztávolsága kisfilmes rendszerbe átszámítva 38-114 mm-nek felel meg, a fényereje kategóriájában átlagos: nagylátószögnél f/2,8, tele állásban f/4,9. Az objektív szép színű, élethű képeket készít, de nagylátószögnél, közeli témáknál sajnos nagyon érezhető a hordótorzítás. A µ 800-zal akár három centiméteres távolságból is fényképezhetünk makró, vagy a szuper makró üzemmódban – utóbbival nagyon könnyű szép mélységélességet elérni, de ilyenkor tényleg közel kell menni a témához, mivel ekkor nincs lehetőségünk a zoom használatára.
A fókuszálás gyors és legtöbbször még extrém helyzetben is pontos; az AF segédfény hiánya miatt azonban sötétben csak addig tudunk éles képeket készíteni, amíg az LCD Bright Capture funkciója tart – ilyenkor a kézi fókusz hiánya miatt sokszor meg kell szenvedni egy éles képért.
A helyes expozíciót a fényképezőgép mintegy húsz előre beállított programmóddal segíti, melyeket nagyon egyszerű gyorsan kiválasztani. Teljesen manuális mód sajnos nincs, de fényképezhetünk zár- és blende előválasztás módban, illetve minden esetben használhatunk +-2 Fé expozíció korrekciót, 1/3 rekeszenként. Nagyon hasznos, hogy a gép fényképezés közben a képernyőn mutatja az expozíciós beállításokat, amelyeket használni kíván – ezeket az információkat figyelve fotóink jó eséllyel mindig helyesen exponáltak lesznek. A felvétel képernyőjén továbbá a hisztogram, a komponálást segítő harmadolóvonalak, illetve átlók megjelenítésére is van lehetőség.
Visszajátszásnál az elkészült fotókat 2-8x zoom mellett vehetjük alaposabban szemügyre, illetve érdekesség, hogy a gép teljesen kikapcsolt állapotában egy gombot megnyomva, a képernyőn az aktuális időt mutató óra jelenik meg. A kijelzőn megjelenő információk közül a kezdő fotósok számára lehet különösen hasznos az Olympus µ 800 beépített használati utasítása: az útmutató segítségével minden fontos funkcióról szerezhetünk információt anélkül, hogy bármilyen más segédeszközt igénybe kellene vennünk.
Lehetőségünk van sorozatfelvétel készítésére is, kétféle sebességi fokozatban. Ezek mindegyikére igaz, hogy kb. azonos sebességgel annyi képet készíthetünk, amennyit csak szeretnénk – a gép exponálás közben folyamatosan menti a fotókat a kártyára. Lassú rögzítésnél az egyes képekre egyáltalán nem vonatkozik megkötés, gyors módban ugyanakkor legfeljebb 2048×1536 pixel (3 Mpixel) méretű képeket rögzíthetünk sorozatban.
|
|
QuickTime videó (2602 kbps) 320×240; 0:14 mp; 4,7 MByte |
Videóból akár 640×480 felbontásban is vehetünk fel olyan hosszúságút, amilyet szeretnénk – az egész kártya kapacitása a rendelkezésünkre áll. Ilyenkor a fénymérés működik, zoomolni, fókuszt állítani viszont nem tud a gép menet közben.
Az elkészített képeket csak jpeg tömörítéssel, de akár 3264×2448 felbontásban, Standard, High, valamint Super High minőségben menthetjük el a belső memóriába, vagy xD kártyára. (Utóbbiakból 1GB méretig biztosan találunk a boltokban, bár ezek ára valamivel borsosabb, mint az elterjedtebb SD memóriáké.) A képeket utólag nem feltétlenül éri meg átméretezni, a legnagyobb felbontás ilyenkor ugyanis csak 1280×960-as méretű, ami kb. egy megapixelnek felel meg; a többi digitális szolgáltatás viszont nagyon jól használható: a már említett, szoftveres vörösszem-hatás csökkentés mellett az elkészült képeket utólag forgathatjuk, fekete-fehérré, vagy szépiává tehetjük, ízlés szerint.
|
|
A µ 800 érdekes funkciója, hogy a fotóinkat mappákba rendezhetjük (egyesével, vagy pl. dátum szerint); így könnyebben mutogathatjuk őket az ismerőseinknek, és az összeállított csoportokat egyszerre, közvetlenül a fényképezőgépről nyomtathatjuk ki.
|
A doboz tartalma:
- Nyakpánt
- USB és A/V kábel
- LI-12B Lithium ion akkumulátor
- LI-10C Akkutöltő
- Cd az Olympus Master szoftverrel (benne haladó szintű használati utasítással)
- Használati utasítás
- Garanciakártya
Az Olympus µ 800 elsősorban azok számára hasznos eszköz, akik szeretik a stílusos, szép kütyüket, és szinte állandóan, minden napszakban és bármilyen fényviszonyok mellett fényképeznének – ugyanakkor viszont nem akarnak állandóan méretes fotóstáskával rohangálni a városban.