Olympus TOUGH TG-610
Bevezető
Az Olympus TOUGH TG-610 a 310-es modell nagytestvére, kicsivel hosszabb, 5×-ös átfogású objektívvel, picivel nagyobb, de sokkal jobb felbontású LCD-vel és jobb vízállósági értékkel.
Az Olympus TOUGH TG-610 szigetelései 5 méterig biztosítanak vízállóságot, amely érték a vízálló gépek között a középkategóriába sorolja. A váz és a belső rendszer kialakítása 1,5 méterről való leejtésnek állnak ellen.
Képérzékelő
A Olympus Tough TG-610 ugyanazt a képérzékelőt kapta, mint a TG-310, maradt az 1/2,3″ típusú, 14 Mpixeles CCD, melyet stabilizálással is ellátak.
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarányú is választható, ez esetben két felbontás áll rendelkezésünkre.
A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, kétféle tömörítési fok valamelyikén.
A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ezen kívül mi is megadhatjuk a nekünk tetsző értéket ISO 80 után 100-1600 között 1 Fé lépésekben.
Optika
A fényképezőgép rejtett optikája 5×-ös zoomátfogású, 28-140 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú. A fényerejő a TG-310-hez képest nagyobb zoomátfogás miatt picit gyengébb, nagylátószögnél f/3,9, tele állásban f/5,9. Ezek kissé átlag alattinak foghatók fel, de az átlagtól való eltérés eléggé minimális.
Az optika elé kikapcsolt állapotban egy fémlap csukódik, mely így hatékonyan véd a környezeti behatások ellen.
Ergonómia
Külsőre minimális eltérés tapasztalható a TG-310-hez képest, itt is maradt a téglatest forma és az egyenes vonalak, melyet elöl enyhe ívelt rész tör meg. A szemfülesebbek viszont észrevehetik a vaku melletti kis LED-et, mely a TG-310-nél még nem volt meg.
Az ultrakompakt fényképezőgép kezelőszerveit fent és hátul helyezték el, felülre a bekapcsoló és exponáló gombok kerültek, míg hátulra a zoom vezérlő, a videófelvétel indító, a lejátszás, a súgó, a menü, és a négyirányú navigáló került, mely ezúttal egy kis joystick. A nagyobb LCD miatt itt méginkább jobb szélre szorultak a gombok. A négyirányú navigáló gombok közül továbbra is csak a felfelé irányulónak van funkciója felvételkor, mely a megjelenített információk mennyiségének módosítja. A lefelé gombbal lejátszáskor tudunk törölni.
LCD
A gép hátuljára 3″ képátlójú, 920 ezer szubpixeles LCD került, amely kiváló részletgazdagságú képet ad. A betekintési szög is jó, a háttérvilágítás fényerejét 5 lépésben állíthatjuk.
Élességállítás, fénymérés
Az autofókusz rendszer üzemmódja középpontos, ESP, témakövető vagy arcfelismerő lehet. A gépen egy erős LED biztosítja gyenge fényben az AF segédfényt, emellett felvételi lámpaként is funkcionálhat.
A fénymérés többmezős ESP, vagy szpot elvű lehet.
Csatlakozók, akku, memóriakártya
Nincs eltérés e téren a TG-310-zel, itt is a gép jobb oldalán található teljesen lenyíló ajtó mögött található az akkumulátor, az SDXC kártyafoglalat, illetve a mikroHDMI és az univerzális USB/AV kimenet.
A gépben a TG-310-énél erősebb, Li-50B jelű, 3,7V névleges feszültségű, 925 mAh-s lítium-ion akkumulátor dolgozik. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A belső memória mérete megegyezik a kisebb modellével, ezúttal is be kell érjük 19 MB-tal, vagyis szükséges lesz SD, SDHC, vagy SDXC memóriakártya beszerzése.
Videó
Videókat maximum 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban készíthetünk, ezen kívül még 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást választhatunk, a képfrissítés minden esetben 30 kép/mp. A tömörítés H.264 kodekkel történik, így jó hatékonysággal tölthetjük meg memóriakártyánkat.
Videózás közben optikai zoomot is használhatunk, s itt már nincs megkötés, hogy csak akkor, ha hangot nem veszünk fel. Kiválóan zoomolhatunk felvétel közben is, s még csak bele sem hallatszik a felvételbe (legalábbis a tesztelt környezetben). Van továbbá felvétel közben élességállítás, s a fénymérés is működik. A szenzor eltolásos stabilizálás helyett itt elektronikus stabilizátor választható (csökkenti a látószöget!).
Képminőség
Érzékenység – képzaj
A teljes felbontású ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Mellékelt tartozékok
- csuklószíj
- Li-50B Li-ion akkumulátor
- hálózati USB adapter
- USB- és videó kábel
Az Olympus TOUGH TG-610 bruttó 78.000 Ft-ért vásárolható meg, vagyis 18e Ft-tal drágábban, mint a TG-310.
A fényképezőgép kipróbálását a Olympus Magyarország tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átváltott gyújtótávolság is.
Modellek: Papp Évi és Farkas Sára, a modellfotókat készítette: Csuha Pál.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!