Panasonic Lumix DMC-FT1
Bevezető
Úgy tűnik van igény a komolyabb igénybevételt is kibíró digitális fényképezőgépekre és nem csak a munkagépként használható profi tükörreflexes vonalon, hanem a kompaktok világában is. Számos gyártó már évek óta kínál egy-egy ilyen modellt a Panasonic azonban ezidáig még nem hozakodott elő hasonló megoldással. A jég 2009. januárjában megtört, amikor a japán gyártó bejelentette Lumix DMC-FT1 típusú fényképezőgépét (az amerikai boltokban TS1 néven forgalmazzák). Itt a nyár is, a kirándulások, nyaralások, strandolás ideje. Kiváló terep az FT1 képességeinek kipróbálására.
A DMC-FT1 kevésbé a mélyvízi búvárkodásra, inkább sok mindent elviselő használatra tervezett készülék. Gyártója por-, víz- és ütésállónak hirdeti. Egy szeles, poros, vagy esős kiránduláson, esetleg a tengerpart homokos, vizes közegében is megállja tehát helyét, de ellenáll az 1,5 méterről való leejtésnek is. Víz alá legfeljebb 3 méterig merészkedhetünk vele. Ezen kívül tartalmazza a Panasonic gépeire jellemző egyéb szolgáltatásokat is, mint az optikai stabilizátor, a nagylátószögű zoomobjektív, az intelligens jelenet választás, és a HD felbontású videó képesség.
Képérzékelő
A Lumix DMC-FT1 képérzékelője 1/2,33” méretű és 12,7 megapixel felbontású, melyből valódi képalkotásra 12,1 megapixelt hasznosít. Képméretben ez legfeljebb 4000 x 3000 pixelt jelent, melyen kívül további öt képméret használható. Mindez persze a kompaktoknál hagyományos 4:3 oldalarányra igaz, de emellett 3:2 és 16:9 arányú méretek is választhatók négy-négy felbontásban.
Az érzékenység beállítását a gépre is bízhatjuk, de persze manuális szabályozása is lehetséges. Ilyenkor ISO80-1600 ig állíthatjuk egész fényértékenként, bármely felbontásban. A Panasonictól már megszokhattuk, hogy a témaprogramok között a Nagy érzékenység mód is helyet kap, amit az FT1-ben is megtalálunk. Így a gép automatikusan, legfeljebb ISO6400-ig tolja ki az érzékenységet, a felbontás viszont csak maximum 3 megapixel lehet.
Optika
Igazi ultrakompakthoz méltóan a gép egy belső működésű, vázba rejtett optikát kapott, amely bekapcsoláskor sem nyúlik ki. A Panasonic mindent megtett, hogy a szó szerint szűkös lehetőségekhez mérten elég jó képességekkel rendelkezzen az objektív. Zoomátfogása 4,6x-os, ami 4,9-22,8 mm-es gyújtótávolságot jelent. Kisfilmes értéken ez 28-128mm-t jelent, vagyis elég kényelmes és széles nagylátószögünk lesz. Ezért persze a kissé átlag alatti fényerővel (F3,3-5,9) kell fizetnünk, de hát semmi sincs ingyen. A képminőséget 5 aszférikus és 1 ED lencsetag biztosítja, ami a 9 lencsés optikában igen komoly képjavító arzenált jelent.
A por- és vízálló kivitel miatt a zoomgomb egy oldalra járó tolókapcsoló, melyet a gép tetején találunk. A zoom egysebességes, de nagyon finoman, közel 20 lépésben szabályozható. Állása a kijelző alján megjelenő zoomskálán ellenőrizhető. Ugyanitt a használható fókusztartományt is megjeleníti a gép. Az optikai zoom mellett, legfeljebb 18,4x-es képkivágásos „nagyítást” adó EZoom szolgáltatás és 2x-es digitális zoom is használható.
A Panasonic összes gépébe épít optikai stabilizátort, így a MEGA O.I.S rendszer a DMC-FT1-ből sem maradt ki. Kikapcsolt állása mellett MODE1 (csak az expozíció alatt aktiválódó), MODE2 (folyamatosan működő) és a kettő között automatikusan választó üzemmód állítható be.
