Két részes videó az optikák kifejlődésétől az objektívek tulajdonságáig, külön elemezve a fotós és mozis objektíveket, érintve az anamorf és parfokális lencséket.
John P. Hess, a FilmMakerIQ.com-tól részletesen bemutatja az objektívek fejlődését és az objektívek tulajdonságait. Az első videóban az ókori felfedezésektől a középkori csillagásztávcsöveken át a fény tulajdonságairól is ismereteket szerezhetünk, illetve ezen keresztül megtudhatjuk, hogyan is „működnek” az optikai lencsék. Arra is láthatunk példát, hogyan működnek a zoomobjektívek. Persze hiába a sok jó lencse, ha az általuk alkotott kép nem olyan tiszta és éles, mint szeretnénk. Az optikai hibák ismerete és kiküszöbölésük technikája a mai minőségi objektívek kulcsa. Szó esik az egyes objektívtípusokról, azok kifejlesztőiről is. Az angolul kevésbé értőknek a videó angol feliratot is tartalmaz. A második videó a modern objektívek tulajdonságairól szól, mint gyújtótávolság, látószög, rekesz/írisz (kitérve a videózáshoz fejlesztett objektívek T értékére), fókusz „breathing”, majd szó lesz a varifokális és parfokális zoomokról, a stabilizálásról, a bokeh-ról, az anamorf objektívekről, a közgyűrűkről és a tilt-shoft objektívekről is, és olyan, kifejezetten a filmezésnél alkamazott érdekességről is, mint az osztott dioptriás lencse.
Nem újkeletű témáról van szó, mégis most érdemes újra elővenni, hiszen egyre több gép támogat 3D módokat, de nem mindenkinek van rá lehetősége, hogy ilyen gépet válasszon, pedig van már fotópályázat is ezekre a képekre. Azonban azoknak sem kell lemondani a sztereoszkópikus fotózásról, akik nem rendelkeznek 3D géppel, hiszen egy ingyenes és egyszerű program, plusz némi gyakorlat segítségével remek térhatású fotókat készíthetnek.
Azt gondolom senkinek sem kell ecsetelnem, hogy a legnépszerűbb RAW feldolgozó (és egyébként kép kategorizálásra is használt) szoftver a Lightroom. Mindez annak ellenére így...
Manapság rengeteg apróhirdető oldal létezik, amelyek lehetővé teszik, hogy megunt, vagy nem használt eszközeinket, fényképezőgépeinket, objektívjeinket áruba bocsátsuk. Nem mindegy azonban, hogy miként tálalod...