Röviden: Sony Cyber-shot DSC-WX300 teszt

0

Különlegességek

Panoráma készítés

A Sony már régóta elérhetővé teszi a Sweep Panorama egyszerű panorámakészítést, amelynek során egyszerűen csak körbe kell fordítanunk a gépet.
A DSC-W300 többféle panorámát kínál, normált, széleset, ezeket vízszintes és függőleges gépállásnál is, illetve vízszintesen 360 fokosat, függőlegesen pedig nagy felbontásút.
Normál gépállásnál 1080 pixel magas, vertikális gépállásnál 1920 pixel magas panorámát kapunk eredményül, illetve nagy felbontásnál 4096 pixel magas a panorámánk. A panoráma készítése során a körbefordítás sebessége nem befolyásolja a készíthető panoráma szélességét.
Az illesztések egész jók, a nagy felbontású panorámánál a képminőség is remek, a mintegy 43 Mpixeles kép poszternek is elegendő felbontást ad.

(Az eredeti képek shift+kattintással érhetők el.)

standard panoráma normál (vízszintes) gépállással

standard panoráma függőleges gépállással

széles panoráma normál (vízszintes) gépállással

széles panoráma függőleges gépállással

360 fokos panoráma vízszintes gépállással

nagy felbontású panoráma függőleges gépállással

3D fénykép mód

Szintén találkozhattunk már ezzel a lehetőséggel korábbi gépekben is. A 3D képkészítés itt azért is érdekes, mert egyetlen egyszer kell csak az exponáló gombot lenyomunk. Ennek során a gép két különböző távolságra fókuszált képet készít, s ebből méri fel a tárgyak térbeli elhelyezkedését. A gyors egymásutánban készült képek még a lassan mozgó témákról is megengedik, hogy térhatású képet készítsünk róluk. Természetesen ilyenkor nem csak .MPO kiterjesztésű 3D képet kapunk, de 2D-s JPEG-et is.

A képek visszajátszásakor van lehetőségünk 3D megtekintésre is váltani, ehhez persze előbb 3D képes TV-hez kell kapcsolnunk a gépet, enélkül csak a 2D-s képet mutatja a képernyőn. A térhatású képek megtekintésének másik módja, ha a TV-vel közvetlenül etetjük meg az MPO fájlt.

WiFi

Manapság egyre több fényképezőgépbe kerül beépített WiFi adapter. A Sony Cyber-shot DSC-WX300 nem csak a képek könnyű áttöltését kínálja ennek (és a Play Memories programnak) segítségével, de okostelefonról is vezérelhetjük. Ehhez a Play Memories Mobile alkalmazást kell letöltenünk. Elsőként a fényképezőgépben kell aktiválnunk a WiFi-n keresztüli vezérlést, majd a gép által létrehozott infrastrukturális WiFi hálózatra kell csatlakoznunk táblagépünkkel, vagy okostelefonunkkal. Ha a csatlakozás sikeres, a Play Memories Mobile elindítása következik.

Az élőkép gyorsan frissül, a késleltetés is kicsiny. A programon keresztül önkioldót és vakut állíthatunk be, illetve vezérelhetjük a zoomot, vagy átállhatunk videófelvételi módra. A paraméterek részletesebb módosítására azonban nincs lehetőség.

A létrehozott WiFi hálózat hatótávolsága nem túl nagy, nyílt terepen is csak 3-4 méter, így extrémebb dolgokra nem igazán alkalmas.

HDR

HDR módot is találunk a témamódok között. Próbáink azonban nem jártak sikerrel, egyetlen egyszer sem sikerült olyan képet készítenünk, ahol akár a csúcsfényeken, akár az árnyékos területeken komolyabb különbséget vennénk észre egy normál expozíció és a „HDR” kép között. Témamódokban ráadásul a fehéregyensúly sem adható meg, mindenképpen automatikus.
Mindenesetre a gép hármat exponál, majd valamit dolgozik. A végeredmény azonban nem eléggé meggyőző.