Ergonómia
Ha Panasonic, akkor sarkok és szögletek. Szinte a japán cég védjegyévé váltak a 70-es évek szögletes formavilágát idéző készülékek, de az FT1 még ehhez képest is határozott, férfias élekkel rendelkezik. Még az exponáló gombot is sikerült szokatlanul szögletesre tervezniük és a kezelőszervek többségére is ez a jellemző. A „poroszos” kemény külső nem csak a dizájnra igaz, de egy valóban strapabíró készüléket rejt. Elég csak kézbe venni, a méretéhez képest tekintélyes tömegű, fémborítású fényképezőgépet, melynek sarkaiban méretes csavarok jelzik, hogy itt bizony egy komolyan összerakott szerkezettel lesz dolgunk.
A kisebb Panasonic kompaktoktól eltérően itt a csatlakozóhelyek és foglalatok ajtajai is gumiszigetelést és masszív fémzsanérokat kaptak. Az ajtók becsukásánál még arra is ügyeltek, hogy ha nem kattan be tökéletesen a kis zárnyelv, egy piros figyelmeztető jelzés látszik a kapcsolón. Az ajtók alján felirat jelzi, hogy ellenőrizzük nem került-e idegen tárgy a szigetelés és az ajtó közé. A portól és szennyeződésektől a mellékelt tisztítókefével pucolhatjuk meg a gépet.
A szögletes külső amellett, hogy esztétikus retro-külsőt ad a gépnek, egyértelműen kényelmetlen, bár ezt a gép apró mérete is erősíti. A gombok és kapcsolók nagyon kicsik. A fémből készült négyirányú gombról emellett még az ujjunk is könnyen lecsúszik. Szerencsére nem kell őket olyan erőteljesen nyomni, mint ahogy az megszokott a vízálló, szigetelt gombokkal rendelkező gépeknél. A Panasonic gépeknél rendszerint lazán elforduló üzemmódválasztó tárcsa itt most pont ideális járású.
LCD
A fényképezőgép hátulján egy 2,7” képátlójú (6,8 cm) LCD kijelző került, melynek felbontása 230 000 pixel, lefedettsége pedig 100%. Az LCD sötétben nem túl zavaróan zajosodik, talán a legjobb képet adva a tesztelt vízálló gépek között, viszont kellő fény hiányában a szaggatásra is hajlamos. Érdekes tulajdonsága, hogy a színeket nagyon erősen adja vissza. Ezt a tulajdonságát nem állíthatjuk, viszont világosságának szabályozása 7 fokozatban lehetséges. Beállíthatunk továbbá automatikus és fokozott LCD erősítést is. Utóbbinak erős napsütésben látjuk majd hasznát.
A kijelző információi a DISPLAY gombbal kapcsolhatók. Ha előzetesen engedélyezzük, kétféle kompozíciós segédrács, illetve élő hisztogram is megjelenik az LCD-n a fontosabb felvételi információk mellett. Aki túl kicsinek találja a menü és info adatok ikonjait, karaktereit, a méretüket is megnövelheti a menüben.
Lejátszásnál szintén a DISPLAY gombbal változtatható az adatkijelzés és jeleníthető meg a hisztogram. A képek között a jobb és bal iránygombbal lapozhatunk és a zoom kapcsolóval nagyíthatunk bele az aktuális felvételbe legfeljebb 16x mértékig. A zoom tolókapcsolóval 9 és 30 képes oldalak, valamint naptár nézet is megjeleníthető. Lejátszás módból könnyedén, az expo gomb félig lenyomásával is azonnal visszaválthatunk felvételi üzembe.
Élességállítás és fénymérés
A Lumix DMC-FT1 csak automatikus élességállítást kínál, ezt viszont hatféle üzemmódra állíthatjuk:
- Arcfelismerő AF: a gép legfeljebb 15 emberi arcot érzékel és ezeknek megfelelően állít élességet.
- Mozgáskövető AF: az élesre állított témát a gép AF rendszere a teljes képmezőben leköveti.
