Röviden: Sony Cyber-shot DSC-WX7 teszt

0

Különlegességek

Stabilizátor

A Sony Cyber-shot DSC-WX7-nél optikai stabilizátort alkalmaztak a nemkívánatos berázások elkerülésére (pontosabban az előfőrdulásuk esélyeinek csökkentésére). A dolog érdekessége, hogy a stabilizátorral kapcsolatban nem találunk menüpontot a gépben, vagyis nem tudjuk azt kikapcsolni. Ennek egyébként állványról való fotózásnál lenne jelentősége, bár a mai stabilizátoros gépek nagyrésze már képes felismerni az állványon való működést.

Arc felismerés (Face Detection)

Bár már nem számít különleges megoldásnak az arcfelismerés, mégis meg kell említeni, mivel a DSC-WX7 képes megkülönböztetni a gyermeki és felnőtt arcokat, s ennek köszönhetően beállítható, hogy elsődlegesen gyermekekre vagy inkább felnőttekre állítson élességet.

Mosoly érzékelés (Smile Shutter)

Háromféle érzékenységre állíthatjuk a mosoly érzékelés finomságát. A mosolyra történő exponálást a felvételi funkció menüben választhatjuk ki. Ilyenkor a kijelző bal oldalán egy skála jelenik meg, mely az arcfelismerés során befogott arcon lévő mosoly mértékét hivatott jelezni. Ha a triggerszint fölé megy a mosoly mértéke, a gép exponál.

HDR – ellenfény fotó

Ez a témamód gyakorlatilag a sötét részek világosabban történő megjelenítését szolgálja, a csúcsfényk megőrzésére kevésbé használható. A fényképezőgép három képet készít, majd ezeket összefűzi.

Vörösszem javítás (Red Eye Correction)

Ha vakuval készült képeinket az elővillantás ellenére vörös szemek jelennek meg, ezzel a lehetőséggel utólag javíthatjuk az ilyen fotókat. A lejátszás mód retusálás menüpontjából érhető el.

3D fotó

Az új cyber-shotok statikus képről kínálnak 3D fényképezési lehetőséget. Ez esetben nem kell elmozdítani a fényképezőgépet, ugyanabban a pozícióban készül két kép, különböző fókusszal. Ebből próbálja meghatározni a gép, hogy mely tárgyak vannak közelebb, illetve távolabb.
Több témával is próbálkoztunk, mi sikertelenül. Sajnos a kezelési útmutató nem bőbeszédő erről a funkcióról, így nem tudjuk, mi hol hibáztunk.

Pásztázó panoráma (Sweep Panorama)

A gyors, FullHD videózásra alkalmas szenzornak és a gyors processzornak köszönhetően a világ legegyszerűbb panorámafelvételezésére nyílik lehetőségünk. Egyszerűen csak el kell indítanunk a panorámafelvételt (panoráma mód, majd exponáló gomb), ezt követően a gépet a jelzett irányba kell elfordítanunk. A gép a belső giroszkópok segítségével érzékeli az elfordulás szögét, s a gyors egymásutánban kiolvasutt FullHD felbontású képkockákat azonnal összefűzi.
Sweep Panorama módban háromféle lehetőség közül választhatunk:

  • normál: 4912×1080 (152 fok) vagy 3424×1920 (114 fok) pixeles panoráma fekvő vagy álló gépállásban
  • széles: 7152×1080 (221 fok) vagy 4912×1920 (152 fok) pixeles panoráma fekvő vagy álló gépállásban
  • nagy felbontású: 10480×4096 (172 fok) pixeles panoráma, a gép álló helyzetében

normál pásztázó panoráma: 4912×1080

Széles módban nagyobb térszög fedhető le, de ilyen esetben a gép hajlamosabb a panoráma idő előtti befejezésére. Ennek hatásaként a kép szélén szürke sáv maradhat, mint a lenti példán is látszik:

széles pásztázó panoráma: 7152×1080

Nagy felbontású panorámát csak a gép portré állásba fordított állapotában készíthetünk, ekkor jóval nagyobb felbontás áll rendelkezésünkre, de az idő előtti panoráma befejezés itt méginkább veszélyeztet (a lenti helyen pl. 10× próbálkoztam a panoráma újrakészítésével, de minden alkalommal hamarabb állt le a felvétel, mint kellett volna, akár gyorsan, akár lassan forgattam a gépet):

nagy felbontású pásztázó panoráma: 10480×4096

2 dimenziós panorámák mellett 3D-s térhatásúak is készíthetők MPO formátumban, ez esetben nagy felbontású változat nem választható. A gép 3D-s panorámáiról 3D fotózásra alkalmas fényképezőgépek című korábbi cikkünkben számoltunk be.