70-90 000 Ft
Panasonic Lumix DMC-FZ48
A Panasonic az ultrazoom kategória nagy öregje, népszerű és minőségi gépekkel. Idén két készüléket adtak ki, melyek közül ez az olcsóbb, bár ára inkább a felső kategóriát célozza.
Ez a készülék kapta a CCD szenzort, ráadásul a nagy átlagnál valamivel kisebb felbontásút. A 12 megapixeles CCD mérete azonban megegyezik a többiekével, így egy fokkal talán kisebb zajt kapunk. Az érzékenysége ISO100 és 1600 között állítható, kisebb képméretnél pedig ISO6400-ig állít az automatika.
A gyújtótávolság (átszámítva) kényelmes, 25mm-es értéknél indul, és 600mm-nek megfelelő plafonig növelhető, ami 24x-es zoomátfogást jelent. A géppel akár 1 cm-ről is készülhet makró fotó, szolgáltatásai között pedig a hatásos optikai stabilizátort is megtaláljuk.
Az FZ48 a többi CCD szenzoros társától eltérően Full HD mozgóképfelbontásra is képes. Az AVCHD videó 25 képkocka/mp-es, és sztereó hangfelvétellel egybekötött. Az átlagnál jobb értékeket mutat a 3,7 kép/mp-es sorozat is. A fényképezőgép teljesen manuális üzemmódokban is használható, de nem csak álló, hanem mozgóképeknél is. Ezen felül számos extrát kínál, mint például a követő fókusz, a dinamika korrekció, a HDMI kimenet, valamint a többféle képeffektus.
Videóinkat, vagy fotóinkat a 70 MB-os belső memóriában tárolhatjuk, de használhatunk opcionális SD, SDHC, vagy SDXC kártyákat is. Nem kell vásárolnunk akkumulátort sem, hiszen egy lítium-ion akku jár a gép mellé.
Az LCD kijelző 3”-os, és 460 000 képpont felbontású, de használhatjuk a 201 000 képpontos elektronikus keresőt is.
A Lumix DMC-FZ48 nagyjából 86 000 forinttól megvásárolható.
Fujifilm FinePix HS20EXR
A FinePix HS20EXR teljesen más ligában játszik, mint az eddig bemutatott FinePix S-modellek. Sokáig ez a széria számított a Fujifilm csúcsmodelljének, amíg a pár hete bejelentett X-S1 el nem hódította tőle a csúcs-ultrazoom trófeát.
A HS10 utódjaként megjelent gépet a Fujifilm saját gyártású hátsó megvilágítású EXR-CMOS képérzékelőjével szerelik, mely 16 megapixeles. A hagyományos CCD-knél alacsonyabb zajjal megáldott szenzor érzékenysége ISO100, amit ISO3200-is emelhetünk, kisebb képméretet választva pedig ISO12800-ig jutunk. A gép különlegessége az EXR mód, mely a fotós igényeihez mérten teljes felbontású, nagy dinamikatartományú, vagy kisebb felbontású, de jóval alacsonyabb zajszintű módokat kínál. Képformátumból a normál a JPEG mellett a RAW is kiválasztható.
Az objektív zoomátfogása 30x-os, mely kisfilmre átszámítva 24-720mm-es gyújtótávolságot jelent, relatíve jó fényerővel (1:2,8-5,6), és 1 cm-es makró munkatávolsággal. Ide már egy hatásos stabilizátor sem árt, mely a HS20 esetében a szenzor elmozdításán alapul.
Természetesen ez a modell már minden manuális beállítási lehetőséget is tartalmaz, csakúgy, mint a komolyabb DSLR fényképezőgépek. Emellett rengeteg témamód, arcfelismerés, témakövető AF és mozgó panoráma mód színesíti az automatikus szolgáltatások palettáját.
A 8 kép/mp-es sorozat igen jó teljesítmény, és ha megelégszünk 8 megapixellel 11 kép/mp-ig növelhetjük. A Full HD videót is borítékolhatjuk, melyhez sztereó hangfelvétel is társul- Közben a zoom is állítható, ami nem is csoda, hiszen azon kevesek közé tartozik a gép (az egyetlen az új mezőnyből) melyen mechanikus zoom gyűrűt találunk. Ennek köszönhetően az egyik legnagyobb (és legkényelmesebb) ultrazoom gép a piacon.
A hátsó kijelző 3”-os, dönthető, és 460 000 képpontos, bár ez a felbontás egy kicsit kevés már ehhez az árkategóriához. Mellette 200 000 képpontos EVF keresőt találunk, ami szintén elég szerény.
A HS20 EXR mindössze 20 MB belső memóriát kapott, melyet SD, SDHC, vagy SDXC kártyákkal egészíthetünk ki. Akkumulátor nem jár hozzá, így 4 db AA-méretű elemről vagy akkumulátorról üzemeltethető.
A Fujifilm FinePix HS20 EXR kb. 87 000 forintól szerezhető be.
Nikon Coolpix P500
A Nikon idén egy komolyabb gépet is kiadott az L120 mellett, mely a P500 típusnevet viseli. Legfőbb tulajdonsága a világraszóló zoomátfogás. 36X-os zoommal csak nagyon kevés gép rendelkezik a piacon. Ráadásul nem csak a zoom egyedülálló, hanem a nagylátószög is. 22,5mm-nek megfelelőt kínál, ami a mezőny legszélesebb látószögét jelenti. A tele tartomány 810 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál áll meg. Ide persze alapszolgáltatás a stabilizátor.
Már nem is ismétlem a szenzor méretét, hiszen megegyezik a többiekével, felbontása viszont valamivel kisebb az átlagnál. A 12 megapixel azért nem lebecsülendő, főként, hogy egy BSI-CMOS szenzoron csücsül, melynek érzékenysége ISO3200-ig növelhető, sorozatban pedig 8 képre tud másodpercenként.
A sorozat mellett figyelemre méltó a videó mód is, mely 1920 x 1080 felbontású (Full HD), 30 kocka/mp sebességű, és többféle tömörítésű. A gép sztereó hangot és külön hangjegyzetet is képes felvenni, kisebb mozgókép felbontásban pedig 240 kocka/mp-es videót is rögzíthetünk.
A P500 akár automata módokban, akár manuális beállításokkal is használható, beleértve a rekesz és záridő előválasztást. Emellett olyan kényelmi funkciókat kínál, mint az arc-, és mozgásfelismerés, a 360 fokos pásztázó panoráma, HDMI kimenet, vagy a különböző szűrőhatások.
Hátuljára egy 3” méretű, a kényelmesebb nézet miatt felhajtható, 921 000 képpontos LCD került, de elektronikus keresővel is rendelkezik, mely 0,24”-os, és 230 000 képpont felbontású. A képek és videók a 102 MB-os belső memóriába vagy külön megvásárolt SD, SDHC és SDXC kártyákra menthetők. A készülékhez egy lítium-ion akkumulátort mellékelnek, melynek egy töltésével kb. 220 kép készülhet.
A Nikon Coolpix P500 jelenlegi kezdőára 89 000 Ft.