Ultrazoom fényképezőgépek 2011.

0

100 000 Ft fölött

Sony Cyber-shot DSC-HX100V

adatlap

A Sony mindössze egy ultrazoom gépet jelentett be idén, de a DSC-HX100V a 100ezer forint fölötti, felső kategóriát célozza.

16 megapixeles Exmor R CMOS (hátsó-megvilágítású) szenzorával az egyik legnagyobb felbontású gép, melynek érzékenysége ISO100 és 3200 között akár 1/3 lépésközökkel állítható.

HX100V

HX100V

Az objektív kisfilmre átszámított kezdő gyújtótávolsága 27mm, ami egy kicsit elmarad az igen gyakori 24-25mm-es induló értéktől. Azért ez is kényelmes nagylátószöget nyújt, ahogy a 30x-os zoom kényelmét is kihasználhatjuk, főleg a 810 mm-nek megfelelő tele véggel. A nagy objektív 1:2,8-5,6-os fényereje sem rossz, és az 1 cm-es makró munkatáv is jól szolgálatot tehet.

Talán csak két téren érdemel fekete pontot a gép – a hasonló árú modellekkel összevetve – az egyik, hogy kihagyták belőle a RAW formátumot, a másik pedig a külső vakucsatlakozás hiánya.

Ezeket leszámítva igazi nagyágyúval van dolgunk. Több mint 7000 pixeles pásztázó panoráma mód, arc-, és mosoly felismerés, optikai képstabilizátor, HDMI kimenet és beépített GPS is elérhető a készülékben. Kezelése kézi módokban is történhet, de rábízhatjuk magunkat az automatikára is. A képsorozat teljes felbontásban akár 10 kép/mp lehet, a videó felbontása pedig 1920 x 1080, de köztes értékként az 1440-es méret is beállítható. A mozgókép mellé sztereó hangot rögzít a gép.

HX100V

HX100V

Az LCD kijelző kategóriájához illően kihajtható és forgatható, mérete 3”, felbontása pedig az egyik legjobb, 921 000 képpont. Ez nem csak felbontásban, de színben, kontrasztban, és rálátási szögben is sokkal jobb minőséget jelent a 230 ezer képpontos kijelzőkhöz képest. A hátsó LCD mellett egy 201 ezer képpontos EVF-et találunk a gépen.

Ez az egyetlen gép, amely az SD kártyatípusok mellett a Memory Sticket is támogatja, ami nem is csoda, hiszen ez egy Sony házi-kártyaformátum.

A HX100V saját lítium-ion akkumulátort kapott, mely egy feltöltéssel kb. 300 felvételre képes. Csak fekete színben vásárolhatjuk meg, jelenleg 113 500 forinttól.

Canon PowerShot SX40 HS

adatlap
tesztünk

Az idei Canon ultrazoom csúcsgépet SX20 HS-nek hívják, és ez a japán gyártó egyetlen idei ultrazoomja. Nem is kell nagyon több, hiszen ettől a géptől jobbára mindent megkapunk. Jobbára, mivel a RAW formátum és a nagy LCD sajnos hiányoznak róla. Nyilván árcsökkentő megfontolásból csupán 2,7”-os, és 230 000 képpontos LCD-t találunk rajta, amin csak kicsit szépít, hogy kihajtható típus. Emellé azért egy EVF kereső is került, ami 0,2”-os, és 202 ezer képpont felbontású.

SX40 HS

SX40 HS

Minden másban időszerű szolgáltatásokat kínál az idén ősszel bejelentett modell. Egy 12 megapixeles CMOS szenzorral szerelték, ami azt jelzi, hogy a gyártó inkább a kép minőségét, mint méretét tekintette szempontnak. Az érzékenység ISO3200-ig, kisebb képméretnél pedig 6400-ig emelhető.

