Röviden: Panasonic DMC-FZ3 teszt

0

A Panasonic DMC-FZ3 a szokásos gyári mintaképeken nézve eléggé robusztusnak, nagy méretűnek tűnik. De mint már sokszor, a valóságban jóval kisebb gépről van szó. Jómagam, mikor először láttam életnagyságban a szóban forgó gépet, igencsak meglepődtem. Az ember azt hihetné, hogy csak egy makett, hiszen hogy lehet ilyen kicsi egy 12x-es átfogású, fix F2,8 fényerejű objektívvel felszerelt fényképezőgép? De nem, ez bizony valódi, működőképes példány. Néhány pillanattal később be is ugrott a magyarázat: 1/3,2″-os CCD.

Akik már látták a DMC-FZ10-et, azok tudják azt is, mekkora gépről van szó. Nem mondható kicsinek, igaz túl nagynak sem, de nagyjából az előzőleg elképzeltnek megfelelő méretű. Az FZ10-ben 1/2,5″-os CCD van, amihez nagyobb fókusztávolságú (és nagyobb méretű) optika szükséges, mint az FZ3 1/3,2″-os CCD-jéhez. Ezért is lehet, hogy az FZ3 olyan kicsi, mint amilyen.



A fényképezőgép – olcsó gépről lévén szó – műanyag borítású. Az FZ10/20 modelleknél nem csak kisebb, de jelentősen könnyebb is az FZ3. Az illesztések nem rosszak, de azért a gépet kézbe fogva beugrik a jó öreg „műanyag” érzés. Az állványmenetet fémből készítették és közel helyezték az optikai tengelyhez. A kis méret miatt pontosan az optikai tengely alá nem tudták tenni, attól 1,5 cm-rel távolabbra került. Mivel az elemtartó és a kártyafoglalat közös ajtaja a gép alján van, közel az állványmenethez, ezért állványra helyezett fényképezőgépnél sajnos nem cserélhető sem a memóriakártya, sem az akkumulátor.



A géppel készült fotókat két féle JPEG tömörítés valamelyikében, vagy TIFF tömörítetlen módban menthetjük el.

A képek komponálására 1,5″-os 114 ezer képpontos LCD, vagy elektronikus kereső szolgál. Ez utóbbi viszonylag kis méretű képet ad (természetesen nagyobbat, mint a kompakt gépeknél megszokott átnézeti keresők), felbontása közepes, ami azt jelenti, hogy nem zavaróan pixeles, de láttunk már nagyobb részletességűt is. Mindenesetre tökéletesen használhatónak bizonyult, hiszen sem parallaxis torzítás nincs, sem lefedettségi probléma nem jelentkezik. Lejátszáskor a képekbe 2/4/8/16x-os mértékben nagyíthatunk bele.



A Leica által kifejlesztett optika fizikai fókusztávolsága 4,6-55,2 mm között változtatható, amely az 1/3,2″-os CCD-vel együtt 35-420 mm fókusztávolságú kisfilmes optika látószögének felel meg. Ez a fizikai fókusztávolság egyébként az FZ10-ben alkalmazott 1/2,5″-os CCD-vel 28 mm-es kezdő fókusztávolságot eredményezhetne (a vetített kép méretét most ne vegyük figyelembe). A fényerő a teljes zoomtartományban f/2,8, ami bizony remek, dicsérendő érték. Ezen kívül nagyon fontos megemlíteni, hogy a beépített optikai stabilizátor a reciprok-szabály alapján kiszámolható értéknél akár 2-3 Fé-kel hosszabb záridőnél is bemozdulás mentes képek készítését teszi lehetővé (vagyis teljes tele állásban átlagos felhasználó esetén 1/60-1/100 mp-es zársebesség is bemozdulás mentes lehet). A részletgazdagságra még ezzel a kicsiny CCD-vel sem lehet panasz, az FZ3 szép éles képeket produkált. Az optikával csak teljes tele állásban tapasztaltunk kisebb problémát, itt már érezhető volt a kromatikus aberráció és a gömbi hiba a kép sarkain. A képzaj alap érzékenységnél nem zavaró, bár a sötétebb tónusoknál azért észrevehető. A zoom lépésszámát most nem számoltuk meg, mivel az ultrahangos mozgatású (ezáltal gyors, pontos és igazán csendes) optika rengeteg állással rendelkezik, ezért is egy jó pont az FZ3-nak.

Ha a fényképezőgépet makró állásba kapcsoljuk, képet 33 mm széles témával ki tudjuk tölteni (kb. 1,5x-es zoomállásnál). A zoomot egyébként használhatjuk makró állásban is, de a legnagyobb nagyításokat nagylátószög közelében érhetjük el. Sajnálatos, hogy a makró nem kombinálható rekesz-előválasztással, az csak az üzemmódtárcsa makró állásában érhető el, amikor is nincs lehetőség a rekesz-érték megválasztására. Mindenesetre a nagyítást figyelembe véve kiváló makró-képességet hoz az FZ3, bár az igazán sokat makrózók valószínűleg bosszankodnának a gépre bízott rekeszérték miatt.




A felpattanó vaku 4,5 cm-re emelkedik az optikai tengely fölé, ami egy ilyen kis méretű gépnél egészen jónak számít. Ezen kívül vörösszem-hatás csökkentő vakumód szolgál a nyuszi-szemek kialakulásának további ritkítására. A vaku a szokásos módokon kívül hosszú szinkronidővel is használható, valamint lehetőség van a vaku teljesítményét +-2 Fé tartományban kompenzálni.

