Csúcsmobilok a fényképezésben (2013)

0

Samsung Galaxy S4

Kialakítás

A Samsung az LG G2-höz hasonlóan a jól kézbe simuló, műanyagházas mobilok táborát erősíti, bár itt a kidolgozás – köszönhetően például az oldalán körbefutó vékony fémes díszélnek – egy fokkal finomabbnak mutatkozik. Ha nem számoljuk az apró iPhone-t, a Samsung mobilja a legkisebb. Alig vastagabb nála, de a lekerekített hátlap miatt vékonyabbnak érezzük. Súlyra is a mezőny törpéje után következik, egyéb méreteit tekintve viszont szépen elvegyül az itteni átlagban.

A nálunk járt példány fehér műanyagborítást kapott, melyen nem olyan feltűnő a megtapadt ujjlenyomat, de persze fekete változatban is kapható. A hátsó borítás egyedül ennél a modellnél lepattintható.

Kijelzője 5″-os, vagyis a nagyobbak közül való, így egész szépen betölti a mobil csaknem teljes előlapját. Alul azért a fontosabb navigációs érintőgomboknak is jutott hely, melyek halvány háttérvilágítással jelzik működésüket ha használjuk őket, középre pedig a gyártótól megszokott széles Home gomb került. A bal szélen a hangerő, jobb oldalt egy bekapcsoló gomb kapott helyet, külön exponáló gombnak itt nem jutott babér.

Visszatérve a kijelzőre, a fajtája Super AMOLED, felbontása pedig 1920 x 1080 képpont, így kiváló részletgazdagságú, napfényben is világos képet kapunk szép feketékkel. Védelmül most is a Corning Gorilla Glass 3 réteg szolgál.

A telefon 16, 32 vagy 64 GB-os belső tárhellyel vásárolható meg. Nálunk egy 16 GB-os járt, mely alig 10 GB szabad mentési helyet kínált. Szerencsére ebbe a készülékbe microSD kártyák is tehetők legfeljebb 64 GB-ig. Az akkumulátor ennél a modellnél cserélhető. A 2600 mAh-ás áramforrás teljes feltöltésével kb. 370 óra készenléti, 17 óra beszélgetési és 11 óra videolejátszási idő érhető el.

Kamera modul

1/3″-os, a csúcsmobilok között átlagosnak számító, 13 megapixeles BSI-CMOS érzékelőt és 1:2,2 fényerejű, kisfilmes értéken 31 mm-nek megfelelő gyújtótávolságot adó fix optikát kapott a Galaxy S4. Ezekkel az értékekkel nem emelkedik ki ebből a klubból, mint ahogy a manuálisan ISO100-800 között állítható érzékenységgel sem. A beállítható álló- és mozgókép felbontások száma azonban sokszínűbb.

Előlapi kamerájának képességei is megfelelnek annak, ami egy csúcsmobiltól elvárható. Ez FullHD videofelvételt jelent, mely mellett 1440 x 1080 pixeles, 720 soros HD, valamint MMS méret is beállítható. Az S4 gyors és lassú videofelvételre is képes. A gyors mód gyorsítottat jelent, vagyis a FullHD-ban felvett mozgóképet 2x, 4x vagy 8x sebességgel játssza le a szoftver. A lassú mód ezzel szemben nagyobb képkockaszámot takar, így a felbontást 800 x 450 pixelben maximalizálja a készülék, és 1/2, 1/4, vagy 1/8 sebességű lejátszást kapunk.

az elülső kamera állóképe (Ctrl+klikk)

az elülső kamera mozgóképe (1920 x 1080/30p)
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Samsung Galaxy S4
Szenzor 1/3″ BSI-CMOS
Max . felbontás 13 megapixel (1,1 µm)
Képméretek

4128 x 3096
4138 x 2322
3264 x 2448
3264 x 1836
2048 x 1152

Képformátum JPEG
Érzékenység Auto, ISO100-800 (1 Fé lépésekben)
Objektív 31mm (ekv), F2,2
Zoom digitális (4x)
Optikai stabilizátor nincs (digitális)
Élességállítás automatikus (érintéses AF pont kijelölés)
Elülsõ kamera 2 Mpixel, FullHD video, 6 db felvételi üzemmód
Videó 1920×1080/30p
1440×1080/30p
1280×720/30p
320×240/30p
Hangfelvétel van
Vaku van (LED)

Szoftveres képességek

Az állókép és a videó külön gombot kapott a kamera szoftverben, a kép felső részén pedig olyan beállításokat választhatunk ki egy kinyíló ikonmenüből, mint a vakumódok, éjszakai automata mód, hangvezérlés, videó módok, megosztási beállítások, két kamera egyidejű felvétele, illetve az elülső és hátsó kamera közti váltás. Érdekesség e téren a hangvezérlés, melynek köszönhetően különböző parancsok kiadásával is aktiválható a képkészítés.

