Új 3 megapixeles Canon CMOS

0

Canon EOS-D30
A japán Canon olyan 3 megapixeles CMOS szenzort fejlesztett ki, amely könnyen lehet hogy meg tudja dönteni azt a nézetet, mely szerint a CMOS lapkák felbontásban nem képesek felvenni a versenyt CCD-s társaikkal. Az új CMOS érzékelő először a Canon napokban bemutatott és szeptembertől kapható tökörreflexes digitális fényképezőgépében az EOS-D30-ban jelenik majd meg.

A Canon már bemutatott egy digitális fényképezőgépet a 80-as évek elején, de hamar kiderült, hogy megelőzte korát, így nem lett túl sikeres. Ezekután a Cég főleg a hagyományos fényképezőgépek gyártására koncentrált. A kutatás fejlesztés persze nem állt meg: jutott idő a kulcsfontosságú alkotóelemek kifejlesztésére.

Az új CMOS lapka összesen 3,25 millió pixelt tartalmaz, de ebből mindössze 3,11 millió pixel használható képalkotásra. Az aktív felület mérete közel megegyezik egy APS film hasznos felületével (Classic méret).

Szenzor / Fényképezőgép Efektív képpontok
(millió)
Efektív felbontás Képméret (mm) Pixelméret
(ľm)
Sony 1/1.8″ CCD * 3,12 2048 x 1536 5,52 x 4,14 3,45
Nikon D1 CCD 2,62 2000 x 1312 23,6 x 15,5 11,8
Canon EOS-D30 CMOS 3,11 2160 x 1440 22,7 x 15,1 10,5
APS negatív (C típus) n/a n/a 30,2 x 16,7 n/a
Hagyományos (35mm) negatív n/a n/a 35,0 x 23,3 n/a

Canon nem tervezi az érzékelő OEM értékesítését, és a Canon termékei közül is csak a kulcstermékekbe kerül majd be. A Canonnál a piaci részesedésük jelentős növekedését várják az új CMOS-tól.Terveik szerint nemsoká minden ötödik eladott digitális fényképezőgép Canon logót fog viselni.

Szenzorok és filmek méretei
A CMOS szenzorok általában sebesség ás fogyaszás területén vannak előnyben a CCD-kkel szemben: míg a CCD-k 20 volton üzemelnek, addig a CMOS-ok beérik 5 volttal is. Legnagyobb hátrányuk a képminőségben jelentkezik: rossz fényviszonyok mellett a minőség gyengébb, amit a pixelekben keletkező zaj okoz.

A probléma megoldására a Canon mérnökei három új technológiát dolgoztak ki: chipre ültetett zajcsökkentő, elektronikus töltésátvő és vezérelhető jelerősítő. A CMOS lapka mindegyike tartalmaz egy erősítőt, ami a fényt alakítja elektromos jellé. Az erősítők egyenlőtlen működése miatt fix mintájú zaj keletkezik. A chipbe épített zajcsökkentő áramkör 10 ezredmásodperc alatt beolvassa a zaj és a hasznos jel által alkotott jelsorozatot és a megfelelő zajminta kivonásával ugyan ennyi idő alatt visszaadja a zajmentes képet.

Az elektronikus töltésátvivő az egyes pixelek egyenletes alaptöltéséről gondoskodik. Ennek hiányában eddig véletlenszerűen zaj jelent meg a képen.

A vezérelhető jelerősítő a CMOS technológiáoz szorosan kapcsolódva olvassa ki a szenzor jeleit mégpedig úgy, hogy a zajt ismételten kiszűri.

Következő lépésként a Canon nagyobb méretű és felbontású CMOS lapkák kifejlesztését tervezi. Másik cél, hogy minél több funkciót építsenek a lapkára így kínálva komplett szolgáltatást.

Az új CMOS érzékelők 0,35 mikronos technológiával készülnek. A CCD-khez képest a gyártásnál 15%-kal kevesebb maszkra van szükség, ami jelentős megtakarítást jelent.