Röviden: Pentax Optio 33LF teszt

0

Az Optio 33LF esetében a különlegesség a kihajtható-elforgatható LCD-ben található: ez a kijelző típus más gyártóknál általában csak a termékpaletta komolyabb gépeibe jár. De ne rohanjunk ennyire előre.




Az Optio 33LF a sikeres Optio 33L leváltására készült. A 3,2 megapixeles, 3x optikai zoomos fényképezőgép külsőt tekintve inkább a korábbi Pentax modellekre hasonlít, de mindenesetre maradt az egyszerűség, puritánság. A gép teljes egészében műanyag, még a gépváznak félig keretet adó krómozott díszítő csík is. A jó hír viszont, hogy a felhasznált műanyagok minőségére nem lehet panasz: a gép masszív, nem nyikorog és remélhetőleg kopni sem fog nagyon. A kivitelezés mindenesetre jó pontot érdemel.




A 3 megapixeles, 1/2,7″-es CCD-re ugyanaz az f/2,6-f/5,0 (nagylátószög – tele) kezdő fényerejű optika gyűjti a fényt, mint amivel már az Optio 33L-ben is találkoztunk. A gép kikapcsolt állapotában a frontlencsét két automatikusan elhúzódó lamella védi, így külön (elhagyható) objektívsapkára nincs szükség. Az optika makró módban akár 3,5 cm-es témaszélességet is be tud fogni, ami kimondottan jó értéknek számít. A felbontás állításánál 4 érték közül lehet választani: 3megapixel (2048 x 1536 pixel), 2 megapixel (1600 x 1200), 0,8 megapixel (1024 x 768) és 0,3 megapixel (640 x 480). A JPEG tömörítés 3 fokozatban állítható. Egy 16 MB-os kártyára legnagyobb felbontásban és legjobb minőségben (legkisebb tömörítéssel) 6 kép készíthető, de egy kis kompromisszummal 18-20 kép is menthető egy ilyen kapacitású kártyára. A gépben egyébként van egy 12 MB-os beépített memória, ami praktikusan tartalék tárhelynek alkalmas. Mint minden esetben most is, egy 128-256 MB-os kártya beszerzése javasolt. A vásárláskor célszerű figyelni, mert az elődmodellel ellentétben az Optio 33LF nem CompactFlash, hanem Secure Digital kártyával működik.






Mivel az optika kezdő fényereje ebben a kategóriában csak átlagos, a megfelelő megvilágítás minden felvételnél nagyon fontos. Külső helyszíneken, napfénynél a gép minden gond nélkül működik, de szobában nagy szükség van a vakura, vagy alkalmanként a fotós által is beállítható (ISO 100/200/400 vagy automatikus) érzékenységre. Persze a magasabb érzékenység választásánál fel kell készülni arra, hogy a kép zajosabb (színes pixelek a képen) lesz.

Jelentős változás az elődmodellhez képest, hogy az Optio 33LF-en van optikai kereső. Olyan, amilyen minden kompakt gépen is van: szerintem használhatatlan. Viszont az LCD monitor 180 fokban kihajtható és 270 fokban elforgatható. Az elforgatott LCD monitor a vázra visszahajtható, így olyan felálláshoz jutunk, mintha egy átlagos digitális fényképezőgépet használnánk. A kihajtható LCD monitor a digitális fotózás egyik legnagyobb találmánya. Olyan szituációkban nyújt segítséget, amikben korábban vagy lehetetlen, vagy pedig nagyon kényelmetlen volt fotózni. Ezért ezt az LCD monitort nem csak egy látványos elemnek, hanem egy nagyon fontos tényezőnek tekintjük.


A képminőségre nem panaszkodhatunk. Az Optio 33LF ugyan nem a legélesebb, legtisztább képű gép, ami nálunk járt, de kategóriájában megállja a helyét. A Canon i965-ös fotónyomtatón elkészített 10×15-ös papírképek szépek lettek, sőt, az A5-ös méret is kifogástalan lett. Falra akasztás céljából még akár A4-es nyomatok is készíthetők a Pentax legnagyobb felbontásban mentett fotóiból. Az általunk készített nagyításokon a képernyőn látható enyhe zajosodásnak sem volt nyoma.

Az Optio 33LF szolgáltatásválasztéka bőségesnek mondható. Beállítható az élességállítás területe (szpot, széles), a fehéregyensúly (auto, napfény, árnyék, izzó, fénycső és manuális beállítás), a fénymérés módja (több szegmensű, középre súlyozott és szpot), az érzékenység (auto, ISO 100, ISO 200, ISO 400), a felvétel utáni ellenőrzés ideje (0,5, 1, 2, 3, 5 mp vagy kikapcsolva). Három lépésben állítható a képkeménység, a színtelítettség és a kontraszt. Praktikus dolog, hogy a fényképezőgép meg tudja jegyezni az általunk megjelölt beállításokat (vaku, expozíció kompenzáció, fehéregyensúly, élességállítási terület, fénymérés módja, érzékenység, digitális zoom engedélyezése/tiltása, zoom pozíciója (!), a kijelző beállítása és a fájl sorszámozás). A kézi élességállításkor a kép középső része az LCD teljes méretére nagyítva jelenik meg. Elismerés a Pentax mérnökeinek, hogy nem csak az LCD-re szánt képét nagyították, hanem egy nagyobb felbontású kivágást tesznek ilyenkor a monitorra. Így a kézi élességállítás funkció szépen használható.

Figyelmes, és általában csak drágább gépeknél előforduló szolgáltatás az egyes gombok funkciójának testreszabhatósága. A jobbra és a balra gombokhoz kívánság szerint a következő funkciók valamelyikét lehet hozzárendelni: expozíció kompenzáció, felbontás, tömörítés, fehéregyensúly, élességállítás terület, fénymérés módja, érzékenység, képkeménység, színtelítettség, kontraszt, kép tükrözése/elforgatása (a komponálásnál látható képre vonatkozik: jól használható extrém helyzetekben).






Pozitív, hogy a visszajátszás egy gombnyomással aktiválható. A fényképezőgép a képek ellenőrzése közben is készenlétben marad, így az exponáló gomb lenyomásával a felvétel mód ismét aktiválható.

A teljesen automatikus felvételi módon túl a fényképezőgép panoráma, éjszakai felvétel, téma mód (tájkép, makró, havas táj, tengerpart, portré, naplemente és önarckép) és videofelvétel módokban is használható. A módválasztó (virtuális) tárcsáján az utolsó pont a digitális filtereké: fekete-fehér, fekete-fehér a három alapszín valamelyikével (ezek a képek fekete fehérek, csak a kiválasztott színű téma lesz színes), zöld szűrő, piros szűrő, kék szűrő és szépia.
Az Optio 33LF energiagazdálkodására nem lehet panasz. A 2 db 2200 mAh-ás akkumulátorunkkal több, mint 330 vakus (!) képet készítettünk folyamatosan használva az LCD monitort a képek megkomponálására és alkalmankénti visszanézésére. 2 akkuval ez kiváló eredmény (már a fele is az lett volna). Érdekes volt viszont, hogy a töltöttség csökkenésére elég hamar, már 40 kép után figyelmeztetett. Egy kis pihentetés után az ikon eltűnt egy időre, de ismételt nyúzásunk eredményeként megint megjelent. Ezt a jelenséget azzal magyarázzuk, hogy a nagyon gyakori nagy áramfelvételek (folyamatos vakuzás percenként többször is) miatt az akkumulátor feszültsége jelentősen csökkent, majd a regenerálódás után visszaállt a normál értékre. A hab a tortán, hogy a teljes lemerültséget jelző üres, piros akkumulátor ikon megjelenése után még 32 képet tudtunk készíteni a géppel.


A fényképezőgép mellett a dobozban a következő kiegészítőket találtuk:

  • csuklószíj
  • videokábel
  • USB kábel
  • 2 db. alkáli elem
  • szoftver CD
  • használati útmutatók (fényképezőgép és szoftver)

A fényképezőgépet nagyon megkedveltük. Az Optio 33LF egy jól összerakott, jó szolgáltatásválasztékú fényképezőgép, remek fogyasztással, jó képminőséggel és egy jól használható kihajtható LCD-vel. A készülék ára a cikk megjelenésének idején bruttó 100 ezer forint.

A gépet a Slach Kft-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!