Bár egyik napról a másikra szemlélve a környezetünket talán nehéz észrevenni, de a világ folyamatosan, és talán egyre gyorsuló ütemben változik. Ez persze egy közhely, mégis egyre nehezebb megérteni és követni ezt a változást. Míg korábban évtizedekre volt szükség, hogy egy új technológia elterjedjen, addig ma már néhány év alatt lesöpörheti a színről az új a régit. Tíz évvel ezelőtt az érintőképernyős okostelefon húzta ki a szőnyeget a hagyományos mobiltelefonok lába alól, de ugyanígy járt a filmes fotó piac is, amikor 20 éve megjelentek az első megfizethető árú digitális fényképezőgépek.
Ma már szinte hihetetlen, de akkoriban az emberek többsége nem tudta elképzelni és elfogadni, hogy a digitális fényképezőgép valaha elterjedhet. Az akkori digitális fényképezőgépeknek pici volt a felbontása, egy kártyára ennek ellenére alig fért 20-30 fotó (a nagyobb kapacitású kártyák pedig csillagászati áron cseréltek gazdát), a gépeken pedig szinte semmit sem lehetett beállítani. 1998-99 környékén ezek az eszközök valóban még csak a proof-of-concept szinten voltak, igazolva, hogy a technológia működik. A fotónyersanyag gyártók és forgalmazók (már akik egyáltalán megértették) érthető módon féltették a piacukat, de a piacot uraló nagyobb gyártóknak sem volt érdeke egy új frontot nyitni a piacért való küzdelemben. A technológia azonban egy olyan új gyártói körnek is lehetővé tette a fotópiacra való belépést, amely gyártók korábban semmilyen fotós eszközt nem gyártottak.
A változást a tőkeerős mamutok piacra lépése mellett egy másik, akkor kialakuló új technológia, az internet is gyorsította, hiszen ezen az új kommunikációs csatornán már nem lehetett mit kezdeni a papíron vagy filmen meglévő fotókkal. Égető szükség volt a digitalizációra, de az első években szinte alig akadt ember, aki el tudta képzelni ennek a változásnak a gyorsaságát.
A Pixinfo.com, eredetileg Digicam néven épp 20 éve, 1999. február 16-án indult kizárólag online fotós magazinként. Ma persze lehet, hogy blognak hívnák, de ez a szó is csak két hónappal a Digicam indulása után jelent meg először poénként a neten. Rendkívüli módon bosszantott, hogy a körülöttem lévők közül szinte senki sem akarta elfogadni azt a számomra egyértelmű tényt, hogy a digitális fotózás teljesen átalakítja a világot. Egyszerűen be akartam mutatni azokat a történéseket, amikről idehaza szinte semmit sem tudtunk, pedig megállíthatatlanul közeledett, hogy mindent elsöpörjön.
A publikálást megfelelő nyomtatott lap híján az internet tette lehetővé, ami biztosította, hogy valaki rengeteg munkával komoly pénzügyi háttér nélkül is eljuttathassa az gondolatait a nagyvilágnak. De a viszonylagosan alacsony belépési küszöb mellett az internetnek volt még egy óriási előnye a nyomtatott magazinokkal szemben: lehetővé tette, hogy egy fényképezőgép képminőségét eredeti fájlokon keresztül mutassam be az olvasóknak.
Az események az Index.hu hírportál megalakulásakor pörögtek fel megállíthatatlanul, aminek a Digicam pillanatok alatt kiemelt melléklete lett. Megkaptuk az Index technikai támogatását illetve az olvasói elérését, cserébe pedig egy olyan témában nyújtottunk napról napra hasznos információt az olvasóknak, amire a 2000-es évek elején a leginkább szükségük volt. Ezekben az években nőttünk ki blogból egy komolyabb magazinná, ami nem csak hírekkel és tesztekkel, de precíz és részletes termékadatbázissal is segítette az új fényképezőgépek megismerését. A lendület egészen 2006-ig tartott, amikorra lényegében lezajlott a fotózás digitalizációja. Nem kellett már elmagyarázni senkinek, hogy mi az a digitális fényképezőgép, hogyan működik és mit kezdhet a kártyán lévő képeivel. A film 6 év alatt tulajdonképpen eltűnt létezni, és már a profik között is inkább cikinek, mintsem coolnak számított, ha valaki még filmre dolgozott. 2006-ban egy merész lépéssel nevet váltottunk, és átköltöztünk a most is használatban lévő Pixinfo.com domainre.
A hat év során azonban történt néhány rendkívül fontos változás házon belül is. 2002 nyarán csatlakozott hozzám Irházy Róbert, alias Birdie, aki a szisztematikus és pragmatikus tesztek kialakításával egy újabb minőségi szintre emelte lap tartalmát. Így lett az addig egyszemélyes lapból szerkesztőség, ami kiszámíthatóan ontotta magából a tartalmat. Ebbe a csapatba érkezett 2005-ban Budai Péter, vagy ahogy az olvasók ismerhették Petur, aki a hírek és tesztek mellett történelmi sorozat, szoftveres bemutatók és egyéb érdekfeszítő anyagok készítésével kisebb nagyobb kihagyásokkal egy évtizedig gazdagította a lapot. De az évek során többen is megfordultak a lapnál, így rendkívül színes, és sok azóta is páratlan tartalom születhetett meg.
