Csodás égfotók, dinamikus extrém sport képek, különös, torz hatás. A halszem objektív különleges helyet foglal el a fotósok kelléktárában. Milyen fajtái léteznek? Egy kis gyorstalpaló kezdőknek.
Csipetnyi történelem
A halszem (fisheye) objektívek története csaknem 100 évre nyúlik vissza. A halszemes fotózás úttörőinek célja egy olyan extra-széles látószögű objektív megalkotása volt, mellyel egy felvétellel képezhető le a teljes 180 fokos égbolt, vagy annak nagy szelete. Épp emiatt kezdetben az időjárás előrejelzéshez használták őket. Csak kb. 50 éve lettek általánosan, az amatőr fotózásban is elterjedtek.
A név eredete
Ezt a fajta képhatást valamikor a múlt század elején nevezték el halszem effektusnak, de egy középkor végén megfigyelt természeti jelenséghez kötődik. A külvilágból a vízbe jutó fénysugarak jóval kisebb szöget zárnak be a korábbihoz képest (max. 48,5 fok), így egy alámerülő búvár, vagy akár egy hal a felszín felé pillantva egy 97 fokos körben látja a teljes külvilágot (ún. Snell-ablak).
Mire alkalmasak?
Szinte bármire, de leggyakrabban eredeti feladatukra az égbolt fotózására használják őket, csillagászati, meteorológiai céllal, és jól helytállnak a vízalatti fotózásban is. Manapság nagyon népszerűek a különféle extrém sportok mozgalmas perspektíváihoz. Ezen kívül panorámafotósok körében is népszerű. Erős gömbtorzítása miatt a bátrabbak használhatják akár vicces portrék készítésére is, bár erről nem árt előbb kikérni a modell véleményét, hisz igen furán képes átrendezni bárki arcberendezését.
Fajtái
Diagonális
Teljes képmezős halszemnek is nevezik, mivel az általa készített kép betölti a teljes képmezőt. Látószöge többnyire átlósan (diagonálisan) éri el a 180 fokot. Mivel általában fullframe gépekhez készülnek, APS-C szenzoros gépen ennél kisebb látószöget kapunk. Persze létezik – igaz jóval ritkábban – kisebb szenzoros gépekhez kifejlesztett diagonális halszem is.
A normál teljes képmezős halszemek 15-16mm, a különleges APS-C érzékelőhöz tervezett hasonló halszemek 10 mm körüli gyújtótávolságúak (pl. Sigma 10mm). Még kisebb szenzoros (pl. 4/3″) gépeken a 8 mm körüli halszemek is diagonálisnak számítanak.
Cirkuláris
Fő jellemzője, hogy a teljes látványt minden irányban 180 fokos látómezővel képezi le egy teljes körben. Emiatt jóval nagyobb terület kerül a képre mint a diagonális esetében, viszont csak a képmező középső részére vetít, egy igen nagy terület kihasználatlan marad.
Az ilyen halszemek többnyire 8 mm körüli gyújtótávolságúak és fullframe gépekhez készültek. Kisebb szenzoros gépeken nagyjából diagonális halszemként viselkednek, vagyis csak átlósan kapjuk meg a 180 fokot. Kapható APS-C szenzoron cirkuláris halszem hatást adó objektív is (Sigma 4,5mm).
Zoom halszemek
Az utóbbi években egyre több cég jelentett be ilyen optikát (pl. Tokina, Pentax, Canon). Jobbára diagonális és cirkuláris halszemként is használhatók, hiszen 8-15mm vagy 10-17mm körüli, változtatható gyújtótávolságuk lehetővé teszi, hogy minden irányban, vagy csak átlósan kapjuk meg a 180 fokos látványt.