Csúcsmobilok a fényképezésben (2013)

0

Apple iPhone 5S

Kialakítás

Az iPhone hozza a magas áráért méltán el is várt minőséget. Kézbe véve pont az a bizonyos „ez a cucc nagyon egyben van” érzés ragad hatalmába. Fogására a kényelmes jelző kicsit túlzás, hiszen karakteres szögletességén gyártója generációk óta nem akar komolyabban változtatni, viszont bármely kis részletére pillantva a letisztult átgondoltság sejlik elő.

A mobil váza alumíniumból készült, elején pedig olajtaszító réteggel megtámogatott Corning Gorilla Glass 2 védőréteg fogad, ami valamit talán véd az ujjlenyomatok ellen, de teljesen nem zárja ki azokat, inkább csak a tisztítása válik könnyebbé.

A tesztelt féltucatból ez a legkisebb, legvékonyabb készülék, bár vékonyságban csak 0,3mm-rel van az utána következő Samsung S4 mögött. Térfogatban viszont jelentősen, 27%-kal kisebb. Nem csoda, hisz a legkisebb kijelzőt is ez a telefon birtokolja.

Gombok terén csak a legszükségesebbekre törekedett az Apple. Egy ki és bekapcsoló gombot, egy csengetés némító kapcsoló, valamint a két jellegzetes hangerő gombot kapjuk, melyek egyébként exponáló gombként is használhatók. Az elején egy fizikai Home/Back/Touch ID gomb kapott helyet. Érintőgombjai nincsenek, minden más a képernyőről vezérelhető.

Az iPhone 5S 16, 32 vagy 64GB beépített memóriával kapható. Nálunk egy 16 GB-os darab járt, melynél kicsomagolás után 13,5 Gb szabad tárhely volt elérhető. Memóriakártyával nem bővíthető. Akkumulátora is beépített, melynél 250 óra készenléti, 10 óra beszélgetési és videó lejátszási, valamint 8 óra internetezési időt ad meg a gyártó.

A mobil asztroszürke, arany és fehér verzióban beszerezhető.

Kamera modul

A telefon 8 megapixeles kamerát kapott 4:3 oldalarányú képekkel, mely mellett 1:1 arányú kivágást választhatunk. A többiekhez képest kis felbontású, de átlagos méretű szenzoron elég nagyok (kb. 1,5 µm) a képpontok.

Az érzékenységet automatikusan állítja a gép, de az EXIF adatok csalókák lehetnek. Nálunk ISO32 és ISO2500 közötti értékeket jelezett.

A jó fényerejű (1:2,2) objektív elé zafírkristály bevonat került a karcolódások ellen. Kisfilmes értéken kb. 30 mm-nek megfelelő látószöget ad.

Az előlapi kamera szintén a szerényebb képességűek közé tartozik.

elülső kamera állóképe (Ctrl+klikk)

elülső kamera videója (1920 x 1080/30p)
Eredeti videó letölthető: ide kattintva
Apple iPhone 5S
Szenzor 1/3″ BSI-CMOS
Max . felbontás 8 megapixel (1,5 µm)
Képméretek

3264 x 2448
2448 x 2448

Képformátum JPEG
Érzékenység Auto (ISO32-2500)
Objektív 33mm (ekv), F2,2
Zoom 3x Live video zoom
Optikai stabilizátor nincs (digitális)
Élességállítás automatikus (érintéses AF pont kijelölés)
Elülsõ kamera 1,2 Mpixel, 720p HD video
Videó 1920×1080/30p
1280 x 720/120p
Hangfelvétel van
Vaku van (dual-LED)

Szoftveres képességek

Alapból mindent, ami a fotót és videót érint elérhetünk a kamera szoftverből. Itt választhatók ki a főbb álló-, és mozgóképes üzemmódok mint a Fotó (4:3), Négyzetes képkivágás (1:1), Panoráma, Normál videó, Lassú (120 fps) videó. Szintén itt kapcsolható be az automatikusan működő vaku, vagy az állóképes HDR mód is.

Panorámát és lassú videót csak a fő (hátsó) kamerával, minden egyebet – beleértve a HDR felvételt – az elülsővel is elérhetünk. Az előlapi kamera 1280 x 960 pixel méretű képeket, és 1280 x 720 képpontos 24 kocka/mp sebességű videókat rögzít.

Az élességet mindkét kameránál automatikusan állítja a gép, és a képernyőn megjelenő arcokat is felismeri. Szükség esetén érintéssel is kijelölhető a kívánt AF pont.

A vakut is a képernyő egyik ikonjával szabályozhatjuk, mely kikapcsolt, derítő, vagy automatikusan elvillanó lehet.

A kameraszoftverből nyolc, már az élőképen is azonnal látható képeffektus választható: Noir, Chrome, Azonnal, Tonális, Átvitel, Monó, Halványulás, Feldolgozás.

A készülék normál beállításai között is találunk pár fotózást érintő opciót, így itt adható meg a kompozíciós segédrács bekapcsolása, a diavetítés beállításai, illetve a HDR fotózásnál elmentett eredeti kép is.

A szerény képességű gyári kameraszoftveren kívül előre telepítve nagyon kevés fotós/videós alkalmazást kapunk. Gyakorlatilag csak egy képgalériát (Filmtekercs néven), ahol megosztható, törölhető, vagy alap dolgokban szerkeszthető a kiválasztott fotó. A szerkesztés itt automatikus képkorrekciót, vörösszem javítást, 90 fokonkénti forgatást, vágást jelent, illetve a fenti 8 képeffektust utólagos is ráhúzhatjuk a fotóra.

