10 évvel ezelőtt még nem gondoltuk, hogy ilyen hamar véget ér a Samsung felfelé ívelő pályája. Hiszen olyan jól indult…
A Samsungot sokáig nem tekintette a fotós társadalom igazi fényképezőgép gyártónak, hiszen sosem
készítettek filmes fényképezőgépet volt meghatározó alakja a filmes fényképezőgép-iparnak. A rossz beidegződés, miszerint jó digitális fényképezőgépet csak a filmes fotózás világában már bizonyított, bejáratott gyártó képes készíteni azonban hamar megdőlt. Nem csak a Samsung, de a Sony és a Panasonic is azok a gyártók, akik bebizonyították, hogy igenis képesek olyan termékeket alkotni, amelyek innovációval teltek, s még az olyan, jó öreg filmes korszakban is dolgozó gyártókat is meg tudják szorongatni, mint a Canon, Fujifilm és Nikon. De az Olympust se hagyjuk ki! Jóllehet, az első digitális fényképezőgépeket valóban a régi filmes világban is jelen lévő gyártók készítették nagy sikerrel (Canon, Fujifilm, Kodak, Minolta, Nikon, Olympus), azért mellettük már korán megjelentek az elektronikai területről érkező friss belépők, mint a Sony, Panasonic, Sanyo. A Samsung 2002-ben jelentette be az első digitális fényképezőgépét, mondhatjuk, hogy a nagy elektronikai gyártók közül utoljára léptek be ebbe a szegmensbe (2004-ben is volt egy belépő, de a BenQ-t nem mernénk egy lapon említeni a Sony/Panasonic/Samsung trióval).
Az első Samsung fényképezőgépek kifejezetten tömegterméknek készültek, egyszerű kezelés, átlagos tudás és alacsony ár jellemezte őket. 2005-ig a Samsung nem is alkotott igazán említésre méltót, 2005-ben azonban elkészítette a
Pro 815 modelljét, amely ízig-vérig bridge gép volt. 2006-ban pedig, azaz 10 éve fejest ugrott a tükörreflexesek világába, ezzel pedig egyértelműen jelezve a Canonnak és a Nikonnak, hogy igen, itt van a koreai kis tigris is és jajj a belterjed japánoknak! No azért nem ették olyan forrón a kását, a Pentaxszal való együttműködés jó ideig csak azt jelentette, hogy a Pentax gépeit hozták ki saját név és típus alatt. Sokáig nem is tartott a Samsung DSLR próbálkozása, időközben ugyanis megjelentek az első cserélhető objektíves tükör nélküli fényképezőgépek, amely szegmenst a Samsung érdekesebbnek találta, így 2010-ben ők is átnyergeltek a MILC-ek világába.
A sikeres fejlesztéseknek köszönhetően jó vázakat készített a Samsung és objektív kínálata is teljesen rendben volt (a Canon még ma se jutott el arra a szintre a MILC-ek terén, amire a Samsung 3-4 év alatt képes volt). A 2014-es Photokinán bemutatott
Samsung NX1 kiváló fókuszrendszerével és a 2015-ös, kedvező árú
NX500 a MILC gépeik csúcsát jelentették, s olyan piaci pozíciót érhettek volna el vele, amely jelentékeny lett volna. A Samsung azonban máshogy látta, így sajnos tavaly a harmadik-negyedik negyedévben szép csendben kivonult fényképezőgépeivel az európai piacokról. Hogy ez a lépés mennyire marad tartós, visszajön-e még a Samsung, vagy inkább csak a tévéiről és okostelefonjairól, háztartási eszközeiről és notebookjairól fogjuk őt számon tartani, azt egyelőre nem tudni. De tény, hogy kár volna teljesen feladni ezt a sikersztorit. Én legalábbis sikernek érzem azt, amit a Samsung ezen a nehéz terepen alkotni tudott. Mellettük ugyanis olyan nagy nevek hullottak el, mint a Minolta, amelyet a Sony vásárolt fel, a Pentax, amelyet a Ricoh tart még életben, vagy a Kodak, amely patinás név mára már csak egy kínai gyártó termékeit próbálja jobban eladhatóvá tenni. Igen, sokszor írtunk már a Samsungról és a feladott fotótechnikai pályafutásáról, de ezt most még egyszer utoljára meg kellett tennünk, hiszen a koreai gyártó fényképezőgép üzletágba belépésének most van a 10 éves évfordulója. Visszavárunk Samsung! A Samsung GX-1S, az első Samsung DSLR fényképezőgép 10 éve jelent meg:
https://pixinfo.com/hirek/2006-01-17_250614