Bár a 2008-as gazdasági válság, illetve a kamerás okostelefonok megjelenése komoly hatással volt a fotós piacra is, érdekes módon a Pixinfo.com látogatottsága egészen 2012 végéig fokozatosan növekedett. Decemberben 140 ezer egyedi olvasó több mint 1,1 millió oldalt nézett meg a site-on.
2008-ban egyébként nem csak az iPhone és az okostelefonok robbantak be a mindennapi életünkbe, de megjelent egy olyan új termékkategória is, aminek a jelentőségét ugyanúgy nehéz volt felfogni mint 10 évvel korábban a digitális fényképezőgépekét. A tükör nélküli cserélhető objektíves fényképezőgépek a digitalizáció következő lépcsőfokát jelentették. A felbontás növekedése, a kijelzők képességeinek fejlődése és a növekvő képfeldolgozási teljesítmény lehetővé tette, hogy a gyártók elhagyják a gépekből az addig a cserélhető objektíves gépeknél kötelezőnek gondolt tükröt és pentaprizmát, jelentősen csökkentve a gépek méretét és bonyolultságát. Megszületett a MILC kategória, ami érdekes módon pont 10 évvel később, 2018-ban érett meg arra a szintre, hogy az összes talpon maradt gyártó komolyan vegye. Ma már a két legnagyobb DSLR gyártó is aktívan fejleszt a MILC kategóriában is, így a tükör nélküli rendszergépek visszafordíthatatlanul elfoglalták a helyüket a fotósok táskáiban.
Az elmúlt 20 évben nem csak a fényképezőgépek, de a fotós lapok piaca is folyamatosan változott. Az első 5-6 évben a nyomtatott magazinok taroltak a hirdetőknél, hiszen kézzel fogható terméket árultak, miközben a marketingesek jelentős része hiába használta már maga is szinte minden vásárlás előtti tájékozódására az internetet, a marketingterv összeállításakor képtelen volt elszakadni a sok évtizedes szokásoktól és a nyomtatott sajtótermékektől. Szerencsére ez nagyjából 10 évvel ezelőtt végérvényesen megváltozott, és győzött a józan ész. Büszkék vagyunk rá, hogy a Pixinfo.com az elmúlt 19 évben folyamatosan a legnépszerűbb fotós magazin volt Magyarországon, bármely időpontban több embert elérve, mint amennyit az összes többi fotós témájú kiadvány együtt elért.
A válság és a mobiltelefonos fotózás elterjedése nálunk csak késleltetve éreztette hatását. A hirdetési bevételek 2010-től ugyan jelentősen visszaestek, de a fotózás iránti érdeklődés egészen 2012-ig fokozatosan emelkedett. Majdnem a csúcson egy merész lépéssel a komfortzónánkon kívülre léptünk, és a rendezvényszervezés területén rendkívüli tapasztalatokkal rendelkező Csuha Pállal nagyobb lélegzetű fotós összejövetelek szervezésébe kezdtünk. 2012-től 2017 végéig 6 PHOTOEXPO-n, 4 Nyári Fotófesztiválon, 2 Fotóműtermek Hétvégéjén és egy Fotózz Klub hétvégén láttuk vendégül a valódi közösségi élményre vágyó fotósokat. Ezeken az eseményeken felsorolhatatlanul sok előadás, workshop és fotózási lehetőség várta az érdeklődőket, akik az egyre színvonalasabb standokkal megjelenő kiállítóknak hála minden évben megismerkedhettek a legújabb fotós felszerelésekkel is.
A legszebb dolog az interneten, hogy a tartalom bárki számára szabadon elérhető, így akinek szüksége van az információra, az ingyen hozzájuthat. Persze „ingyen ebéd” még az interneten sincs, így a Pixinfo.com sem működhetne, ha nem lennének azok a fotós cégek, amelyek az elmúlt húsz évben folyamatosan támogatták a működését. Nélkülük már rég kénytelenek lettünk volna feladni a munkát, és sosem készült volna el az a 2200 cikk, 12 ezer hír, 2650 fényképezőgép adatlap és sok tízezer tesztfotó, ami ma a Pixinfo.com legnagyobb értéke. Köszönjük nekik, hogy az elmúlt 20 évben hosszabb-rövidebb ideig mellettünk álltak!
Bárcsak tudhatnánk, hogy mit tartogat a jövő! A rengeteg átalakulás ellenére a fotózás reneszánszát éli, az új tükör nélküli rendszerek megjelenése, és a hozzájuk hamarosan érkező objektívek technológiailag nagyon izgalmas időszakot vetítenek előre. Legolvasottabb hazai fotós kiadványként az a küldetésünk, hogy ezekről az újdonságokról a korábban megszokott részletességgel és alapossággal beszámoljunk, illetve segítsünk az újdonságok közötti eligazodásban. Tartsatok a jövőben is velünk!