Röviden: Panasonic Lumix DMC-TZ40 teszt

0

Optika

Stabilizátor

A Panasonic mindig is élen járt az optikai stabilizátoros kompakt fényképezőgépek készítésében. A TZ sorozatnál is odafigyeltek a berázás lehetőségének csökkentésére, s már a kezdetek óta megtalálható bennük az optikai stabilizátor. A DMC-TZ10-nél bevezetett POWER O.I.S után most ismét frissült a stabilizátor, ezúttal 5 tengelyes Hibrid Power O.I.S-t kapunk.

A stabilizátor üzemmódját csak videófelvételnél van csak lehetőségünk módosítani, a normál módon túl itt Aktív módot is kapunk, mely séta közbeni felvételnél segít az erősebb rázkódások csökkentésében. Fotózáskor csak ki és bekapcsolt állapot választható.

Próbáink tapasztalatai szerint a stabilizátor 2 – 2 2/3 Fé előnyt tud felmutatni, ami kiváló teljesítmény 480 mm-nél.

A teszt tele állásba állított objektívvel készült, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális életlenedés még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél

Stabilizálás hatékonysága: 480 mm ekv., 1/60 mp

Közelfényképezés, makró

A Panasonic Lumix DMC-TZ40-nel nagylátószögnél 3 cm-es legkisebb munkatávolságot használhatunk (frontlencse-tárgy távolság). Szerencsére ez nem csak teljes nagylátószögnél áll rendelkezésünkre, de még 2×-es zoomnál is, így közel 50 mm-nek megfelelő gyújtótávolság mellett is makrózhatunk, ami a gép legjobb nagyítását hozza. Ez esetben 34 mm széles téma kitölti a teljes képmezőt, igaz, a sík tesztképünknél a képszéleken már komoly életlenedés figyelhető meg, valamint a hordótorzítás is jelentős.
Ha nagyobb távolságból szeretnénk fotózni, akkor a közelpontunk a gyújtótávolság növelésével jelentősen nő, 3×-os zoomnál 15 cm, 4×-es zoomnál 30 cm, 5×-ös zoomnál már 1,5 méter. Viszont 12×-es zoomtól kezdődően a legkisebb tárgytávolságunk visszaesik 1 méterre, így teljes tele állásban is lehet jó nagyítással fotózni, ez esetben 83 mm széles területtel fedhetjük le a teljes képet, amely a nagy távolságot figyelembe véve mégis szép teljesítmény. A kép homogenitása itt már megfelelő, s torzítás sem jelentős.

legjobb nagyítás (50 mm ekv.)
3 cm-ről,
legkisebb szélesség: 34 mm

telében (480 mm ekv.)
1,5 m-ről,
legkisebb szélesség: 83 mm

Lehetőség van makró módban is digitális zoomot használni, ezt a makró zoom funkció valósítja meg. Fura azonban, hogy ilyenkor mindenképpen nagylátószöget használ a gép, s csak a digitális zoom mértékét változtathatjuk.