A Samsung a HTC-hez hasonló, de azért annál kényelmesebb és jobban tagolt opciós menüt kínál, mely ugyanitt érhető el. Külön menücsoportban kapjuk a fényképezési, egy másikban pedig a videó beállításokat, melyekből csak a felbontás és a stabilizátor áll rendelkezésre. A fotózás opciói között szintén állítható a felbontás és a stabilizátor, de ezeken felül megtaláljuk a fotóméret, sorozat, arcfelismerés, fénymérés, érzékenység, éjszakai automatikus mód, geocímkézés, előnézeti kép, önkioldó, fehéregyensúly, expo korrekció, segédrács, mobilfény, és különféle tárhely beállításokat is.

az elülső kamera állóképe (Ctrl+klikk)

Az élőkép alján lévő nyíllal egy effektus menü húzható be a képernyőre, rajta egy tucatnyi választható képhatással. Itt most csak egy felsorolás a szép és sokatmondó ikonokkal megtámogatott módokról: Auto, Szép arc, Legjobb fénykép, Legjobb arc, Hangos fénykép, Dráma, Árnyalatgazdag (HDR), Radír, Panoráma, Sport, Éjszakai.

Előre telepített szoftverek közül a kamerát vezérlőn kívül csak a képgaléria áll rendelkezésünkre, ahol a szokásos albumnézet, de idő, helyszín, emberek és kedvenc képek szerint is rendszerezhetők a mentett fényképek, melyeket a meg is oszthatunk, vagy azonnal törölhetünk. Látványos lehetőség az úgynevezett spirál nézet, ahol az unalmas sorba rendezett képek fotó-hurrikánként animálva csavarodnak körbe a képernyőn.

A galéria elég sok szerkesztési lehetőséget is tartogat, de ha mindezt kevésnek találjuk nyugodtan válogathatunk az Androidra megjelent ezernyi ingyenes és megvásárolható szerkesztő közül. Házi szerkesztőjében elforgatható, vágható a kiválasztott kép, de utólag beállíthatjuk a világosságot, kontrasztot és telítettséget is, komolyabb színkorrekcióként pedig az RGB csatornák korrekciója, a színhőmérséklet, expozíció, vagy színezet módosítása áll rendelkezésre.

A képre 20 automatikus effektus is ráhúzható, de megszórhatjuk clipart képekhez hasonlító kis rajzokkal, 10 előre gyártott kerettel, vagy akár különféle rajzeszközökkel ráfirkálhatunk a fotóra. Portré esetén olyan retus eszközök válaszhatók mint a vörösszem eltávolítás, arcbőr simítás, bőrfényesség beállítás, arcforma módosítás, vagy a bőrhibák radírozása.

Egyéb extrák

A koreai unokatestvérhez (értsd: LG) hasonlóan itt is az üzemmódok között találjuk a különlegességeket. Ilyen például a Legjobb fénykép mód mely 8 fotót csinál sorozatban majd kijelöli a legjobbnak vélt képet. Természetesen a felhasználó is választhat közülük.

Hasonlóan működik a Legjobb arc mód is, mely egy 5 képes sorozat után választja ki a legjobb minőségű képet. Jobbára sötétben készült portréknál hatásos. Előnye még, hogy a képernyő alján futó kis körök pontosan jelzik az elkészült fotók számát és a sorozat hosszát is.

A Hangos fénykép móddal egy kis plusz hangulatot ragadhatunk meg az állóképen túl, ugyanis a fotó elkészítése után a környezet 9 mp-es hangját is rögzíti a mobil. Rövid hangjegyzetek készítésére is kiváló.

A beszédes, de valódi funkciójáról semmi sem mondó Dráma móddal egy gyorsan mozgó téma mozdulatsorát ragadhatjuk meg egy felvételen. Ezúttal egy élőkép alatt futó sáv jelzi a képsorozat hosszát, mely 3-4 mp-ig tart, és nem árt közben mozdulatlanul tartani a készüléket. Lehetőleg egyirányban, a képernyő egyik szélétől a másikig mozgó témát válasszunk, így érhetünk el jó eredményt. A kész fotók közül ezután kijelölhetjük azokat, melyeket egy képen szeretnénk tudni.

A Radír mód neve már többet árul el lényegéről. Igen, a képbe belépő hívatlan vendégek kiradírozásáról van szó. Ismét egy 5 képes sorozat készül, melynél a kijelölt mozgó objektumok helyét az eredeti háttérrel tölti ki a készülék szoftvere.

