Vosonic VP6230
Vosonic VP6230
A Vosonic már régóta készít mobilháttértárakat, így nagy tapasztalata van ezek fejlesztésében. A Vosonic kínálatában az egyszerű és olcsó modellektől a drágább, többfunkciós, multimédia képességekkel is ellátott változatokig igen sokféle változat kapható. Mi az egyik felső kategóriás modellt, a VP6230-at próbáltuk ki.
|
E változat már színes, 2,5″ képátlójú mátrix LCD-vel rendelkezik, így akár a felmásolt képek megtekintésére is van mód. De ne szaladjunk ennyire előre.
A VP6230 külsőre igen szép, mutatós, formás darab. Bár fémnek néz ki a felső és alsó lap, ez bizony ugyanolyan műanyag, mint a gép oldala, csak ügyesen marták meg, így fémes hatása van. E készüléken a több funkció miatt több kezelőszervet is kialakítottak. Az LCD alatt balról a be-kikapcsoló gomb, jobbról a ESC és mellette a MENU gomb található. Alatta a négy irányba elmozgatható joystick, amely benyomásával az OK funkcióját valósítja meg. Ez talán lehetne egy picit merevebb is, amíg dolgoztunk vele néhányszor az OK megnyomásakor oldalra elbillent a joystick is, így nem azt a menüelemet „okéztuk” le, amelyet szerettünk volna. S végül a kedvencünk: a gép bal oldalára helyezett fel és lefelé tolható kiválasztó gomb, amely például a képekbe történő belenagyításra szolgál.
A háttértárunk egyik oldalán kapott helyet a SecureDigital, MultiMedia Card, SmartMedia, xD Picture Card és a MemoryStick Pro foglalat, míg a másik oldalra került a CompactFlash aljzat, egy műanyag gumilap mögé. Sajnos ezt a gumilapot elég nehézkes nyitva tartani, így a CF kártyák behelyezése nem túl egyszerű. Összesen tehát ez is ugyanannyi kártyát támogat, mint az előzőekben ismertetett olcsóbb változat, s itt is lehetőség van adapterekkel további kártyák használatára.
|
|
A VP6230 nagy színes mátrix kijelzőjének köszönhetően igényes kezelőfelületet kaphatott. Az alapesetben hét-nyolc ikont tartalmazó képernyőn a főbb mappákat és az Options menüt érhetjük el. A menürendszer is jól áttekinthető, a benne való mozgást a joystick-kal, az értékek kiválasztását a bal oldali karral végezhetjük. A SetUp-ban a nyelv, kikapcsolás ideje, másolás sebessége (gyors és ultra esetén figyelmeztet, hogy nem grantálja a tökéletes átvitelt, feltételezhetően ekkor nem hajt végre ellenőrzést) állítható be, valamint a formázás végezhető el. A második menüben a képernyő nézet (auto, lista, ikon), a képernyővédő ideje, az LCD háttérvilágítás fényereje (-9..+9), a TV mód (PAL/NTSC) és a kurzor szín adható meg. A harmadik menüben a firmware verziók olvashatók.
Itt már a képek felmásolása jóval kulturáltabb módon történhet. Egyrészt lehetőségünk van a kártya teljes tartalmának átmásolására (full backup), vagy választhatjuk azt is, hogy csak a képek kerüljenek át, de arra is módunk van, hogy egyenként válasszuk ki a másolandó fájlokat, vagy könyvtárakat. Ehhez a Windows vágólapos másolásához hasonlóan egy helyi menüből kell kiválasztani a copy parancsot, majd a célkönyvtárban a paste menüponttal másolhatjuk. Mivel a helyi menü minden esetben tartalmazza a copy/paste/delete/protect menüpontokat, a másolás nem csak a háttértárunk fel, hanem memóriakártyánk felé is irányulhat. Ha esetleg hibáznánk és olyan tartalmat kezdtünk el másolni, amelyet nem is szeretnénk, akkor a másolást megszakíthatjuk. De nem csak írni tudunk a lemezre, egy ilyen kezelőfelületnél teljesen természetes, hogy a fájlok vagy mappák törölhetők is.