- 11 pontos: a gép automatikusan választ a 11 AF mező közül.
- 1 pontos nagysebességű: a készülék csak a középső fókuszmezőt használja, korlátozott tartománnyal, így várhatóan gyorsabb élességállítással.
- 1 pontos: csak a középső mező aktív.
- 1 pontos szpot: csak a középső mező aktív, az előbbinél kisebb területen.
Az élességállítás ezen kívül gyors (Q-AF) és folyamatos (C-AF) működésre is beállítható. A fénymérési módok között nem válogathatunk. A fényképezőgép automatikusan az intelligens többmezős módot használja.
Az AF rendszer normál módban 30 cm és végtelen között, makró állásban 5 cm-től képes élességet állítani. Üzemmódjai között a le iránygombbal válthatunk. Ugyanitt elérhető a makró zoom állás is, amelynél 3x-os digitális zoom is használható, bár a képminőség ilyenkor erősen romlik.
Az arcfelismerés munkája könnyíthető az arc azonosító szolgáltatással, melynél 6 kiválasztott személy arcát és adatait vihetjük be a gép memóriájába. A készülék ezek után elsőbbséggel kezeli a memóriában rögzített személyeket és adataikat is kijelzi a képen.
Kevés fénynél az objektív melletti kis fehér fényű LED lámpa segíti az élességállítást. A lámpa meglehetősen szórt fénnyel rendelkezik, hiszen mozgókép felvételnél folyamatos fényforrásként is használható. Hatótávolsága ennek megfelelően nem sok, kb. 1,5 méter.
Vaku
A Lumix DMC-FT1 apró vakuja a jobb iránygombbal állítható be a kívánt üzemmódra. Ez lehet kikapcsolt, automatikus, auto/vörösszem csökkentő, derítő valamint lassú szinkron/vörösszem csökkentő. A vakut a markolati rész és az objektív között találjuk, kb. 3,5 cm-re az optika középtengelyétől. Nagyobb kezűek vigyázzanak, hogy ne takarják el!
Automata érzékenységnél, nagylátószög állásban 0,6-6 méter között, tele tartományban pedig 1-2,8 méter között biztosít megfelelő fényt. Egyéb fényforrást, külső vakut nem csatlakoztathatunk az FT1-hez.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
A fényképezőgép két csatlakozóját a markolat jobbján, egy szigetelt ajtó mögött találjuk. Fent egy HDMI kimenete nyitja a sort, melyhez külön kell megvásárolnunk a megfelelő kábelt. A készülék Panasonic HDTV-hez csatlakoztatva támogatja a Viera link szolgáltatást is, melynek segítségével a TV távirányítóval vezérelhető a kép és videó lejátszás. A kimenet 480p, 720p és 1080i felbontásokat támogat. A HDMI kimenet alatt egy kombinált USB 2.0, valamint A/V kivezetést találunk. Az utóbbi kettőhöz a gyári csomag megfelelő kábeleket is tartalmaz.
A készülék 40 MB belső memóriával rendelkezik, melyre bármilyen méretű állókép, de csak 320 x 240 pixel felbontású videó menthető. Kiegészítésként opcionálisan megvásárolható SD, SDHC és MMC memóriakártyák használhatók, melyek a markolat alatti foglalatba helyezhetők. Egy 2 GB-os kártyára legjobb minőségben kb. 290 kép és 15 percnyi videó fér.
A gép kis mérete miatt az áramellátásról egy lítium-ion akkumulátor gondoskodik, ami természetesen a készülék tartozéka. Az akku foglalatát a memóriakártya mellett találjuk az állványmenet közvetlen szomszédságában. Emiatt a gépet állványra helyezve, a kombinált foglalat ajtaja nem nyitható. A gyári méréseknek megfelelően egy akku feltöltéssel kb. 330 képet készíthetünk.
