Röviden: Olympus Stylus SH-1 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Csinos jószág lett a Stylus SH-1. Mintha az Olympus rendszerkompaktjainak kicsinyített mását tartanám a kezemben. Ugyanaz a retro hangulat fogad ennél az apróságnál is, csak talán némileg szerényebb kivitelben. Az adatlap szerint fém borítású a gép, nekem viszont kicsit műanyagosnak tűnt, igaz hozzá kell tenni, hogy nagyon jó építési minőség mellett.

A gép markolatára és elülső részére a komolyabb modellekhez hasonlóan, ragasztott bőrhatású gumiborítás került. A markolat maga csupán jelzés értékű, egy kis kitüremkedés, mely az említett, félig csúszásmentes borítással ér azért valamit, de kényelmesnek egyáltalán nem nevezhető. A kezelőszervek mérete és használhatósága is valahol a komfortos és a kényelmetlen közötti határon egyensúlyoz. Kézméret kérdése, hogy épp merre billen.

Kis gépről lévén szó a gombok és tárcsák is kicsik, és nincs belőlük valami sok. A hátsó négyirányú navigációs gomb ugyan javít valamit a helyzeten, de mivel nem programozható és nem is körbeforgatható, a kezelés kompaktosan körülményes. Ezzel kapcsolatos pozitívum az Olympus gépekben általános, OK gombbal előhívható gyorsmenü, mellyel sok funkció szinte azonnal elérhető, és nem kell feltétlenül a menüben kutakodnunk utánuk.

Fémből készült a teleszkópos zoomobjektívet rejtő elülső optika ház, valamint a gép alján lévő, az akku- és kártyafoglalat mellé szorított állványmenet is. Közelségük miatt állványtalpra szerelt gépnél nem nyitható a foglalatok ajtaja, így gyors cseréjük nem lehetséges.

Az SH-1 ezüst (fekete), teljesen fekete, vagy fehér színváltozatokban kapható.

Képérzékelő

Képérzékelő szenzor tekintetében az SH-1 a középkategóriás átlagkompaktok életét „éli” . Ez egy ilyen gépnél már legalább hátsó megvilágítású CMOS szenzort jelent, amit ennél a modellnél is kipipálhatunk. Az érzékelő 1/2,3″ méretű, azaz 8,8 x 6,6 mm-es. Szintén átlagos adat. A kompaktok kb. 90 %-át ilyen érzékelővel szerelik.

A felbontás 16,8 megapixel, mely valódi képalkotásnál 16 megapixeles fotó méretet jelent. Pixelben mindez 4608 x 3456-os képméretnek felel meg. Az alap oldalarány tehát – mint minden Olympusnál – 4:3, mellyel 8 és 3 megapixeles, vagy VGA méretű képeket is lőhetünk. A normál oldalarány mellett 3:2, 16:9 és 1:1-es arányú fotóméretek is beállíthatók, minden esetben 4-4 választható pixelmérettel.

Képformátumként kizárólag JPEG áll rendelkezésre, Finom vagy Normál minőségi (tömörítési) beállítással.

A szenzorral a gép TruPic VII processzora működik együtt, melyet OM-D sorozatban vezetett be az Olympus, a jó minőségű képfeldolgozás pedig a gyártó iHS technológiájára hárul, mely a weboldaluk szerint jobb gyenge fényben mutatott képminőséget, gyorsabb autofókuszt, valamint továbbfejlesztett témafelismerést és digitális zoom minőséget jelent.

Az érzékenység ISO125 és ISO6400 között állítható, akár manuálisan, akár az automatikára bízva. A normál Auto ISO mód mellett létezik egy magas érzékenységű automata beállítás is, fényszegényebb helyzetekre. Kézi beállításnál akár 1/3 fényérték lépésekben növelhető az érzékenység.

Optika

Apró méretéhez képest komoly zoomátfogással (24x-es) rendelkezik a fényképezőgép. A beépített optika 4,5-108mm-es gyújtótávolságú, ami kisfilmes értéken 25-600mm-t jelent, vagyis elég kényelmes nagylátószöget kapunk, mely csoportképeknél, vagy belső térben való fotózáskor lesz előny.

Az objektív fényereje 1:3,0-6,9, ami ilyen kis méretnél átlagosnak mondható. Az SH-1 elvileg manuálisan is szabályozható rekeszállítással rendelkezik, ami valójában csak egy lencsék elé becsúszó ND szűrő. Ennek segítségével a bejutó fénymennyiség szabályozható, de például a mélységélesség nem. A szűrő kb. 3 fényértéket vág a bejutó fényből, így nagy látószögnél f/3,0 vagy f/8,7, tele állásban f/6,9, vagy f/20 értékek állíthatók, a zoom köztes állásaiban pedig köztes értékek.

A felirata szerint Olympus gyártmányú objektívben 11 lencsetagot rendeztek el 10 csoportban, köztük 3 aszférikus és 3 ED taggal. A készülék bekapcsolása után az optika 3 tubusa teleszkóposan nyúlik ki a házból kb. 2,5 cm-rel növelve a gép hosszát. Tele végállásba tekerve a zoomot az objektív 5 cm-re nyúlik előre. Kikapcsolt állapotban két műanyag lamella záródik a frontlencse elé, így védve a kisebb behatásoktól és a portól.

