Tükör nélküli cserélhető objektíves (MILC) fényképezőgépek

0

Rendszer

Bár a MILC-eknél annyira nem fő szempont a bővíthetőség, fejleszthetőség, mint a digitális tükörreflexeseknél, azért itt sem mellékes, hogy milyen az objektív kínálat, hányféle vakut használhatunk, vagy éppen milyen más egyéb kiegészítő áll rendelkezésünkre.

Az Olympus és a Panasonic objektív kínálata gyakorlatilag megegyezik, hiszen azonos rendszerről, így kompatibilis objektívekről van szó. A Micro FourThirds objektívek között jelenleg ultra nagy látószögű zoomtól (7-14mm, 9-18 mm) nagy telezoomig (45-200 mm) állnak rendelkezésünkre különböző modellek. Fejlesztés alatt áll még egy 100-300 mm-es stabilizált telezoom a Panasonictól. Fix optikák között 17mm, 20mm és 45 mm-es makrót kínálnak a gyártók, s jön a 14 mm-es nagy, f/2,8 fényerejű és a 8 mm-es halszem is, szintén a Panasonictól. Íme a teljes Micro Four Thirds objektív kínálat.
Ha ez nem volna elég, vásárolhatunk MFT-FT adaptert, amelynek segítségével bármely FourThirds objektív feltekerhető az MFT gépekre, illetve létezik Olympus MFT-OM átalakító is, no és persze egyéb gyártóktól további adapterek is, amikkel Dunát lehetne rekeszteni. Ez utóbbiak viszont csak kézi élességállítással lesznek használhatók.

Vakuk között szintén jó az átjárhatóság a két gyártó között, hiszen bármelyik FourThirds TTL vaku használható (14-estől 50-es kulcsszámig), illetve középpontos érintkezőjű egyszerű villanó is alkalmazható.

Egyéb kiegészítők között érdemes megemlíteni az Olympus PEN E-PL1-hez készült búvártokot, a 17 mm-es objektívhez ajánlott VF-1 külső átnézeti keresőt, a VF-2 elektronikus keresőt és a SEMA-1 külső sztereó mikrofont. A Panasonicnál is létezik külső mikrofon (DMW-MS1), illetve vezetékes DMW-RSL1 távkioldóval is bővíthetjük felszerelésünket.

A Samsung is igyekszik jó objektív kínálatot létrehozni, egyelőre azonban csak 3 optikát kínál az NX rendszeréhez: egy 18-55 mm-es stabilizált alapzoomot, egy 50-200 mm-es stabilizált telezoomot és egy 30 mm-es f/2,0 fényerejű fixet. Ezen kívül viszont van még pár fejlesztés alatt álló modell a tarsolyában, úgy mint 18-200 mm-es utazózoom, 20-50 mm-es alapzoom, 20 mm-es f/2,8 fényerejű nagylátószögű fix (a szorzó itt 1,5×-es!) és 60 mm-es f/2,8 fényerejű makró. A linkre kattintva megtekinthető a teljes Samsung NX objektív kínálat.
Adapter természetesen itt is rendelkezésre áll, melynek segítségével az összes K bajonettes objektív használható lesz, de csak kézi élességállítással. Egyéb gyártóktól itt is sok-sok más bajonett-adapter vásárolható, szintén manuális fókuszálással.
Vakuk közül természetesen a saját TTL rendszervakuit támogatja, 20-as és 42-es kulcsszámmal, emellett pedig Pentax TTL és középérintkezős használható.

A Sony a legújabb belépője a MILC-ek kategóriájának, így nem meglepő, ha objektívekből is kevesebbet kínál. Van tehát 18-55 mm-es stabilizált alapzoom, van 18-200 mm-es utazózoom, s van 16 mm-es f/2,8 fényerejű nagylátószögű fix. Ezeken felül a Sony egy 0,75×-es és egy halszem hatású 0,62×-es nagylátószögű előtétet kínál számunkra. Szinte biztos, hogy még tervezés alatt álló objektíve is van a Sonynak, erről azonban nincsenek kiszivárgott, vagy kiszivárogtatott információk. Íme az eddigi Sony E objektív kínálat.
Sony LZ-EA1 adapter segítségével bővíthetjük a használható objektívek körét, így feltekerhető lesz az összes A bajonettes optika, igaz, ez esetben csak kézi élességállítást használhatunk, autofókuszunk nem lesz.
A Sony Alpha NEX-ek vakuk közül elég válogatósak. Mivel nincs rajtuk vakupapucs, csak Smart Accesory Terminal, vagyis kiegészítő csatlakozó, így csak és kizárólag a NEX-ekhez fejlesztett vakut használhatjuk. Egyéb kiegészítők között külső sztereó mikrofont találunk még.