A Fotók nevű alkalmazás alatt hely, dátum szerint kigyűjthetők a képek, melyek ezután albumokba rendezhetők és megoszthatók.

Egyéb extrák

Az iPhone különleges extrákat nem kínál, érdekesebb módjai pedig könnyedén elérhetők a kamera szoftverből.

Ide vehetjük a panoráma módot, mely teljesen automatikus. Az expo gombot nyomva, csak az alul megjelenő nézőképet kell figyelnünk a készülék elforgatása közben. A rögzítés bármikor megállítható, a végeredmény pedig jó részletességű (2550 pixel magas), pontos expozíciójú és jobbára alig észrevehető illesztési hibákat tartalmaz. Sajnos azonban csak portré állásban két irányban pásztázva készíthetünk panorámaképet.

(Ctrl+klikk a teljes méretre nyitáshoz)

Természetesen a rendkívül jó szoftverháttérrel megáldott iOS oprendszer további fotós, panorámakészítő és képszerkesztő szoftvereket kínál a telefon tulajdonosai számára.

Használati tapasztalatok

Mint a fentiekből látszik az iPhone 5S nagyon kevés beállításhoz enged hozzáférni, mely a többi tesztelt géphez mérten is szegényes volt. Leginkább azoknak ajánlható, akik csak egy jó kamera modullal megáldott mobilt keresnek, de még olyan mértékben sem akarnak elmerülni a fotós beállításokban, mint egy kisebb kompaktnál. A készülék nagyon ritkán hagyja cserben használóját a legtöbb felvételi helyzetben, élőképe pedig a legjobb az itt látott mezőnyben. Gyakorlatilag szinte ugyanazt látjuk bármilyen szituációban, mint szabad szemmel. Napsütésben jól látható a kép, és sötétben is kitűnő a dinamika, pár picit szaggat és zajosodik.

Az élőkép különbségét jól mutatja az alábbi fotó. Jobbra a Samsung Galaxy S4, mely gyenge fényviszonyok között a legkevésbé volt látható, jobbra az iPhone 5S képe egy nagyon gyengén megvilágított, fekete hátterű témáról.

Az automata élességállítás mobilos szinten nagyon gyors, de sötétben komolyan belassulhat, sőt nem egyszer tévedhet is. Zavart a kényelmetlen helyen lévő objektív is, melybe könnyű akaratlanul beleérni.

Videózás közben állókép is készíthető, ami pozitívum, igaz, ennek mérete megegyezik a mozgóképével. A fotókat bármely méretben villámgyorsan menti a gép és a gyors reagálásnak (AF-nak) hála a képek közti várakozási idő rendkívül rövid. A fénymérés a beállított AF pont környékére korlátozódik, de ettől függetlenül szinte minden szituációban pontos volt.

Apróságnak tűnhet de bizonyos esetekben fontos lehet, hogy az expozícióról kapjunk valamiféle visszajelzést. Ez is jól megoldott az iPnone-nál, hiszen a képernyő ilyenkor villan egyet és az expo gomb színe is megváltozik. Expozíciót a két hangerő gomb bármelyikével is kezdeményezhetünk.

Kényelmesnek találtam az egyujjas módváltást is, a multitouch digitális zoom pedig a szokásos.
Sajnos ha eltesszük a mobilt, mely kisvártatva kikapcsol és hirtelen újra fotózni akarunk a bejelentkező képernyőn mindig túl kell lépnünk, hogy visszakapjuk a kamera szoftvert. Mindez nagyon gyors, de egy-két plusz másodpercet azért elvesz a reakcióidőből.

Fotók minősége

A mobilos tesztoldalak nem hiába szedik elő gyakran az iPhone-okat, ha egy új csúcstelefon kameráját akarják összevetni valamivel. Az 5S verzió ugyan felbontásban elmarad a legfrissebbektől képminőségben azonban nem köt sok kompromisszumot. Jó fényben igazán szép képeket készít, kicsit meleg színekkel, de nagyon jó részletekkel és dinamikával. Sötétben viszont már eltűnik a minőségi előnye, és az automata élességállítással is gondban lehet.

Mivel a tesztelt gépek beállításai alaposan eltérhetnek, ezért a tesztfotók zöménél az összes modellben elérhető automatikát használtuk, és expozíció korrekciót sem végeztünk. Arra voltunk kíváncsiak, hogy ugyanazon körülmények között automatán melyik készülék mit teljesít. Ez alól csak az ISO sorozat kivétel, ahol az érzékenység mellett, az expozíciót is korrigálni kellett, bár ez nem minden tesztalanynál volt adott, vagy pontosan beállítható. Az esti fotóknál (ahol elérhető volt) Éjszakai automata üzemmódot választottunk.

Az iPhone 5S-sel nem készült ISO sorozat, mivel a mobil automatikusan állít érzékenységet és csak extrém sötét helyzetben emel a beállításon.

Érzékenység – képzaj



ISO64


ISO64


ISO64


ISO64

Tesztfotók

A teljes méret megnyitásához kattintson Ctrl+bal klikkel a kívánt képre!

A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!

Videó minőség

Full HD videójának minősége abszolút top, ha megfelelőek a fények. Szép, telt, kissé meleg színek, kiváló részletgazdagság, alacsony zaj és jó dinamika jellemzik. Gyenge fénynél a fotókhoz képest kevésbé érzékeny, kissé sötét videót készít, de a dinamika egész jó és a zaj is tolerálható szinten marad.

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 36 mp, 61 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 32 mp, 51 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 30p, MPEG-4, 28 mp, 36 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

(Köszönjük a Telekomnak, hogy kisegítette az Apple-t és biztosított egy készüléket a teszthez.)