Az objektív gyújtótávolsága kisfilmes értékre átszámítva 24mm-es, kényelmes nagylátószögről indul, és 840 mm-ig növelhető. Ez 35x-ös zoomátfogásnak fele meg. Az F2,7-ös kezdőfényerejű optika elé szűrők is csavarhatók (mint általában kategóriatársaiéra), makró munkatávolsága pedig 1 cm. A kézremegés ellen intelligens optikai stabilizátor segítségét kérhetjük, mely 4 fokozatban használható.

A gép többféle manuális beállítási lehetőséget, így például rekesz, – és záridő előválasztást is kínál. Az automata funkciókat kedvelők számára több témamód, arcfelismerő AF, mosolygásra és kacsintásra aktiválódó önkioldó, i-Contrast dinamika növelés és pislogás szűrés is választható.

A mozgókép maximált felbontása 1920 x 1080 (Full HD), frissítése pedig a mozihoz igazított 24 kocka/mp, amely kisebb képméretnél 120 vagy 240 kocka/mp is lehet. A videó mellé sztereó hang rögzíthető, közben pedig a zoomot, a fókuszt (kézzel) és az expozíció korrekciót is állíthatjuk. Teljes felbontásban 10,3 kép/mp-es sorozat érhető el. Az SX40 HS tetején külső vakupapucsot is találunk.

SX40 HS

SX40 HS

A gépről nem hagyták le a HDMI kimenetet, de a Canon gépekre jellemzően nincs belső memóriája. A képek SD, SDHC, vagy SDXC kártyákon tárolhatók, melyeket külön vásárolhatunk meg. Jár viszont hozzá egy lítium-ion akkumulátor, melynek feltöltésével kb. 380 felvétel készíthető.

A Canon PowerShot SX40 HS még elég újnak számít, ezért 120 ezres induló ára, már az olcsóbb cserélhető objektíves készülékek kategóriája.

Panasonic Lumix DMC-FZ150

adatlap
tesztünk

Az FZ48-cal egy időben kiadott magasabb szériás ultrazoom modell, már javában 100 ezer forint fölött kapható. Ezért az árért egy hasonló felbontású, vagyis 12 megapixeles MOS szenzort, valamint számos további érdekességet kínál.

Optikája például új fejlesztésű, nano lencsebevonatot kapott, mely a korábbiaknál jobb hatásfokkal csökkenti a tükröződéseket. Zoomátfogása ugyanúgy 24×-es (kisfilmes értéken 25-600 mm-nek megfelelő), mint kisebb társában, és egy kiváló hatásfokú stabilizátort is kapott. Fényereje, nagy átfogásához mérten egész kellemes (1:2,8-5,2), és akár 1 cm-ről is készíthetünk vele közelképeket.

FZ150

FZ150

A szenzor nagyon gyors, így nem meglepő a 12 kép/mp-es sorozat, és a Full HD videó sem, mely a legújabb AVCHD 2.0 szabvány szerinti, vagyis kétszeres (50 kocka/mp) frissítésű. Kisebb felbontásban 220 kocka/mp-es videó is készülhet.

A teljes manuális, de automata üzemmódokat is kínáló készülék, kézi videomódokat, HDMI kimenetet, 3D fotómódot, követő fókuszt, arcfelismerést is kínál. Érzékenysége a korábbinál magasabbra, ISO3200-ig állítható, akár manuálisan is.

Kijelzője és elektronikus keresője ugyanakkora méretű és felbontású, mint az olcsóbb gépben lévő, de a hátsó LCD ezúttal kihajtható és elforgatható. Egy komoly géphez mérten ebben a modellben már RAW támogatást és külső vaku csatlakozót is találunk.

FZ150

FZ150

Az FZ150 70 MB belső memóriáját bármilyen típusú SD kártyával bővíthetjük. Áramforrásként lítium-ion akkumulátor jár hozzá, mely egy feltöltéssel kb. 410 képig bírja.

A Panasonic Lumix DMC-FZ150 a december eleji állapot szerint 123 000 forinttól kezdődően kapható.