Amikor megjelent az első digitális fényképezőgép, néhány kivételtől eltekintve senki sem gondolta komolyan, hogy ez a technológia a filmes fényképezőgépek szinte teljes kihalását eredményezi. Mégis megtörtént. De vajon a mobilok tényleg kinyírják a kompakt fényképezőgépeket?
Az első kamerás mobiltelefonok már több, mint 10 éve gördültek le a gyártósorokról, de akkor még senki sem gondolta komolyan, hogy ez bármit is komolyan befolyásolna a fotós piacon. Az egyre gyorsabban fejlődő szenzorok, a nagyobb felbontású képek, a jobb optikák azonban olyan képességekkel ruházták fel a mai mobiltelefonokat, amelyek teljesen alkalmasak általános jellegű, ún. snapshot fotók készítésére.
A kompakt digitális fényképezőgépeket márpedig azok vásárolják, akik nem akarnak (vagy nem tudnak) túl sokat költeni a fényképezőgépre, illetve akik nem annyira igényesek a készített képekre. A kompakt digitális fényképezőgépek között egy évtizede igen elterjedt 3×-os optikai zoom mára a múlté, gyakorlatilag 4-5×-ös zoomátfogás és komoly nagylátószög (értsd: legalább 28 mm ekvivalens, de inkább nagyobb látószög) nélkül ma már nem lehet eladni kompakt fényképezőgépet. A mai gépek leginkább vonzó tulajdonsága a nagy zoom, amely a távoli témákat is képes igen jó nagyításban megmutatni. A kamerás mobilok felbontása ma már szinte pariban van a kompakt digitális fényképezőgépekével (léteznek persze a mobiloknál nagyobb felbontású kompakt gépek és vannak a kompaktoknál valamivel kisebb felbontású mobilok is, de az eltérés nem óriási). Jóllehet, az általában még a kompakt gépekben használtnál is kisebb szenzor nincs jó hatással a képminőségre, kisebb a dinamika átfogás is, az átlagember számára ez már elegendő minőséget ad. Facebookra, weblapra, e-mailben rokonoknak elküldésre teljesen elegendő, s természetesen a mobil háttérképének is. Papírképek ezekből a képekből a legritkább esetben készülnek. Érthető hát, hogy a kamerás mobilok miért szorítják vissza a kompakt digitális fényképezőgépeket. De vajon ez milyen erős jelenség? Ennek szemléltetése előtt először azt nézzük meg, hogyan szorították ki a digitális fényképezőgépek a filmes gépeket az 1947-2014 közötti időszakban:
A történet 1999-ben kezdődik, amikor az előző éves közel 40.000 eladott filmes fényképezőgép a digitális kompaktok megjelenése következtében minimálisan ugyan, de elkezdtek esni. Az összes eladott fényképezőgép száma azonban nem változott. 2000-től azonban rohamosan kezdtek terjedni a kompakt fényképezőgépek (kék oszlopdarabka), olyannyira, hogy 2006-ra gyakorlatolag megduplázódott az összes eladott fényképezőgép száma, amelynek ekkor már szinte 100%-át a digitális gépek adták. Mit is láthatunk? Azt, hogy 6 év alatt szinte teljesen eltűntek a piacról a filmes gépek, mert igazából nem volt már rájuk szükség. Néhány profi és lelkes amatőrön kívül már senki sem akart ilyen gépet vásárolni. A fenti diagramon egyébként az is jól látható, hogy a DSLR-ek (zöld oszlopdarabka) nem tudtak olyan iramban elterjedni, mint a kompaktok, ennek oka az akkori magas áruk. Sajnos a látottakat kissé árnyalja a 2008-ban bekövetkezett válság, amely természetesen a fényképezőgép piacra is erősen rányomta bélyegét, ennek következményét láthatjuk a 2009-es oszlopban. A viszonylag gyorsan talpra álló piacot 2012-ben egy új belépő bolygatta fel, a tükör nélküli cserélhető objektíves gépek (piros oszlopdarabka), amelyek egész kedvező áruk és kis méretük miatt gyorsan kihasítottak maguknak egy kis szeletet a teljes fényképezőgép eladások tortájából. Sajnos a MILC-ek növekedése nem oly’ erős, mint amire számítottak a gyártók, így e téren még van mit behozni. Most nézzük, mit okoztak a mobiltelefonok. Emlékeztetőül: az első, használható kamerás mobiltelefonok nagyjából 2003-2004 környékén kerültek piacra. A jobb átláthatóság érdekében a teljes képet kicsit megvágtuk, hogy a teteje ne zavarjon:
Az oszlopdiagramból elég jól látható, hogy hiába voltak kamerás mobilok, 2007-ben és 2008-ban is töretlenül erősödött a fényképezőgép piac, pedig ekkor már léteztek 5 Mpixel felbontású kamerával ellátott mobilok is, amelyek egész használható képeket produkáltak (a mai mobilok sem sokkal jobbak). Ennek ellenére a fényképezőgép eladások komolyabb csökkenését 2011-ben látjuk (illetve előtte 2009-ben, de az a válság miatt történt, nem a mobiltelefonok miatt). Majd 2012-ben igen jól érezhetően csökken a kompakt gépek piaca, amely 2014-re a 2012-es értéknek kevesebb, mint a harmadára zsugorodik. Igen, vélhetően az okostelefonok elterjedése volt a kompakt fényképezőgépek piacát leginkább szűkítő tényező, a kamerás (nem okos) mobilok a nehézkes képáttöltés és a fényképek közvetlen megosztásának hiánya miatt még nem tudták lenyomni a kompakt fényképezőgépeket. A mobilinternet és a Facebook terjedése pedig ismét csak az okostelefonoknak kedvezett. A gyártók sajnos nem ismerték fel elég korán, hogy az online képmegosztás az átlagember számára mennyire fontos és mennyire jelentős, pedig ha a 2012-től a kompakt fényképezőgépek mindegyikébe szereltek volna Wi-Fi adaptert és mobiltelefon segítségével megoszthattuk volna ezeket a képeket, akkor vélhetően a kompakt gépek gyors kiszorulása is lanyhább lett volna. Hogy kihalnak-e teljesen a kompakt digitális fényképezőgépek? Egyszer biztosan. De az okostelefonok addig nem fogják tudni lenyomni őket, amíg a nagy zoomot valamivel nem tudják pótolni. Én a magam részéről a kompakt fényképezőgépek eltűnését nem sajnálnám, ha az ő feladatukat átvennék a MILC gépek, amelyek képminőségben messze a kompaktok előtt járnak, méretben pedig nem feltétlenül sokkal nagyobbak. Végül álljon itt a mobiltelefon eladásokat teljes egészében mutató diagram, amely persze nem csupán a kamerát is valóban használó vásárlókat, hanem az összes eladást mutatja (tehát egy kicsit azért érdemes ezt is figyelembe venni):