Röviden: Sony Cyber-shot DSC-WX7 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Első ránézésre messziről csak annyit mondhanánk a Sony Cyber-shot DSC-WX7-ről, hogy kicsi. Közelebbről szemügyre véve azonban előbújnak a részletek, a szép, lekerekített íves formák, a kecses vonalak és a fényes festés. A nálunk járt változat fehér színben tündökölt.

A Sony Cyber-shot DSC-WX7 mindössze 19,1 mm vastag, szélessége nem éri el a 95 mm-t, s magassága is alig több 5 cm-nél. A gépet így akár nadrágzsebben, akár ingzsebben is hordhatjuk.

A fényképezőgép elől fém burkolattal rendelkezik, bár ez a fényes festés miatt kevésbé tűnik fel, inkább csak a hűvösebb tapintás jelzi, hogy itt nem műanyagot használtak, amely egyébként a hátlapra viszont már nem igaz. A kiváló anyagválasztás miatt azonban csak akkor tűnik fel, hogy a hátlap műanyag, ha azt az akkumulátor nyílásánál vizsgáljuk.

A kezelőszervek a szokásos elhelyezésűek, fent a bekapcsoló gombon kívül a zoomkar és az exponáló gomb található, míg a többi a hátlapra került. A menü, törlés, lejátszás és a négyirányú navigáló gombokon kívül közvetlen videófelvétel gombot és egy tolókapcsolót is találunk, mely utóbbi a fényképezés, panorámakészítés és videófelvétel között vált (videót fényképezés állásban is rögzíthetünk).
A négyirányú navigáló gombnak különböző funkciókat adtak:

  • fel: a megjelenített információk mennyiségét szabályozza mind felvétel mind lejátszás módban
  • le: önkioldó
  • balra: sorozat mód
  • jobbra: vaku mód

A négyirányú gombokat egy tárcsával építették egybe, amely alapesetben felvétel módban a felvételi üzemmód kiválasztására használható, de a menüben az értékek közötti váltásra, lejátszáskor pedig a képek közötti lapozásra is használható (a jobbra-balra nyilak mellett).

A műanyagból készült állványmenet kb. 1,5 cm-re található az optikai tengely vetületétől, nagyjából a gép középpontjánál. Mivel az akku és memóriakártya foglalata közvetlenül az állványmenet mellett található, így állványra helyezett fényképezőgépnél sem az akkut, sem a memóriakártyát nem cserélhetjük, csak ha előzőleg leszereljük a gépet az állványról.

Optika

A fényképezőgép 4,5-22,5 mm-es fizikai gyújtótávolságú, kisfilmre átváltva 25-125 mm-nek megfelelő nagylátószögű zoomobjektív került, melynek fényereje f/2,6-6,3. A nagylátószög induló fényereje jó, de a középtelénél tapasztalható f/6,3 már gyenge érték. Igaz, ennél jelentősen jobbat csak a Sony Cyber-shot DSC-TX10 és DSC-TX100V kínál, a maga f/4,6-jával (bár itt a nagylátószög fényereje gyengébb). (Itt érdemes megjegyezni, hogy a Sony Cyber-shot DSC-WX10 nagytesó elsődlegesen optikában tér el a WX7-től, a WX10 7×-es zoomobjektívet kapott, szintén 25 mm-es kezdő ekv. gyújtótávolsággal).

Az optika frontlencséjét a gép kikapcsolt állapotában akét utomatikusan elhúzódó fém lamella védi.

Az objektíven belül nem alakítottak ki igazi blendés rekeszt, a bejutó fény mennyiségét egy ND szűrő segítségével csökkentenik, így csak két érték áll rendelkezésre, nagylátószögnél F2,6 mellett F8, teljes telénél F6,3 mellett F20.
A gyengébb fényben történő fotózásnál a berázott képek arányainak csökkentésére optikai SteadyShot stabilizátort alkalmazott a gyártó.

Képérzékelő

A Sony Cyber-shot DSC-WX7 szenzora a kompaktok között a legnagyobb felbontásúak közé tartozik. Az 1/2,3″ típusú BSI-CMOS (hátsó megvilágítású) szenzor teljes pixelszáma 16,5 millió, ebből 16,2 Mpixelt használ fel a gép képalkotásra.
Legnagyobb felbontásban 4608×3456 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarány is választható, ez esetben 4608×2592 képpontos, vagy a FullHD felbontással megegyező 1920×1080 pixeles kép készül. 3:2 oldalarány nem választható.

A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, s tömörítési fokot sem választhatunk.

A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ilyenkor akár ISO1600-ig növelheti az érzékenységet. Kézileg ISO100 és ISO3200 között választhatunk értéket, 1Fé lépésekben. Legalábbis egy képes üzemmódban, mert sorozat módban max. ISO800 használható.
A záridő maximuma 1 mp, éjszakai témamódban 2 mp.

Kijelző

A vékonyka gép hátuljára 2,8″ képátlójú LCD került, melynek felbontása átlag feletti, 460 ezer szubpixel. Nem csak a felbontás, de a betekintési szög is remek. A színvisszadás viszont kissé erős, főként a vörösök teltebbek.
Fotózáskor kérhetünk segédrácsot és élő hisztogramot is, az exponáló gomb félig lenyomásakor pedig leolvasható a rekesz és zársebesség értéke is. Ugyanúgy ellenőrizhetőek ezek az értékek lejátszás módban is, ahol szintén van hisztogram megjelenítés is, de a kiégett részeket nem jelzi külön a gép.

Vaku

A Sony DSC-WX7 beépített apró vakuja kb. 3,5 cm-re található az optikai tengelytől, a gép felső részének bal szélén. Üzemmódjai között tiltott, automatikus, derítő és hosszú szinkronidejű választható. Vörösszem csökkentést a menüben kell kérnünk.
A vörösszemek szoftveres javítására utólag, a lejátszás menü retusálás menüjéből van lehetőségünk.

A fényképezőgépre külső vaku nem tehető.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fényképezőgép 19 MB-nyi belső memóriával rendelkezik, amelybe azonban csak fotókat rögzíthetünk. Ha videózni is szeretnénk, ahhoz mindenképpen memóriakártyára van szükség. Memóriakártyából nem válogatós a kis Sony gép, ugyanis MemoryStick Pro HG Duo mellett SD, SDHC és SDXC kártyákat is fogad. A kártyafoglalat az akkumulátorral egy ajtó mögött található.

Ha a fedlapot kinyitjuk, a gép továbbra is használható marad, vagyis az ajtó véletlen letörése nem okozná a gép használhatatlanságát. A letörésnek egyébiránt elég minimális az esélye, tekintve, hogy a fedő ajtó és a zsanér is fémből készült, csak a burkolata műanyag.

A Sony Cyber-shot DSC-WX7-re két csatlakozó került, az egyik a jobb oldalon, egy műanyag ajtó mögött található HDMI kimenet, másik a gép alján kb. középen lévő USB kábel és dokkoló állomás speciális aljzata. Kompozit videó kimenet nem került a fényképezőgépre, így hagyományos TV-készülékhez nem csatlakoztathatjuk.

Az energiaellátásért NP-BN1 jelű, 3,6V névleges feszültségű, 630 mAh töltéstároló képességű Lítium-ion akkumulátor felelős. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét négy szegmenses ikonon jelzi.