A zoom az exponáló gombot körülölelő gyűrűvel szabályozható. Mindeközben a zoomállást tizedértékes pontossággal és egy skálával jelzi ki a gép. A 24x-es optikai zoom mellett 2x-es, úgynevezett Super Resolution (szuper felbontás), illetve 4x-es digitális zoom is engedélyezhető. A Super Resolution Zoom a gép feldolgozórendszerével karöltve elvileg jobb képminőséget nyújt mint az egyszerű digitális nagyítás.

Az optikára hagyományos módon (frontlencse előtti menettel, vagy gyári adaptergyűrűvel) nem tehetők szűrők, napellenző vagy konverterek.

Kijelző

A gép hátuljára egy 3:2 oldalarányú, 7,6 cm-es (3″) TFT LCD monitor került, mely 460 ezer képpontot kapott. Felbontása tehát kellően részletesnek mondható, bár a mai csúcsgépektől már jelentősen elmarad. A kijelző jó színeket és átlagos kontrasztátfogást nyújt. Laposabb szögből is jól látható, sötétben viszont szaggat és ilyenkor zajosodás is rontja a látványt. Erős napsütésben a +/-2 tartományban állítható képernyő világossággal javíthatunk a láthatóságon. Egyéb kereső nincs a fényképezőgépen, így ezt a tisztet is a hátsó monitor tölti be.

Az LCD különlegessége az érintésérzékenység. Ennek funkciói az Olympus gépekre jellemzően visszafogottabbak mint más gyártó hasonló szolgáltatása. Az SH-1 esetében például a menüben semmi sem állítható érintéssel, viszont nagyon egyszerűen, egy élőképen megjelenő ikonnal aktiválható az érintéses AF-pont kijelölés, vagy expozíció indítás. A fotók lejátszásakor a képek közti lapozás érhető el az okostelefonok képernyőjéről ismert elhúzásos módszerrel, illetve a megfelelő lejátszási képernyőre váltva, akár a fotók részletnagyítását is állíthatjuk a képen megjelenő érintőgombokkal.

A képernyőn megjelenő felvételi információk a hátlap bal alsó sarkában lévő INFO gombbal válthatók vagy tüntethetők el. Segítségével bekapcsolhatunk aranymetszést mutató segédrácsot, élő hisztogramot, sőt kéttengelyes elektronikus horizontot is.

Lejátszáskor 10 lépésben nagyíthatjuk ki a fotók részleteit. Nagyított nézetben a képek közti lapozás nem működik. A kicsinyítés gombbal, vagy a zoomgyűrűvel 16 nézőképes oldal is behívható. Az INFO gombbal ilyenkor is bekapcsolhatunk aprólékos felvételi adatkijelzést (kis nézőképpel), vagy eltüntethetjük az összes infót a képernyőről.

Vaku

Az Olympus úgy döntött, hogy a gép beépített vakuja felnyitható legyen. Előnye, hogy néhány centivel magasabbra nyílik mint egy sima fixen beépített, így ritkábban fordul elő vörösszem a vakus képeken. A különbség nem nagy, hisz a mögötte lévő tológombbal felpattintható villanó mindössze 2 cm magasabbra nyílik mintha beépített lenne, így kb 5 cm-re helyezkedik el az optika közepétől.

A vaku teljesen automatikusan működik, beállításához üzemmódokat sem kapunk. A kis gépre nem került vakupapucs, így külső villanó használata nem támogatott.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A csatlakozóaljzatokat a markolati részen megbúvó kis műanyagfedél mögé rejtették. Lent egy HDMI (micro-D), fölötte pedig egy több funkciójú USB 2.0 (Hi-speed) csatlakozóhely található. HDMI kábelt külön kell vásárolnunk a géphez, USB kábelt viszont kapunk, melynek segítségével a gép töltése is elvégezhető. A HDMI jel Az USB kimenet ezen felül A/V (audio-video) kimenetként is funkcionál. A TV kimenet NTSC vagy PAL normára, illetve HDMI esetén 480/576p, 720p, 1080i és 1080p kimeneti felbontásra állítható.

Az USB kábellel számítógéphez, vagy a mellékelt tápegységgel fali hálózathoz csatlakozva tölthetjük a gépet. A teljes töltés kb 4,5 órát vesz igénybe. Gyártója a LI-92B típusnevű lítium-ion akkumulátorát mellékeli a fényképezőgéphez, mely 1350 mAh-ás és egy töltéssel használattól függően kb. 300 képet készíthetünk vele.

Az akkumulátor az Ergonómia részben említett markolatban lévő foglalatba kerül. Véletlen kicsúszását egy rugós műanyag ék gátolja. Ugyanitt található a memóriakártya foglalat is, mely SD, SDHC vagy SDXC kártyákat (max. 128GB-ig) fogad, támogatva az UHS-I sebességosztályba tartozókat is. A gép ezen felül 37 MB belső memóriával rendelkezik.