Csúcsmobilok a fényképezésben (2013)

0

Értékelés

Nem mondhatom magam Apple fanatikusnak, hiszen egy árva almás pólóval sem köteleztem el magam a cég termékei mellett, de az iPhone 5S nagyon tetszett mint fényképezőgép. Mit tud ez a mobil? Fotó téren szinte semmit, hiszen szinte mindent automatika vezérel, de ha szükség van egy jó képre és előkapjuk, a lényeget gondolkodás nélkül hozza. Jó képet csinál, és még az élőképen is azt látjuk, ami a fotóra kerül. Bár felbontása nem a legnagyobbak közül való és szűrése kissé festményszerűvé képes varázsolni a látványt, mind fotóban mind videóban minőséget produkál. Velejéig point’n’shoot készülék. Sötétben, vagy ha érzékenységet kell emelnie (ritkán teszi) már bajban van, de szép fények mellett az egyik legjobb kocafotós mobil.

A HTC One-tól kicsit többet vártam a mezőny legnagyobb pixeleivel megáldott szenzora miatt. A gyártó emiatt vette vissza 4 megapixelre a felbontást, de a képek alap beállításokban nem hozták az elvárt szintet. A renoméját az egyedülálló képfeldolgozási beállításai mentik meg, melyeket visszavéve sokkal jobb, kellemesen lágy hatás érhető el, kevesebb látható zajjal. És ha már itt tartunk, azért zaj téren van egy tyúklépésnyi előnye. A jó fényerő pedig az esetleges berázások elleni harcban lehet plusz mankó az optikai stabilizátora mellett.

Az LG G2 mellett hatalmas kijelzője és kényelmes, ésszerű kezelése szól. Képminősége jó, számomra festményszerűen mosott, de az itteni mezőny átlagát simán hozza, szép színekkel karöltve. Gyártója néhány érdekes extrával fűszerezte meg szoftverkészletét. Ilyen a 360 fokos gömbpanoráma készítés, a kézi élességállítás, vagy a hangvezérelt expozíció lehetősége.

A Nokia Lumia 1020 egy más kategória. A legtöbb beállítást és magasan a legjobb képminőséget ez a készülék nyújtja, már ha nem akarunk emelni az érzékenységen. Egyelőre nincs párja a piacon, viszont itt sokkal kevésbé érezhető a telefonos hangulat. Ez félig fényképezőgép, és csaknem egészen azzá tehető, ha kiegészítő markolattal használjuk, így legjobban azoknak ajánlott, akik a „legfényképezőgépebb” mobilt keresik. Gyári szoftverei kiváló képszerkesztővé, és kreatív eszközzé teszik, az olyan különlegességek pedig, mint a RAW támogatás, vagy a Refocus alkalmazás tovább növelik előnyét a többiekkel szemben. Nagy fájljai viszont mindenkinél komótosabbá teszik, és megjelenítőjére is ráférne egy frissítés.

A koreai unokatestvéréhez hasonlóan 13 megapixeles Samsung Galaxy S4 a rokonnál egy picit jobb képminőséggel örvendeztetett meg, és hajszálnyival több beállítást is kapunk. A tesztelt készülékek legjobb panoráma alkalmazását is itt érhetjük el. Kiemelkedő a hangvezérelt expozíció, az új Android pedig hozza a Nokiánál megismert szoftveres extrák jó részét, mint a mozdulat sorozat, az animált állókép, vagy a mozgó objektumok törlése. Legnagyobb hátránya a sötétben gyengélkedő, de világosban sem pontos élőkép.

A Sonynál is érződik az igyekezet, hogy kiemelkedő kamera tulajdonságokkal ruházzák fel mobiljukat. Minőségi kialakítás, víz és porálló borítás, kiváló fényerő, és az átlagnál kicsit több beállítás jellemzik az Xperia Z1-et. A 20 megapixel mindenesetre meghaladja képességeit, a felével képminőségben is ott lenne a legjobb háromban. Nagy előnye a kamera szoftver alá telepíthető Sony alkalmazások, melyekből már alapból is kapunk egy kis ízelítőt. Fénymérése jó, de panorámában elég gyengén muzsikál. A japán gyártó a csúcsmobillal csaknem egyidőben két telefonra felpattintható és vezeték nélkül kommunikáló fényképezőgépet is kiadott QX10 és QX100 néven. Persze tökéletesen együttműködnek a Z1-gyel, melynek így képminősége és képességei is növelhetők, de meg kell jegyezni, hogy mindkét eszköz kompatibilis minden NFC képes Android telefonnal.

A következő táblázathoz néhány képet a legkisebb felbontáshoz, nagyjából a HTC One képméretéhez igazítottunk:

Csökkentett méret (3 Mpx)



HTC One


Apple iPhone 5S


LG G2


Nokia Lumia 1020


Samsung Galaxy S4


Sony Xperia Z1


HTC One


Apple iPhone 5S


LG G2


Nokia Lumia 1020


Samsung Galaxy S4


Sony Xperia Z1


HTC One


Apple iPhone 5S


LG G2


Nokia Lumia 1020


Samsung Galaxy S4


Sony Xperia Z1


HTC One


Apple iPhone 5S


LG G2


Nokia Lumia 1020


Samsung Galaxy S4


Sony Xperia Z1

Még nem érkezett el a mobiltelefonos fényképezőgépek kora. Legalábbis azoké, melyek a komolyabb fényképezőgépeket veszélyeztetnék. Az összes csúcsmobilt végigpróbálva, velük együtt sírva és nevetve annyi biztos csak, hogy az eddig kiütött digitális fényképezőgép kategóriákat sikerrel pótolhatják, a feljebb lépés esélye azonban ez alapján odébb van.

A mobiltelefonoknak megvan az a nagy előnye, hogy jobbára mindig kéznél vannak. Ez a legfőbb előnye a 10 ezer forintos apróságoknak és ezeknek a százezer fölötti monstrumoknak is. Képminőségüket lehet ugyan hasonlítgatni a fényképezőgépekhez, még akár a DSLR-ekhez is, de nincs sok értelme.

Leginkább az új irányokban látom előnyüket, abban, hogy ezek a fotómasináknál sokkal kötetlenebb, rengeteg különleges szoftveres alkalmazással feltuningolható mini számítógépek. Ez alapján jól látható a hobbifényképezés jövője. Legjobb fénykép, legjobb arc, mozdulatsor egy képre, utólagos fókuszbeállítás, animált állókép, mozgó objektumok törlése, utólagos színeffektusok soha nem látott tárháza és telefonos (gyors) képretus.

Szinte biztos vagyok benne, hogy idővel odáig jutnak ezek a telefonok, hogy a digitális fényképezés zömében mobiltelefonos fényképezést jelent majd. Ettől már most sem állunk olyan messze. A fotózás pedig marad az elkötelezett amatőrök és profi fényképészek hivatása. Az a jövőkép viszont, hogy ezek a telefonok minden téren befogják a fényképezés jelenlegi csúcskészülékeit – 41 megapixel ide vagy oda – e pillanatban még messze állunk, és valószínűleg nem is egy irányba tartunk.