A képeket akár meg is tekinthetjük a beépített LCD-n, sőt akár bele is nagyíthatunk, maximum 4x-es mértékben, illetve el is forgathatjuk azokat. A képek kijelzése egyébként sajnos nem tökéletes, picit torzul a képek oldalaránya, annak ellenére, hogy többféle kitöltés közül is választhatunk: legjobb kitöltés, kép szélessége, stb.
Szintén dicsérendő, hogy az egyes fotók EXIF adatai is kiolvashatók, így pl. látjuk milyen géppel készült a fotó, milyen érzékenységgel, rekeszértékkel, záridővel, gyújtótávolsággal, valamint a dátum is megjelenik.
A képek megtekintését nem csak a saját képernyőjén tehetjük meg, a videókimenetnek köszönhetően TV-hez vagy projektorhoz is köthető a VP6230-as.
Tulajdonképpen ha a készülék csak ennyit tudna, amennyit eddig ismertettünk, már az is nagyon szép lenne, de a java még hátra van!
Ez a kis dobozka ugyanis képes a videófilmeket is lejátszani, méghozzá elég sokfélét. Támogatja az AVI, a MOV, az MPEG1 és MPEG4, valamint a DivX 5.x formátumokat. Bár ez így elég jól hangzik, sajnos az MPEG fájloknál jópár egyéb feltételnek is teljesülnie kell, hogy rendesen képes legyen lejátszani a VP6230-asunk. Mi magunk egy Canon S60-nal készült tesztvideóval (640×480 AVI) és egy 768×576 pixeles DivX 5-ös fájllal tudtunk sikeres próbált tenni, de sajnos egyedi felbontású filmekkel nem jártunk szerencsével.
Tökéletes viszont a zenelejátszási képessége. MP3-ból konstans és változó bitrátájú (CBR és VBR) fájlokat is le tudunk játszani, 16-384 kbps közötti bitrátánál, 48 kHz-es mintavételezésig. Hallgathatunk ezen kívül AAC (16-384 kbps, max. 48 kHz mintavételezés) vagy WMA (32-196 kbps) formátumú zenéket is, sőt akár tömörítetlen WAV (64-1536 kbps, 8-48 kHz mintavételezés) fájlok lejátszására is van módunk.
Talán itt már tényleg azt mondhatnánk, hogy elég, de még nincs vége. A VP6230-as nem csak zenét lejátszani, de hangot felvenni is képes. A beépített mikrofonjával 22-48 kHz mintavételezésű mono hangot vehetünk fel, de ha külső sztereó mikrofont használunk, akkor 24 kHz-es mintavételezéssel sztereó felvétel is készíthető. Az elmentett fájl lehet AAC vagy MP3 formátumú.
|
Ha esetleg valakinek még hiányérzete támadna, akkor azt is eláruljuk, hogy a szerkezet minden funkciója infravörös távirányítóval elvégezhető. Ez főként vetítések során jöhet jól. Az infravörös távirányítón ugyanazok a gombok megtalálhatók, mint a készüléken.
A Vosonic VS6230-at Fujifilm NP-120-as Li-ion akkumulátor (3,7V 1800 mAh) táplálja energiával. A feltöltéshez ez esetben is gyári hálózati adaptert használhatunk, de vásárolhatunk autós 12 V-os DC-DC konvertert is. A gyár adatai alapján egy feltöltéssel 2 óra működés érhető el (ez folyamatos merevlemez használat mellett értendő).
|
A készülék mellett a következőket találjuk a dobozban:
- karabíneres félkemény zippzáras tok
- hálózati adapter
- USB és A/V kábel
- kulcstartóra szerelhető csavarhúzó az akku cseréjéhez
- füllhallgató
- távirányító
- meghajtóprogramot tartalmazó CD
A tok talán nem a legesztétikusabb és legpraktikusabb, az övre szerelhető változat talán jobb egy fokkal.
A Vosonic VS6230 40 GB-os merevlemezzel bruttó 85e Ft. A gépet a Digifénykép – Mediker-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére, köszönjük!