Röviden: Siemens M55 + QuickPic IQP-500 teszt

0

MMS-t mindenkinek!

A multimédiás üzenetküldés megjelenése hatalmas lendületet adott az amúgy is szépen fejlődő mobiltelefon-iparnak. A legnagyobb gyártók színes kijelzős készülékei indították el az MMS-lavinát, amire a mobilszolgáltatók Európa szerte – így nálunk is – azonnal reagáltak, az SMS után újabb őrületre szoktatva rá a maroktelefonokkal élőket. A készülékek megjelenítője robbanásszerű fejlődésen ment át, és a 256 színű kijelzővel ellátott modelleket nem egészen egy éven belül leváltották a 4096, sőt 65000 színnel dolgozó darabok.



A jövő minden bizonnyal a beépített fényképezőgéppel rendelkező telefonoké, de ez a technológia manapság még igencsak gyerekcipőben jár. A felhasználók elvárják, hogy a mobiljuk legyen kicsi és elérhető árú, ez aztán – többek között – a beépített fényképezőgép minőségét is negatívan befolyásolja. Nem csoda, hogy a „mindentudó” ketyerékkel készített képek a digitális fényképezés hőskorát idézik.

A Siemens valószínűleg ezért választott más utat. A németek nem engedték, hogy a technológiai versenyfutás a termékeik használhatóságának rovására menjen. Ezért a 2003-ban megjelentetett színes kijelzős, MMS képes 55-ös sorozathoz a digitális fényképezőgép külön kapható. Az ultrakompakt gépet – a piacon egyedülálló módon – vakuval is ellátták. A QuickPic IQP-500/510/530 lényegében egy fényképezőgép, mindössze külsejükben térnek el egymástól. Az 500 formavilága az S55-höz, az 510-é az SL55-höz, az 530-é pedig az M55-höz passzol. Ez tehát azt is jelenti, hogy bármelyik modul bármelyik telefonnal kompatibilis. Legfeljebb rosszul mutatnak együtt. Mint például az M55 és az IQP-500. A próba idejére az M55-höz ugyanis csak ezt a modellt sikerült beszereznünk. A legtöbb maroktelefon esetén ezen a kis apróságon mindenki átsiklana. Az M55 esete azonban más.

Dynamic Lights

Az M55 ugyanis – előre is elnézést nyelvőröktől – vérbeli dizájnmobil. A marketing szaknyelv ezt úgy fogalmazná meg, hogy „fiatalos”, vagy esetleg úgy, hogy a „lendületes életforma kedvelőinek készült”. Azaz azoknak, akik a telefont elsősorban a külseje alapján ítélik meg, de nincs pénzük, vagy nem akarnak egy „ezüst kagylót”. Az M55 tervezésekor ugyanis a fő cél a figyelemfelkeltés volt.



Az országot elárasztó óriásplakátok is ezt hangsúlyozzák. Azoknak, akik nem értik, hogy a képen látható telefon, a felirat („elismerésre méltó”), a piros ruhás nő és a fehér zakós férfi hogy’ kapcsolódik össze, azoknak íme a mi interpretációnk: A nő valamilyen szórakozóhelyre tart éppen. A helyet nevezzük, az egyszerűség kedvéért, mondjuk diszkónak. A férfi egy biztonsági őr, aki külsejével a diszkó exkluzivitását hivatott jellemezni. A kisasszony szeret kitűnni a tömegből, extravagáns személyiség. Erre utal a tetoválása. Meg a telefonja. Mert az M55 nemcsak rendhagyó formájával és piros számlapvilágításával kelt feltűnést, hanem az ún. Dynamic Lights-al is, ami a mobil két oldalán elhelyezett LED-pár hivatalos elnevezése. Ezek villogási ritmusa szabadon változtatható, így a telefon használója sötét helyeken, például diszkóban is biztosan magára vonja a figyelmet. Más funkciója a Dynamic Lights-nak nincs.

A BlueTooth és infra port nélküli telefonról a képeket COM porton keresztül adatkábellel lehet letölteni. Szerencsére memóriából sok jutott az M55-be. Az 1,87 Mbyte memória majdnem felét foglalják el a gyári JAVA alkalmazások, mint például játékok és csengőhang szerkesztő, de képből is van 60 darab, a 20 csengődallamról nem is beszélve. A fennmaradó tárhely 21 darab 640×480 pixeles fotó tárolását teszi lehetővé.

Fényképezzünk!

A fotózás ugyanúgy történik, mint az S55 esetén, lévén a két mobil fotószoftvere megegyezik. A fényképezőgépet a telefon automatikusan felismeri, így egy felvétel elkészítéséhez mindössze a bal funkciógombot kell háromszor egymás után megnyomni. Jó képet készíteni viszont cseppet sem könnyű. Ennek egészen prózai okai vannak. Egyfelől az IQP-500 átnézeti keresője (még mindig) rossz helyen van, azaz hozzáférni is nehéz, és mivel nem az optika tengelyében van, nem pontosan az látható benne, mint ami a kész fotón. Másrészt – és ez a nagyobb hiba – az S55-ön exponálásra használt hangerőbillentyű helyét a Dynamic Lights foglalta el, álló kép készítésekor esetleg arra kárhoztatva a felhasználót, hogy hüvelykujját a szájába dugva próbáljon meg fényképezni, ezzel a mutatvánnyal garantáltan kacajra fakasztva fotóalanyait (ami persze egy csoportképnél nem hátrány). Az S55-höz hasonlóan az M55 kijelzője sem használható keresőként, pedig a kijelző 101×89 képpontja és 4096 színe ezt lehetővé tenné.



A parányi, mindössze 66,2 x 42,8 x 18,3 mm-es IQP-500 beépített vakuval rendelkezik, melynek fényereje nem egy „hagyományos” digitális fényképezőgépnek is becsületére válna. A legnagyobb felbontás 640×480 pixel lehet. Sajnos az M55 sem ismer képeffekteket és képkeret beillesztésére sincs lehetőség. Mindössze a felbontás állítható be, a 640×480-as képek mellett 160×120-as képek készíthetők a géppel, MMS-ben való továbbításra ezek alkalmasak. A kis méret miatt olcsón továbbíthatók és más mobilok képernyőjén való megjelenítésre elegendő. A jobbik felbontással készített fotók minősége egészen jó, a konkurensekhez képest pedig kiváló. Bár a képek kontrasztja nem tökéletes, de felvételek élesek és a képzaj is elviselhető mértékű. A QuickPic elsősorban közeli témák megörökítésére ajánlott. Makrózásra a minimálisan 5 cm-es tárgytávolság miatt igen jól használható.

A gyárilag feltöltött JAVA alkalmazások közt található a My-Siemens Pictures. Ezzel a programmal a telefonon tárolt képek pillanatok alatt feltölthetők a Siemens weboldalára, és itt a felvételekből papírképek rendelhetők.

Értékelés

Mindent egybevéve az M55-tel meg voltunk elégedve. Tudása megfelel a vele szemben támasztott igényeknek. A QuickPic IQP-500 pedig az apróságok ellenére elsőrangú mobiltelefonhoz csatlakoztatható fényképezőgép. Az M55 külső megjelenésével feltehetően sok fiatal szívébe fogja magát belopni.

A hazai mobilszolgáltatók kínálatában a Siemens M55 csak fényképezőgép nélkül kapható, ára kártyás csomagban 44.900 Ft, előfizetéssel viszont akár 19.900 Forintért is megszerezhető. A QuickPic IQP-500 a vásárlás helyétől függően 15-20.000 Forintért kapható.

A gépet a Siemens Magyarország bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!