Vízálló kompaktok

0

Összefoglaló

Az idei vízálló gépek hozták azt, amit elvártunk tőlük. Mindegyik egy kicsit más, de persze összességében a mezőny meglehetősen kiegyensúlyozott, vagyis nincs egyértelmű legjobb és nincs egyértelmű legrosszabb. Minden csak az igényeinken múlik.

Fujifilm FinePix XP30

Egyértelműen a legolcsóbb vízálló fényképezőgép, tudása mégis az átlagos modellekét tükrözi: átlagos vízállóság, átlagos LCD, átlagos videó, de HD felbontásban és optikai zoommal, képminősége azonban nem a legjobb. ISO100 és ISO200-nál 10×13 cm-es papírképnél azonban nem lesz gond.

Olympus TOUGH TG-310

Az Olympus belépőszintű vízálló modellje árában egész kellemes, hiszen csak 10e Ft-tal kerül többe, mint a Fujifilm XP30: 60.000 Ft-ért lehet a miénk. Igaz, GPS vevőt nem tartalmaz, mint az XP30. Képességei átlagosak, néha átlag alattiak. Vízállósága belépőszintnek megfelelő (3 méter), optikája csupán 3,6×-es átfogású, de 28 mm-ről indul. Videózni mJPEG tömörítéssel lehet, de optikai zoomot csak hang nélküli módban használhatunk. LCD-je teljesen átlagos, a fehéregyensúlyt csak előre programozott módokra állíthatjuk (kéze beszabályozás nincs).

Olympus TOUGH TG-610

Nevezhetjük az Olympus gépei közül az aranyközépútnak. Vízállósága 5 méterig garantált. Ára még megfizethető (78e Ft), képességei azonban az átlag fölé emelik. A mezőny legszebb és legnagyobb LCD-jével büszkélkedhet (ahogy a TG-810 is), optikája 5×-ös átfogású, s 28 mm-t is kínál. Videófelvétel során optikai zoom is használható, hangfelvétel közben is, ráadásul a tömörítés a hatékony H.264 kodekkel történik. AF segédfénye felvételi lámpaként is használható. Kár, hogy itt sincs kézi fehéregyensúly állítás.

Olympus TOUGH TG-810

Az Olympus csúcsmodelljéért mintegy 90e Ft-ot kell a boltban hagyni. Ezért a pénzért a TG-610 remek jellemzőin felül beépített GPS vevőt és manométert is kapunk, a vízállóság is 10 méteres mélységig kiterjesztett, valamint egyszerűbb kezelést is kapunk a gép érintés-vezérlésével (nem az LCD érintésérzékeny).

Panasonic Lumix DMC-FT3

A Panasonic DMC-FT3 a mezőny egyik legdrágább modellje. Emiatt persze képességei is remekek, a vízállósága az összes közül a legjobb, 12 méter. Optikája egy hajszállal tud kevesebbet, mint a többi gép, 28 mm-ről indul, de 128 mm-nél ér véget (a 140-nel szemben). Felbontása kissé visszafogottabb, e modellnél a gyártó megelégedett 12 Mpixellel. Videófelvételt egyedüliként képes FullHD felbontásban is készíteni, a tömörítés pedig AVCHD vagy akár mJPEG is lehet (utóbbi csak max. HD felbontásban). A képminőségre nem lehet panasz, még ISO800-nál is remekül dolgozik az FT3.

Panasonic Lumix DMC-FT10

A Panasonic nagyon jól tette, hogy belépőszintre is készített vízálló modellt. A DMC-FT10-ért mindössze 60e Ft-ot kell fizetnünk. Alacsony ára ellenére egy szilikon védő tokot is kapunk a gép mellé. Optikáján érezhető az olcsóság, sajnos csak 35 mm-től indul, vagyis le kell mondanunk az igazi komoly nagylátószögről. Videózni mJPEG tömörítéssel, HD felbontásban lehet, felvétel közben azonban az optikai zoom nem használható.

Pentax Optio WG-1 (GPS)

Árban a középkategóriához tartozik a Pentax Optio WG-1, a GPS-vevővel ellátott változata viszont már a legdrágábbak közé (80e Ft vs. 100e Ft). 10 méteres vízállósága mellett 97 MB-nyi belső memóriája, illetve érdekesség képpen 3:2 oldalarányú LCD-je emeli ki az átlagos gépek közül. További plusz szolgáltatása az időzített sorozatfelvétel lehetősége. A mezőnyben egyedüliként kézi beállítás során is választhatunk akár ISO6400 érzékenységet. Persze más kérdés, hogy ez már 10×13 cm-es papírképen is kompromisszumos minőséget eredményez. Videófelvételt átlagos képességekkel készít, HD felbontásban mJPEG kodeket használ. Optikai zoomot azonban nem használhatunk videózás közben.

Végszó

Láthatjuk tehát, hogy az alapszolgáltatások tekintetében többnyire ugyanazt kapjuk, de azt extra, vagy fejlettebb szolgáltatásokért komolyabb és drágább gépet kell választanunk, mint pl. a GPS-vevő, a FullHD videózás lehetősége, vagy a nagyobb strapabíróság. Aki csak egy egyszerű, nyaralásra használandó olyan másodgépet keres, amit nem kell féltenie a strandon vagy tengerparton, nyugodtan válasszon egy olcsóbb, 50-60e Ft-os változatot. Aki komolyabb képességekre is igényt tart, már jobban nézze meg, hogy melyik készülék nyújtja számára a legtöbbet, amit elvár.
Egy dolgot ne felejtsünk el: a víz alatti fotózásnál a fény méterről-méterre hatványozottan fogy. Hiába a jó zoom, nem sokat jelent a nagy mélységig való vízállóság, ha fotózni nem tudunk majd fény hiányában. Tesztünk alatt bizonyosságot is nyert, hogy ilyen környezetben nem úgy kell fotózni, mint szárazon. Ha víz alatti gépet veszünk, úgy fotózzunk majd vele, mint a japán turisták, a nagy számok törvénye alapján egy kép vélhetően jó lesz majd.