Röviden: Panasonic Lumix DMC-TZ40 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A Lumix DMC-TZ40 már a korábbi modelleknél bevezetett Sonic Speed AF-t használja, mely a kompaktok megszokott sebességéhez képest valóban igen gyors élességállítást tesz lehetővé, ha ahhoz kellő fény áll rendelkezésre. Ez azt jelenti, hogy nappal, kültéren nagylátószögnél akár 0,2 mp alatt is megtörténhet az élességállítás, szobában ehhez 0,4 mp szükséges.

A fókuszterületek közül a gép is választhat, de mi magunk is megadhatjuk érintéssel azt a pozíciót, ahol szeretnénk, hogy a TZ40 élességet állítson. Ehhez a képterület kb. 90%-a rendelkezésünkre is áll, ráadásul nem csak normál fókuszkerettel, de szpot fókusszal is dolgozhatunk.

Használhatunk arcfelismerést is, melynél legfeljebb 15 emberi arcot képes észlelni a készülék. A korábbról már ismert arcazonosítás is rendelkezésünkre áll. Ennél a modellnél is legfeljebb 6 családtagot vagy ismerőst regisztrálhatunk.

Maradt a mozgáskövető AF is, mely a fotóalany vagy a gép elmozdulását is figyelembe veszi élességállításnál és a fókuszpontot igyekszik mindig a beállított témán tartani. Ezt érintéssel vezérelt témakiválasztással is kombinálhatjuk, mely hasonló az AF-mező választásához. A sikeresen „befogott” témát apró sárga kerettel jelzi a fényképezőgép.

A DMC-TZ40-ben is elérhető a Gyors-AF (Q-AF), melynek lényege, hogy a fotós beavatkozása nélkül is élességet állít a gép, ha csak aprót kell korrigálnia.

Gyenge fénynél néhány méter távolságig hatásos autofókusz segédfényt is engedélyezhetünk, mely automatikusan lép működésbe.

A fénymérés az eddig megszokott három üzemmódban használható: többmezős, középre súlyozott és szpot. A gép által mért értékeket expozíció korrekcióval bírálhatjuk felül, mely ±2 fényérték tartományban működik, 1/3 Fé lépésközökkel.

Sorozat fényképezés

Sorozatot többféle sebességgel is készíthetünk. Teljes felbontásban folyamatos autofókusszal 2 és 5 kép/mp, rögzített fókusszal 10 kép/mp is választható, míg kisebb felbontásnál 40 és 60 kép/mp is elérhető 5 illetve 2,5 Mpixelnél (ez esetben képkivágás is készül). Teljes felbontásban 6 képig, 40 és 60 kép/mp esetén 30 képig készül a sorozat, majd a puffer telítődése után megáll.

Az automata képsorozatok közül csak a jó öreg expozíció sorozat választható, mellyel 3 kép menthető, 1/3, 2/3, vagy 1 Fé lépésközökkel.

A jobb nyílgombbal önkioldó is választható, mely szintén a megszokott 2 és 10 mp-es késleltetést kínálja.

Videófelvétel

Videókat FullHD felbontásban is készíthetünk, 50 kép/mp frissítéssel, interlace (váltott soros – 17 Mbps) vagy progresszív módban (28 Mbps) is, GPS adatokkal, vagy anélkül. 1280×720 pixelnél szintén 50 kép/mp érhető el, de csak progresszív módban. A videók AVCHD vagy MP4 formátumban is menthetők, utóbbi esetben 25 kép/mp a képfrissítés és 20 Mbps a max. sávszélesség. A videók hosszát 29 perc 59 mp-ben maximálták.

Az állóképeknél is használt Intelligens felbontás technológia, valamint a színeffektek mozgókép módban is működnek, és témaprogramokat is választhatunk.

Videózás közben működik a teljes optikai (és digitális) zoomtartomány, a fénymérés, valamint az automata élességállítás is. Utóbbinál megszabhatjuk, hogy normál (egyszeri), vagy folyamatos legyen az állítás. Az optikai stabilizátor itt is hatékony segítséget nyújt, emellett pedig kérhető a vízszintre korrigálás is, mely kis mértékű elfordulást képes kompenzálni.

A mozgóképek mellé persze hang is rögzül, mégpedig sztereóban, a gép tetején lévő mikrofon párnak köszönhetően. A menüben szélzaj csökkentést is engedélyezhetünk.
Videózás közben állóképek is készíthetők az exponáló gomb, vagy az érintőképernyős zárkioldás segítségével. Az így készült fotók 16:9-es oldalarányúak és legfeljebb 13,5 megapixelesek lehetnek.

Az előző modellben bevezetett videóvágást itt is megtaláljuk. A lejátszás menüben elérhető funkcióval bárhol megállítható a visszanézett videó, majd e helyen kettévágható.

Témamódban választhatjuk a Nagy sebességű mozgókép módot is. A slow-motion (lassított mozgású) videóknál 1280×720 pixelnél 100 kép/mp, 640×480 pixelnél 200 kép/mp áll rendelkezésünkre, mely a 25 kép/mp sebességű lejátszás mellett 4×-es és 8×-os lassítást jelent. Hangfelvétel ekkor nem készül.

1920×1080 pixel, 50 fps (p), AVC, 36 mp, 122 MiB, ~28700 kbps

Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Videófelvétel kékórában
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Normál videó
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Slow-motion (lassított) videó, 100 kép/mp
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Slow-motion (lassított) videó, 200 kép/mp
Eredeti videó letölthető: ide kattintva