Az Animált fotó mód hasonló a Nokia Cinematographjához, vagyis a rövid videó egy állóképének kijelölt részére visszalophatjuk a mozgást, melyet loopolt videóbetétként újra és újra lejátszik a mentett GIF animáció. Okosan és főleg mozdulatlanul használva nagyon kreatív videók hozhatók így létre.

(Ctrl+klikk a teljes méret megnyitásához)

Használati tapasztalatok

Bár volt különbség bőven, használat közben valahogy az volt az érzésem, hogy az Galaxy S4 és az LG G2 kamera modulja minimum unokatestvérek. Természetesen a két cég tett azért, hogy különbözzenek, de az azonos felbontás, beállítások, a hasonló kamera szoftver azért gyanús. Azért a hasonlóságot leszámítva kezelés terén inkább az LG-nek áll a zászló. Elsőre jobban átláthatóbb, könnyebben elérhető amit ott kapunk, bár itt harmadoló rács is könnyíti a komponálást és nem kell váltanunk az fotó-videó üzemmód között.

Ami leginkább zavar a Galaxy S4 beállításaiban az a két lépésben elérhető opciós menü. Egy érintésre csak egy hosszabb menü nyílik ki teljesen másodlagos jelentőségű beállításokkal, ezután viszont újra az opciók ikonjára kell kattintanunk a részletes menühöz, többek között a fénymérés vagy az érzékenység beállításához. Persze mindez csak nézőpont kérdése, egy hobbifotósnak talán fontosabbak a megosztási módok, vagy az előlapi kamera váltása. A színeffektusok és üzemmódok behívása is pofonegyszerű, ezekre panasz nem lehet.

Végre egy gép, melyben a fénymérési módok is állíthatók! Meg is van az eredménye, hiszen a S4 az átlagnál jobban belövi az expozíciós értékeket és nem szenved ha kicsit átkomponáljuk a képet. Elég csak megnézni a panorámaképét, a hétköznapinak számító átlagoló mérés néha azért jól jön. És ha már a panorámánál tartunk, a minősége és az illesztése is nagyon szép. Gyakorlatilag bármely irányban elkezdhetjük a folyamatos pásztázást, és akármikor megállíthatjuk a folyamatot.

Úgy tűnik az élőkép minőség a vesszőparipámmá vált, de a tesztalanyaink közül ezen csaknem mind elvérzett. A Samsung is alaposan. Sötétben ez a gép a leggyengébb, ha nincs megfelelő kontrasztkülönbség szinte semmit sem látunk. Világosban jól látható az erős fényű, részletes Super AMOLED, nem is ezzel van probléma, hanem a túl kontrasztos, túl szaturált képpel. Csak sejtéseink lehetnek a készülő képről.

Ha úgy kényelmesebb a hangerő gombbal is exponálhatunk, apró kellemetlenség viszont, hogy kikapcsolás után újra munkára fogva a kamerát megint aktiválnunk kell és korábbi beállításaink egy részét is elfelejti.

Fotók minősége

13 megapixel jó képminőséggel. Az ugyanilyen felbontású LG kényelmesebben kezelhető és talán egy fokkal jobb élőképet ad, az S4 viszont ugyanennyivel jobb képminőséget és pontosabb expót. Igaz a szélek itt sem élesek (ki várja el egy ilyen apró objektívtől?), a homogén és árnyékos területeket pedig meggyötörte a zajszűrés, de kevésbé rajzosak az élek és a képközép szép részletességet ad.

Gyenge fénynél a túlbuzgó zajszűrés már nem ad esélyt a részleteknek.

Mivel a tesztelt gépek beállításai alaposan eltérhetnek, ezért a tesztfotók zöménél az összes modellben elérhető automatikát használtuk, és expozíció korrekciót sem végeztünk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ugyanazon körülmények között automatán melyik készülék mit teljesít. Ez alól csak az ISO sorozat kivétel, ahol az érzékenység mellett, az expozíciót is korrigálni kellett, bár ez nem minden tesztalanynál volt adott, vagy pontosan beállítható. Az esti fotóknál (ahol elérhető volt) Éjszakai automata üzemmódot választottunk.

A képek EXIF adatai nem mindig tükrözik a valós felvételi beállításokat, ugyanis több készülék a beállítottól eltérő értékeket mentett.

Érzékenység – képzaj



ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800


ISO100


ISO200


ISO400


ISO800

Tesztfotók

A teljes méret megnyitásához kattintson Ctrl+bal klikkel a kívánt képre!

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!

Videó minőség

Szép részletes kép, élénk színek, stabil expozíció. Pont ami elvárható egy FullHD csúcsmobiltól. Sötétben a kép is alulexponáltabb az elvártnál.

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 33 mp, 67 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 32 mp, 66 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 25 mp, 52 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva