Röviden: Pentax Optio 50 teszt

0


Külső:

A Pentax Optio 50 (S50-es társával szemben) műanyag borítású. Az alacsonyabb árú termékeknél természetesen nem nagyon kell keresni fém vázat, vagy fém borítást. Ez elsősorban a magasabb kategóriák kiváltsága. Ennek megfelelően az állványmenet is műanyagból készült, az optikai tengely vetületétől mintegy 1,5 cm-rel került távolabb. Ha a gépet állványra helyezzük sem a memóriakártya, sem az akkumulátor nem marad cserélhető.



Képérzékelő:

A fényképezőgépben – nem meglepő módon – 1/2,5″ típusú 5 Mpixeles CCD dolgozik. A nagy felbontás és kicsiny pixelek miatt a képzaj eredendően magas lenne, a gép belső zajcsökkentő algoritmusai azonban teszik a dolgukat. A képzaj ISO50 és ISO100 érzékenységeknél nem okoz problémát. A zajszűrés miatt persze felfedezhetők a részletek kimosottsága.

A legnagyobb felbontásban 2560×1920 pixeles felvételeket készíthetünk, de választhatunk kisebb értékeket is: 2048×1536, 1280×960 vagy 640×480. A képeket csak JPEG formátumban menthetjük el, háromféle minőségi fok közül választhatunk.

Az érzékenységet a gép automatikusan is képes megválasztani, de a fotós is választhat ISO50, ISO100 és ISO200 értékek közül.


Kijelző:

A gép hátuljára 1,8″-os, 130 ezer képpontos megjelenítő került. A jó felbontás mellett előnyként említendő a 11 lépésben állítható erősségű háttérvilágítás. A képek komponálását nem csak az LCD-n, de átnézeti keresővel is elvégezhetjük. A kijelzőn lejátszás során 1,5; 2; 2,5; 3; 3,5; 4x mértékben nagyíthatunk bele a képekbe, ami már a nagy felbontású LCD miatt a legtöbb esetben elegendő az élesség és a bemozdulások ellenőrzésére. Erős napsütésben az LCD képe sajnos nehezen látható.



Kezelés:

A Pentax Optio 50 kezelőszervei meglehetősen egy csoportba kerültek. A felső vezérlőtárcsa és exponáló gombon kívül a hátlapon kapott helyet a zoomvezérlő, a menü, a lejátszás mód, a törlés gombok, valamint a négy irányú navigálásra (és a vakumód, valamint az önkioldó beállítására) alkalmas fém gomb. Alapvetően más Pentax kompakt gépeken sincs sokkal több gomb, ennek ellenére az Optio 50-nél sajnos elég sokat kell használni a menüt (hiányzik pl. az S sorozatban megtalálható Fn gomb). Ez elsősorban azok számára jelenthet kisebb kényelmetlenséget, akik szeretik kihasználni a kézi beállítási lehetőségeket.



Objektív:

A géptestbe rejtett optika fizikai fókusztávolsága 5,4-16,2 mm, amely kisfilmes rendszerbe átváltva megfelel 32-96 mm-nek. Az Optio 50 tehát picit a nagyobb látószögek felé tolódott el. A fényerő teljesen átlagos, nagylátószögnél f/2,8, tele állásban f/4,8.

Az objektívet a környezet hatásaitól két műanyag lamella védi, amely bekapcsoláskor automatikusan elmozdul a fény útjából.

A fókusztávolságot a nagylátószögű álláson kívül 10 értékből választhatjuk ki, amely a 3x-os átfogású kompakt gépek között átlag feletti pontosságot tesz lehetővé.

Makró állásban a legkisebb befogható terület szélessége 52 mm, vagyis egy kicsit ez is átlag feletti. Makrózáskor a zoom is használható, igaz a legnagyobb nagyítást nagylátószögnél érhetjük el.

Az készített képeken nagylátószögű állásban sajnos jól látható a peremsötétedés, főként a jobb felső (álló képeknél bal felső) sarokban.

Vaku:

A kis méretű gépen nem sok hely volt a vaku elhelyezésére, bár talán még egy kicsit kerülhetett volna távolabb az objektívtől: így most 3 cm-re van az optikai tengelytől a vaku középpontja. A vaku üzemmódjai egyébként átlagosak, a szokásos automatikus, derítés, vörösszem-hatás csökkentő és kikapcsolt állapoton kívül éjszakai témamódban hosszú szinkronidővel is használható. A két ceruzaelemes megoldás miatt természetesen a vaku töltése tovább tart, mint egy Li-ion-os gépnél.

Kézi beállítási lehetőségek:

Az Optio 50, annak ellenére, hogy fél-automata gép, elég sok kézi vezérlésre ad lehetőséget. Bár a rekesz és zársebesség értékei közvetlenül nem adhatók meg, beállíthatjuk az érzékenységet, a fénymérést (középpontosan átlagolt vagy szpot), az élesítést, a színtelítettséget, kérhetünk fekete-fehér vagy szépia módot.

A témamódok között csak a legelterjedtebbeket találjuk, de azokat közvetlenül az üzemmód-tárcsáról választhatjuk ki: portré, tájkép, sport, éjszakai.

A fehéregyensúlyt automatikus álláson kívül használhatjuk napfény, felhős, naplemente, izzó és fénycső módokban. Itt sajnos nincs mód kézi beszabályozásra.

Az élességállítást csak az automatika végezheti el, kézi élességállításra nincs lehetőségünk, van viszont végtelen tárgytávolság mód. A sötétben való élességállítás megkönnyítésére a gép nem kapott segédfényt.

Sorozat, videó:

Sorozatmódban nem brillírozik az Optio 50-es, a mindössze 3 képig tartó, 0,75 kép/mp sebességű sorozat elmarad a megszokottaktól.

A videófelvételt csak 320×240 pixeles felbontásban készíthetünk. Az optikai zoomot csak a felvétel megkezdése előtt állíthatjuk be, felvétel közben már nem változtatható és digitális zoom sem érhető el. A videórögzítés során a fénymérés aktív, de a fókusz a felvétel elején beállított távolságban marad.

Sebesség, késleltetés:

Ha a fényképezőgép bekapcsolási sebességét kérdezné valaki, gondban lennék. A nálunk járt példány ugyanis eléggé rapszodikus módon viselkedett, hol 2,5 mp alatt, hol 5 mp után jutott csak el odáig, hogy az élőképet megmutassa. Az élességállítás viszont megfelelő sebességgel történt. Nagylátószögnél 0,7-0,9 mp-ig, tele állásban 0,8-1,2 mp-ig tart a fókuszálás a témától és a megvilágítástól függően, ami csak hajszálnyival marad el a magasabb kategóriás kompakt gépek sebességétől.

Extra szolgáltatások:

A többi Pentax gépnél megszokottal ellentétben az Optio 50 nem sok extra szolgáltatást kapott. Nincs hisztogram, nincs képelforgatás, nincs képkivágás, nincs leméretezés sem. A leméretezés helyett itt meg kell elégedjünk a minőségi fok utólagos csökkentésével. Nem vehetünk fel hangot a képeink mellé, nincs hangfelvétel. Van viszont automatikus expozíció sorozat, amely ugyan fixen 2/3 Fé-es lépésekben készít 3 képet, mégis nagyon hasznos szolgáltatásnak tekinthető.

Az LCD-re segédrácsot is megjeleníthetünk a vízszintes, illetve a kompozíció beállításának megkönnyítése érdekében.



Memória:

A képeket és videókat a gép belső 12 MB-os memóriájába, vagy SecureDigital kártyára menthetjük. Az 5 Mpixeles felbontást figyelembe véve mi legalább 512 MB-os SD kártya megvásárlását javasoljuk.

A fényképezőgép két ceruzaelemmel, vagy NiMH akkumulátorral működtethető.

Az akkukat és a memóriakártyát a alsó részén kell behelyeznünk, közel az állványmenethez.


A fényképezőgép dobozában a gép, a kezelési útmutatók és a szoftvereken kívül a következők találhatók:

  • USB és A/V kábel
  • csuklópánt
  • két alkáli elem
  • velúr tok

Értékelés:

A kellemes ár és összességében átlagos szolgáltatások mellett a képminőség sajnos nem 100%-os. A készített képeken az automatikus fehéregyensúly még napsütésben is kissé bíbor árnyalat felé csúszott. A részletgazdagság sok helyen nem egy 5 Mpixeles géphez méltó, ennek oka egyrészt az optikában, másrészt a zajszűrésben kereshető. Ettől függetlenül ezek a képek is megállják a helyüket 18×13 cm-es nagyításig (ne feledjük, hogy monitoron 100%-os nézetben ritkán nézzük a képeket, s ilyenkor a hibák is sokkal jobban látszanak, mint az valójában gond).

A szolgáltatások ilyen ár mellett megfelelő mennyiségben állnak rendelkezésre, hagy emeljük ki még egyszer az automatikus expozíció-sorozat készítésének lehetőségét, amivel ritkán találkozunk belépőszintű gépnél.



A Pentax Optio 50-et azoknak ajánljuk azoknak szeretnének egy olcsó, 5 Mpixeles kezdő gépet, amolyan mindenesnek, de nem kíván kiemelkedő tulajdonságokat használni (se kiemelkedően kicsiny gépet venni, nekik inkább az Optio S sorozatot ajánljuk).


A Pentax Optio 50 ára bruttó 55 ezer forint, amelyért még egy szép fekete velúr tokot is kapunk ajándékba.

A gépet a kipróbálás idejére a Slach Kft.-től kaptuk kölcsön. Köszönjük!