Sorozat, videó
Sorozat módokból a Panasonic DMC-FT1 kettőt kínál, a gyorsmenüben, vagy a felvételi menüben is előhívható Normál valamint Korlátlan üzemmódot. Normál beállításnál 2,3 kép/mp sebesség érhető el akár a legjobb felbontásnál is. A készíthető képek száma viszont normál tömörítéssel 5, finom beállításnál pedig csak 3 felvételben maximált. Korlátlan üzemmódban nincs ilyen megkötésünk, csupán memóriakártyánk kapacitása. Ebben az esetben viszont a sebesség legfeljebb 1,8 kép/mp lehet.
A gép témamódjai között további két sorozat opciót kapunk. A Hi-speed üzemmód sebesség vagy képminőség prioritásban üzemel. Előbbinél 10 kép/mp, utóbbinál 6 kép/mp sebességet kapunk, legfeljebb 3 megapixeles méretben, 100 kép erejéig. Választhatunk vaku sorozatot is, melynél szintén 3 megapixel a maximum és 5 kép készülhet egymás után a vaku használata mellett. A DMC-FT1 expozíció sorozatra is képes, legfeljebb 3 felvétel hosszan, +/-0,3, 0,7 és 1 Fé lépésközökkel. A gép önkioldója 10 és 2 mp-es időzítésre állítható.
A Lumix gépek új nemzedéke szinte kivétel nélkül az átlagnál jobb videofelvételi képességével hívja fel magára a figyelmet. A DMC-FT1 is kitesz magáért. A legjobb minőségű mozgókép 1280 x 720 pixeles felbontásban, 30 kocka/mp képfrissítéssel készülhet. Ráadásul kétféle formátumot használhatunk, AVCHD Lite és Motion JPEG tömörítéssel. AVCHD Lite formátumban csak a legnagyobb felbontás mellett dolgozhatunk, de a videók minősége itt lesz a legjobb, ráadásul kellően kicsi fájlmérettel. A tömörítést további három fokozatban állíthatjuk. Motion JPEG-nél választhatunk 848 x 480, 640 x 480 és 320 x 240 pixeles felbontást is. A mozgókép mellé minden esetben mono hangot is rögzít a készülék, mely a gép beépített hangszóróján is visszajátszható.
Videó közben a teljes tartományban működik az optikai és digitális zoom, a fénymérés és az automata élességállítás. Mozgókép módban beállíthatjuk a fehéregyensúlyt, az intelligens expozíciós módot, az arcfelismerést, folyamatos élességállítást, de választhatunk ötféle szín üzemmódot és szélzaj csökkentést is. A felvétel indításához és megállításához egy külön gombot helyeztek el a gép hátulján.
A gép külön érdekessége a már említett folyamatos LED fény, mely közeli témák esetén sötétben vagy víz alatt is alkalmassá teszi a gépet a videofelvételre.
Szolgáltatások
A Panasonic Lumix DMC-FT1 fontosabb alap üzemmódjai a hátsó tárcsáról érhetők el. Itt az intelligens témaválasztás, és a programautomatika mellett három témamód, a motívumprogram menü, és a jegyzetnek szánt képek ideiglenes tárolásához használható vágólap mód érhető el. Témaprogramokból a tárcsán lévő tengerpart/szörf, hó és sport módon kívül további 24 db – köztük a vízalatti mód -érhető el.