A Panasonic DMC-FZ3 kézi beállítási lehetőségei szinte teljes részletességűek, majdnem mindenre kiterjednek. Így kézzel megadható a rekesz értéke F2,8-F8 között 1/3 Fé lépésekben, a zársebesség 8-1/2000 mp között szintén 1/3 Fé lépésekben, a fénymérés módja (mátrix, középpontosan súlyozott átlag és szpot), a fehér-egyensúly (auto, napfény, felhős, izzó, vaku, kézi). Nem fókuszálhatunk viszont kézzel. Akinek ez fontos, az nézze meg a drágább FZ10 vagy FZ20 modelleket. Az automatikus élességállítást viszont kiterjeszthetjük mind a 9 fókuszterületre, megadhatjuk, hogy csak a középső 3 fókuszterületet használja, vagy szpot fókuszponttal dolgozzon, esetleg a teljes képterületet vizsgálja. Gyenge megvilágításnál narancs színű, viszonylag gyenge hatótávolságú (1-2 méter) AF segédfény lép működésbe. A képeffektek között is „csak” a természetes, standard és telített színeket állíthatjuk be. A témamódok között megtalálhatjuk a portré, sport, táj, éjszakai táj, éjszakai portré, svenkelés, tűzijáték, party és hó állásokat.



Az FZ3 sorozatfelvételi képessége egész jó. Két sebességet használhatunk, normál módban 7 képet tudtunk készíteni 1,8 kép/ mp sebességgel, míg nagy sebességű módban szintén 7 kép készült, 3 kép/mp sebességgel. Ezen kívül használhatunk „végtelen” sorozatot is, ilyenkor nem a fényképezőgép pufferébe kerülnek a képek, hanem közvetlenül a memóriakártyára, így az elérhető sebesség függ a memóriakártya típusától is. Mi egy 256 MB-os Kingston Elite Pro SD kártyával 2 kép/mp sebességgel tudtunk folyamatos (vagyis kártya kapacitásáig tartó!) sorozatot lőni. A sorozatfelvétel miatt is piros pont jár a gépnek.

A videofelvétel már nem annyira tökéletes, a maximális felbontás 320×240 pixel, a képfrissítés beállítható 30 vagy 10 kép/mp-re, de a felvétel közben nem használhatjuk az optikai zoomot, pedig annak hangja nem lenne zavaró a felvételben, hiszen igen csendes optikáról van szó. Első körben arra gondoltunk, hogy a komolyabb gép védelme érdekében tiltotta le a Panasonic ezen a gépen az optikai zoom használatát videófelvétel közben, s majd az FZ20 elkápráztat minket, de csalódnunk kellett, az FZ20 sem engedi az optika fókusztávolságát változtatni a videórögzítés során. A fókusztávolság tehát csak a felvétel megkezdése előtt állítható be, viszont a fénymérés a rögzítés során is működik, sőt beállítható az is, hogy az élességállítás is folyamatos legyen.

A fényképezőgép sebessége jónak mondható, a bekapcsolás és az élőkép megjelenése között mindössze 1,3 mp telik el. Ez átlagos kompakt gépeknél is kiváló értéknek számít, nem hogy ultrazoom kategóriában! Az élességállítás is jó sebességű nagylátószögnél: 0,7-1 mp, igaz teljes tele állásban már nem ilyen szép értékkel találkozunk: 1,6-2 mp.

Kiegészítő, extra szolgáltatásokkal is jól ellátták az FZ3-at, mind lejátszáskor, mind felvételkor megjeleníthetünk a képernyőkre hisztogramot, hogy ellenőrizzük az expozíció helyességét (bár, a kiégett területeket nem villogtatja), vagy kérhetünk segédrácsot is a vízszintes pontos megtartására. Lehetőségünk van a kész képeket elforgatni, azokból kivágást készíteni, vagy a gép által ismert felbontásokra leméretezni (kivéve HDTV), illetve a képekhez hangmegjegyzést is fűzhetünk, akár közvetlenül a kép elkészítése után.


A kész felvételek SD kártyára kerülnek, az energiaellátást 680 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor biztosítja, amellyel CIPA szabvány szerint mérve LCD-vel 250 kép készíthető.

A fényképezőgép dobozában a használati útmutató és a szoftver mellett a következő tartozékokat találjuk:

  • USB kábel
  • A/V kábel
  • hordszij
  • Li-ion akkumulátor és külső töltő
  • 16 MB SD kártya
  • lencsevédő sapka és szíj
  • napellenző és a hozzá szükséges adapter

A Panasonic DMC-FZ3-at bátran ajánljuk mindazoknak, akik viszonylag olcsón (a cikk megjelenésének időpontjában brutto 115e Ft) szeretnének hozzájutni egy professzionális minőségű, stabilizált optikát tartalmazó, sok-sok kézi beállítási lehetőséget rejtő ultra-zoom fényképezőgéphez. A megrögzött makrófotósoknak talán nem ez a gép a legjobb választás, de minden más esetben kiváló társ lehet az FZ3, akár hosszú túra alkalmával, akár egy rövid természetfotózás során, vagy éppen egy autóverseny esetén. A gép felbontása a mostani „trendi” gépekhez viszonyítva nem túl nagy, de ne felejtsük el, hogy 3 Mpixel kiváló 10×15 cm-es papírképek elkészítésére ad elegendő részletet, sőt ha nem 10 cm-ről nézzük, akkor nagyobb nyomatok is készíthetők jó minőséggel.

A fényképezőgépet a kipróbálás idejére a Panasonic Magyarországtól kaptuk kölcsön. Köszönjük!