Különlegességek
Wi-Fi
Az Olympus Wi-Fi szolgáltatása, az egyik legkényelmesebb és legjobb, amit digitális fényképezőgépben láttam. Gyors NFC csatlakozási módot ugyan nem kapunk, de a cég a fényképezőgép monitoráról beolvasható QR-kóddal oldotta meg a problémamentes csatlakozást.
Mindehhez nem kell mást tennünk, mint az SH-1-en engedélyezni a Wi-Fi-t, az okostelefonon, vagy tableten pedig telepíteni az Olympus Image Share szoftvert, mely egyébként ingyenesen letölthető Android vagy iOS eszközökre. A csatlakozás a mobillal beolvasott QR kóddal csak pár másodpercet vesz igénybe, a kapcsolat pedig stabil marad.
A szoftver könnyen kezelhető és olyan extrákat kínál, mint a fotók mobilra való áttöltése, geocímkézése, vagy szerkesztése. Lehetőségünk lesz a gép vezeték nélküli távvezérlésére is. A szoftver ilyenkor nagyon szép minőségű (bár interpolált), és meglepően gyors frissítésű élőképet ad. Akár a mobilt 90 fokban döntve is használhatjuk, hiszen elfordul a kép, még nagyobb élőképet mutatva. A szoftverből indítható az expozíció, lejátszás, érintéses AF pont kijelölés és a kétféle automatikus üzemmód (P és iAUTO), de ha épp néhány manuális beállításra vágyunk, az expo kompenzáció, fehéregyensúly, vagy az érzékenység is beállítható. A program a rekesz beállítással és záridővel adós marad, de így is kitűnően használható.
A gép a vezeték nélküli átvitelt nyújtó Eye-Fi és FlashAir SD memóriakártyákat is támogatja. Használatukat külön aktiválhatjuk a Beállítás menüben.
Optikai stabilizátor
Alapvetően nem nagy különlegesség már, ha egy gépben optikai stabilizátort is találunk, de a Stylus SH-1 a világ első kiskompaktja, melybe az Olympus méltán híres 5-tengelyes optikai stabilizátora került. Eddig csak a drágább és frissebb rendszerkompaktokban találkozhattunk ezzel a szolgáltatással.
A megszokott, kéttengelyes stabilizátorok csak a jobb-bal és fel-le futó tengely mentén történt elmozdulásokat próbálják kiküszöbölni, az 5-tengelyes megoldás viszont ugyanezen síkok mentén is stabilizál, illetve a gép optikai középtengelye mentén tapasztalható elmozgások hatását is csökkenti.
A stabilizátor három üzemmódban működik. Pontosabban kettőben, mivel a kikapcsolt mellett folyamatosan működő bekapcsolt, és csak az exponáláskor aktiválódó módot választhatunk.
Pásztázó panoráma
A főtárcsáról elérhető Panoráma mód kétféle beállítást kínál. Választhatunk manuális és automatikus panoráma felvételt. A manuális beállítás gyakorlatilag a hagyományos panoráma készítést jelenti. Egyenként lőhetünk fotókat teljes felbontásban, majd utólag egy számítógépes szoftverrel egyesíthetjük őket széles képpé. Ilyen esetben az előzőleg készült kép széle halványan megjelenik a következő fotó élőképén, hogy könnyebb legyen az illesztés.
Az automatikus mód a pásztázó panorámázást jelent, melynél normál (180 fok), vagy teljes (360 fok) szélesség választható. Ezután már csak az a dolgunk, hogy az exponáló gombot folyamatosan nyomva bármely irányba folyamatosan elforogjunk a géppel. Az SH-1 automatikusan érzékeli a pásztázás irányát, az időtartama pedig a képernyő alján lévő sávon ellenőrizhető. Sajnos ennek is akad hátránya, mégpedig a felbontás. Tájkép állásban pásztázva a géppel 1280, míg portré állásba forgatva 1680 pixeles magasságot kapunk.
Panoráma módokban az expozíció kompenzáció és a fehéregyensúly is állítható.
Időeltolásos felvétel
Az időeltolásos fotózás nagyon népszerű napjainkban. Persze az Olympus SH-1 sem akar lemaradni e téren és rögtön kétféle módot kínál: álló- és mozgóképes lehetőséget. Állóképes módban akár a szenzor teljes felbontása kihasználható, vagyis 16 megapixeles képeket készíthetünk. Beállíthatjuk a képek közötti várakozási időt (10mp-60 perc között), valamint a sorozat megkezdésének várakozási idejét (0-60 perc). Megadható a képszám is, de ezzel kapcsolatban némi hátrányt jelenthet, hogy max. 99 fotó készülhet. A képeket ezután külön szoftverben egyesíthetjük videóvá.
A kényelmesebbeknek mozgóképes módot is kínál a gép, mely a haladó videó üzemmód alatt aktiválható. A felbontás ez esetben FullHD-ben korlátozott, de 720p és VGA minőség is elérhető. Beállítható továbbá az expo kompenzáció, a fehéregyensúly, és egy tetszőleges képeffektus is. A legfontosabb beállítás a felvételi idő (5 perc – 5 óra). A gép ezután folyamatos és halk videofelvételt készít a megszabott ideig, majd utólag önállóan készíti el a time-lapse videót. Mivel a képkockák közti várakozási idő nem állítható, a kész mozgókép mindig 30 kocka/mp sebességű lesz. 10 perces videózásnál ez 600 automatikusan rögzített kockát (1 mp-enként), és 20 mp-es videó hosszt jelent.
Háttérfény mód
Egy DSLR fényképezőgépnek is nagyon nehéz dolga van ha ellenfényben kell fotót készíteni, hát még egy kisebb szenzoros kompaktnak. Többnyire portréknál okoz problémát a portréalany mögül jövő erős fény. Ilyenkor gyakran kiégett eget, és fekete vagy túl sötét, sziluettes arcot kapunk. Az SH-1-ben ennek kiküszöbölésére Backlight HDR (háttérfény) módot találunk, mely több gyors expozíció egyesítésével próbál javítani a helyzeten.
Meg kell jegyeznem, hogy témamód programra állva egy alkalommal lefagyott a gép szoftvere. Közvetlenül a módválasztó tárcsa elforgatása után a gép kiírta az aktuális üzemmódot, de ezután semmi mást nem volt hajlandó megjeleníteni a képernyőn, képet sem készített, és csak az akkumulátor kivétele oldotta meg a problémát.
Fotó sztori
A fotós sztori mód az Olympus gépek egyedi képszerkesztő sajátossága, Kicsit olyan mint egy képregény. A monitoron megjelenő kockákba egyenként fényképezhetünk, akár egy egész történetet elmesélve, akár csak különleges kreatív montázst létrehozva.
A készülék négy alap montázs típust kínál, ezeken belül többféle elrendezéssel, és effektusokkal. Beállításaink ilyenkor nem túl sokrétűek, de az expozíció kompenzáció, fehéregyensúly, illetve érzékenység képenkénti szabályozására azért módunk nyílik.
Dátum képre írása
Ez az egyszerű funkció nem érhető el minden gépben, viszont bizonyos felhasználási területeken szükség lehet rá. Nos, az SH-1 tudja. A Fényképező menü második oldalán kapcsolható be, és ezt követően minden egyes fotónk jobb alsó sarkában pirossal jelenik meg a beállított dátum. A formátuma (magyar menünyelvnél) a hazaival megegyező, tehát év/hónap/nap.