Szolgáltatások összefoglalása | |
---|---|
érzékenységállítás lépésköze | 1 Fé |
nagy érzékenységű zajszűrés fokainak száma (kikapcsolt is) |
– |
hosszú expozíciós idejű képek hotpixel szűrése | – |
végtelen fókusz mód | Igen |
kézi fókusz | – |
képnagyítás kézi élességállításnál | – |
távolságskála kézi élességállításnál | – |
folyamatos/követő AF | Igen (folyamatos és mozgáskövetõ) |
AF segédfény | Igen |
LED fény (folyamatos) | Igen (videónál) |
szabadon mozgatható fókuszpont | – |
arcfelismeréses AF | Igen (15 arcig) |
exponálás képtartalom megváltozására | – |
mosolygásra induló exponálás | – |
pislogás érzékelés | – |
belső memória képeknek | Igen |
másolás belső memória és kártya között | Igen |
vakupapucs | – |
vaku teljesítmény kompenzáció | – |
külső vaku vezeték nélküli vezérlése a beépített vakuval | – |
kézi vaku teljesítmény | – |
zoomgyűrű | – |
mechanikus zoom | – |
nagy betekintési szögű LCD | Igen |
tükröződésmentesítő az LCD-n | – |
transzflektív LCD | – |
segédrács élőképen | Igen |
LCD fényerejének módosítása | Igen |
LCD színezetének (Hue) módosítása | – |
státusz kijelzés az LCD-n | Igen |
aktív státuszkijelzés (közvetlen módosítható paraméterek) | – |
ki/bekapcsolható torzítás csökkentés | – |
szenzor eltoláson alapuló stabilizálás | – |
optikai képstabilizálás | Igen |
stabilizátor mód svenkeléshez | – |
digitális képstabilizálás (nem magas érzékenység) | – |
kétsebességes zoom | – |
programozható gombok száma | – |
virtuális horizont | – |
saját menü (elemek hozzáadása vagy törlése) | – |
manuális üzemmód | – |
rekesz elõválasztás | – |
záridõ elõválasztás | – |
sorozat folytatása puffer telítődés után | – |
sorozat RAW formátumban | – |
sorozat <=3 kép/mp sebességgel | Igen |
sorozat >3 kép/mp <=6 kép/mp sebességgel | – |
sorozat >6 kép/mp sebességgel | Igen (max 3 Mpx) |
Full HD (1920×1080p) videó | – |
HD (1280×720p) videó | Igen |
VGA (848×480p vagy 640×480p) videó | Igen |
optikai zoom videó közben | Igen |
digitális zoom videó közben | Igen |
AF videó közben | Igen |
fénymérés videó közben | Igen |
nagy képfrissítési sebességű videó (>=60 kép/mp) | – |
videók gépen belüli vágása | – |
kép kimentése videóból | – |
sztereo hangfelvétel | – |
mono hangfelvétel | Igen |
időzített automatikus sorozat | – |
automatikus expozíció sorozat (bracketing) | Igen |
érzékenység sorozat | – |
vaku sorozat | Igen (5 kép, 3 Mpx) |
fehéregyensúly sorozat | – |
fehéregyensúly finomhangolás | – |
színhőmérséklet kézi megadása | Igen |
kézi fehéregyensúly regiszterek száma | 1 |
Adobe RGB színtér támogatása | – |
képek dátumozása felvételkor | – |
diktafon funkció | – |
rövid hangmegjegyzés készítése képekhez felvétel után | Igen (10 mp) |
kiégett részek jelzése lejátszáskor | – |
kiégett részek jelzése felvételkor | – |
bebukott részek jelzése lejátszáskor | – |
bebukott részek jelzése felvételkor | – |
élő hisztogram | Igen |
világosság hisztogram lejátszáskor | Igen |
RGB hisztogram lejátszáskor | – |
nagyított nézetben képváltás lehetséges (fókusz összehasonlítás) | – |
mappák létrehozása, váltása | Igen (kategória szerint) |
fekete-fehér képkészítés | Igen |
szépia képkészítés | Igen |
cianotíp képkészítés | – |
képkészítés digitális színszűrőkkel a fentieken túl | Igen |
képkészítés színcserével | – |
képkészítés szelektív színnel (egy szín + FF) | – |
Hi-/Low-key fotók készítése | – |
kontraszt beállítása felvétel előtt | – |
színtelítettség beállítása felvétel előtt | – |
képkeménység/élesítés beállítása felvétel előtt | – |
színezet (Hue) beállítása felvétel előtt | – |
fehéregyensúly/színezet utólagos módosítása | – |
fényerő utólagos módosítása | – |
