A múlt héten megrendezett NAB 2015 szakmai vásáron a BlackMagic két termékét is nagy érdeklődés övezte, az egyik az 1″ szenzoros Micro Cinema Camera, a másik az Ursa átdolgozott változata, az Ursa Mini volt. Ez utóbbi szenzoráról néhány érdekes adatt találtunk.
A BlackMagic Ursa Mini Super35mm-es képérzékelője azon túl, hogy 4608×2592 pixel felbontása mellett gond nélkül rögzít UltraHD vagy 4k videókat akár 60 kép/mp frissítéssel is, a dinamika tartománya igencsak magas, 15 Fé. Felmerülhet persze a kérdés, hogy ha ilyen nagy dinamika tartományok érhetők el, szükség van-e egyáltalán a nagyobb felbontásra, amely köztudottan csökkenti a dinamika átfogást. Most nem konkrétan a fényképezőgépekre gondolunk, hanem arra, hogy a nagyobb gyártók már a 8k fejlesztésén dolgoznak, amely persze nem lesz akkora előrelépés, mint amekkora a 4k volt a FullHD-hez képest. Mindenesetre a BlackMagic szenzora tényleg ütős. Durván néz ki a szenzor mögé épített hőcsöves hűtőrendszer is, amelynek feladata a termikus zaj kordában tartása (ez kis érzékenységnél is jól látható módon jelentkezhetne, ezt előzik meg a jó hűtéssel). Szintén nem mellékes, hogy a szenzor global shutter üzemmódban is képes működni (ekkor a legnagyobb felbontásban a képfrissítés 30 kép/mp), amely az általánosabban elterjedt rolling shutterrel szemben a gyorsan mozgó témák (pl. repülőgép légcsavarja) esetén is torzulásmentesen, Jello effektus nélkül képes rögzíteni az eseményeket. A rolling shutter okozta fura hatás magyarázatát az alábbi videó jól szemlélteti és magyarázza: Visszatérve a BlackMagic szenzorára, az is nagyon jól hangzik, hogy a szenzor képes FullHD kivágást készíteni, s ilyenkor a képfrissítés 160 kép/mp lehet (30 kép/mp lejátszásnál ez 5,3×-esen lassított slow motiont jelent). A korábbi BlackMagic Ursa kamerákon egyébként végezhető szenzor frissítés hivatalos szakszervizben, ahol a régebbi szenzort az új, modernebb változatra cserélik le.
Bizonyára sokan hallottatok már a tilt-shift objektívekről, amelyek talán leglátványosabb felhasználási területe a miniatűr hatás elérése, amely a fókuszsík megdöntésével érhető el (sokan hibásan...
Nem újkeletű témáról van szó, mégis most érdemes újra elővenni, hiszen egyre több gép támogat 3D módokat, de nem mindenkinek van rá lehetősége, hogy ilyen gépet válasszon, pedig van már fotópályázat is ezekre a képekre. Azonban azoknak sem kell lemondani a sztereoszkópikus fotózásról, akik nem rendelkeznek 3D géppel, hiszen egy ingyenes és egyszerű program, plusz némi gyakorlat segítségével remek térhatású fotókat készíthetnek.
2003 óta minden évben augusztus 29-én ünnepeljük a Magyar Fotográfia Napját. De tudod, hogy miért pont ezen a napon?
Talán sokan tudják, hogy augusztus 29-e...