kontraszt utólagos módosítása | – |
színtelítettség utólagos módosítása | – |
RAW konverzió gépen belül | – |
képek keretezése | – |
dinamika „kiterjesztés”, sötét részek kivilágosítása | Igen (intelligens expozíció) |
vörösszem javítás gépen belül | Igen |
retusálás a kép egy részén | – |
retusálás (bőrlágyítás) az egész képre | – |
többszörös expozíció (multiexpo) | – |
több fotó, egy képre (egymás mellé) helyezése nyomtatáshoz | – |
paralelogramma/keystone korrekció | – |
vízszint beállítás | Igen |
magyar menü | Igen |
világidő | Igen |
ébresztő funkció | – |
leméretezés 2 Mpixel vagy nagyobb méretre | – |
leméretezés 2 Mpixelnél kisebb méretre | – |
leméretezés VGA vagy kisebb méretre | Igen |
képforgatás | Igen |
képkivágás készítése | Igen |
diavetítés | Igen |
diavetítés zenei aláfestéssel | – |
vezetékes LAN támogatás | – |
WiFi támogatás | – |
GPS támogatás | – |
HD kimenet | Igen |
akkutöltöttség visszajelzés darabszáma | 4 |
akku csere állványon | – |
memóriakártya csere állványon | – |
Képminőség
Elég komoly érv a Panasonic DMC-FT1 tarsolyában a 4,6x optikai zoomátfogás és a kényelmes nagylátószög, bár az ultrakompakt méretű, rejtett objektív miatt ezekért némi árat is kell fizetnünk. A képminőség a kategóriához mérten a kép közepén jó, a színek gyönyörűek, ahogy azt a Panasonictól megszokhattuk. A képek sarkaiban már valamivel gyengébb képminőségre számíthatunk, ami szintén nem újdonság az ultrakompakt gépeknél. Az igazi probléma tele állással van, ahol érezhetően lágyabb, gyenge kontrasztú képeket kapunk.
A zajszint hasonló a Panasonic kompaktjainál tapasztalthoz, bár alacsonyabb érzékenységeken egész jól kezeli a gép. ISO80 és 200 környékén kb. ugyanannyi zajt kapunk, mint 10 megapixeles FZ28 modellnél, sőt az ISO200-as érzékenység semmivel sem ad magasabb zajszintet, mint az egy fokozattal alatta lévő. Itt is csupán a zajszűrés erősebb, ami persze a kép részleteinek mosottságában jelentkezni fog. Magasabb érzékenységeken a szűrés elég komolyan mossa a képeket, de ez szinte alig érezhető zajszint emelkedést jelent. Egyedül az ISO1600-as érzékenységi fokozat lóg ki a sorból, ahol hirtelen megugrik a zaj mennyisége. Az ISO3200 és 6400-as beállítások csak automata témamódból érhetők el. A zajszint itt nagyon alacsony, viszont a csökkentett képméretnek és a túlszűrésnek a kép minősége látja kárát. Végszükség esetén persze mindkét beállítás hasznos lehet.
Képminőség
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- DMW-BCF10PP Li-ion akkumulátor
- DE-A59B hálózati akkumulátor töltő
- csuklópánt
- tisztító kefe
- USB kábel
- A/V kábel
- szoftver CD
- kezelési útmutató
Értékelés
Ha az előbbi kis Fujifilm gép a gyerekeknek, akkor a Panasonic FT1-ese az „Apunak” ajánlható. Már megjelenésében is tekintélyt parancsoló, kézbe véve is rendkívül masszív összeszerelésről tanúskodó fényképezőgéphez volt szerencsénk. A víz-, por- és ütésálló szerkezet ultrakompakt mérete lehetővé teszi, hogy szinte bárhová könnyedén magunkkal vigyük. Mindez persze az árán is meglátszik.
A záridő és rekeszérték beállítását a gép maga végzi, de ezen kívül számos szolgáltatás áll a fotós rendelkezésére, és a gyorsmenü révén a legfontosabb beállítások elérése sem jelent problémát. A DMC-FT1-et ugyan nem kerüli el az ultrakompaktokat sújtó képminőségi kompromisszum, de összességében vállalható, mindennapi használatra, vagy fontosabb élményeink megörökítésére megfelelő minőséget, kényelmet és sebességet biztosít.
A Panasonic Lumix DMC-FT1 vételára a cikk megjelenésekor ~97.000 Ft-tól indul.
A fényképezőgép kipróbálását az Panasonic Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.