Epson L800 fotónyomtató

0

Az otthoni fotónyomtatás nagy kérdése: mennyibe kerül? Az elektronikai üzletek egymást alullicitálva tolják az ember képébe az olcsóbbnál olcsóbb nyomtatókat, de aki vásárlásra adja a fejét jó ha alaposan elgondolkodik a kellékanyagok várható költségén is. Arra aki fotókat szeretne jó minőségben nyomtatni még inkább igaz ez a szabály, hiszen minőséget csak minőségi papírral és tintával érhetünk el, melyből általában sok fogy.

Az utóbbi problémára – mármint a gyorsan fogyó és drága tintáéra – keresett megoldást az Epson az L-széria bevezetésével. A sorozat összes nyomtató modelljének elsődleges célja a minél gazdaságosabb nyomtatás. A megoldás pedig egyszerű: minél nagyobb kapacitású tintatartályok. Az alsóbb kategóriás modellek leginkább dokumentumok nyomtatására, tesztünk alanya az L800-as típus viszont fotónyomtatásra ajánlott.

Az Epson L800 egész pontosan 70 ml-es tintatartályokat kapott, ami sokszorosa az általában 8-14 ml-re méretezett patronoknak. A gyártó mérései alapján ez a tintamennyiség 1800 db 10 x 15 cm-es fotó nyomtatásához elég. Bár szerettük volna, de sajnos ezt a mennyiséget nem volt módunkban leellenőrizni.

Külsőre egy teljesen átlagos, A4-es méretű printer benyomását kelti a készülék, leszámítva a jobb oldalára csatolt nagy „puttonyt”, mely a partonokat rejti. Sajnos ez a kissé ormótlan kiegészítő kellett ilyen méretű tartályokhoz, melyekből egy jó fotónyomtatóhoz méltóan nem csak a négy alapszínt (fekete, cián, sárga, bíbor) tartalmazót, de két plusz kiegészítő színt, egy világos cián és egy világos bíbor patront is találunk a sorban. A tartó egyik oldala nyitott, így a behelyezett patronok tintaszintje a félig áttetsző végükön szemmel is nyomon követhető.

A tartó két műanyag karommal csatlakozik a nyomtató főegységéhez, a tinta szállításáról pedig egy szalagkábel-szerűen összefogott gumicső sor gondoskodik. A csövek a tartó elején lévő elfordítható csappal zárhatók, ha mozgatni akarjuk a készüléket.

A nyomtató egyébként a szokásos Epson külső jegyeket viseli magán, vagyis meglehetősen szögletes és egyszerű. Fekete műanyag házán nem sok díszítés található, leszámítva az elején végigfutó és a baloldali gombsorban végződő, ezüst csíkot, valamint a felső rész nyomott mintázatát. Szélessége kb. 54 cm, tömege pedig 6,2 kiló.

Elején mindössze három gomb kapott helyet. Egy be- és kikapcsoló, a nyomtatófejet alap pozícióba állító és fejtisztítást aktiváló, valamint a papírelakadást elhárító és nyomtatástörlő gomb. Hátul egy tápaljzatot találunk, valamint a jobb szélen egy USB csatlakozóhelyet. USB kábel szokás szerint nem jár a géphez, így azt külön kell beszereznünk hozzá. A tápkábel természetesen alap tartozék, ahogy egy szoftver CD-t, egy műanyag CD/DVD nyomtató tálcát (8 cm-es mini CD feltéttel), és hat patront is kapunk a géphez.

A hátsó papírtálcán adagolhatjuk számára a nyomathordozókat, jelen esetben a papírokat. Ebből A4 méretig szinte minden szabvány nagyságú használható, így például 9 x 13, 10 x 15 és 13 x 18 cm-es fotó, valamint az A5, A6, B5 dokumentum, és boríték/levél papír méretek. A tálcába egyszerre 120 db normál másolópapír (~75 g/m2) helyezhető, és egy szabadon oldalra tolható lefogatósínnel rögzíthető.

Telepítése nagyon egyszerű a hozzá adott driver és szoftvercsomaggal együtt. Az első üzembe helyezésnél meg kell adnunk a tintatartályok egyedi azonosító kódját is.

A gyártó az Epson Easy Photo Print, és az Epson Print CD nyomtató szoftvereket mellékeli a készülékhez. Előbbivel dokumentumot és fotókat, utóbbival CD és DVD felületet (csak Printable jelölésűeket!) nyomtathatunk az említett CD tálca segítségével. Az Epson L800 kétoldalas dokumentum nyomtatásra is képes, de a papírt kézzel kell fordítanunk.

A patronokról már volt szó, de a belevalóról még nem. A tartályokat Epson Dye Ink tintákkal tölthetjük fel. Nem kell megvennünk újra az egész patront, csak színenként egy-egy nagyobb utántöltő műanyagüveget forgalmaz a cég, 70 ml-es űrtartalommal. Minden tartály felső végét egy gumikupak zárja le, melyet kihúzva már fel is tölthetjük az utántöltő üvegből.

A tintát színenként 90 fúvóka juttatja a papírra 1,5 pl-es cseppméretben, ami jó minőségű papíron szép, részletgazdag felbontású fotókat feltételez. A nyomtatási felbontás 5760 x 1440 dpi.

Az Epson L800 nem csak gazdaságosságával, de sebességével is igyekszik felhívni magára a figyelmet. Gyári mérések szerint normál papírra kb. 37-38 db monokróm vagy színes dokumentum oldal nyomtatható ki percenként, fotóból pedig 12 mp alatt végez egy 10 x 15-össel (Epson Premium Glossy fotópapírra). A fotónyomtatás sebessége bennünket is érdekelt, ezért az Epson gyári nyomtatószoftveréből Photo és a legjobb minőséget adó Best Photo módban is kinyomtattunk egy 10 x 15 cm-es fényképet, Epson. Az előbbiben a papír behúzásától számítva 24 mp-ig, az utóbbiban 1 perc 50 mp-ig tartott a nyomtatás. Bár mindkettő hosszabb ideig tartott, azért a 24 mp is nagyon jó eredmény, főleg ha hozzávesszük, hogy a képminőség is nagyon jó Photo beállításban.

Azért nem írtam kiválót, mert Premium Glossy papíron a színek ugyan e módban a legszebbek, de leheletfinom szemcsézettség és hasonlóan apró csíkozódás azért megfigyelhető a képeken. Ez azonban csak nagyon közelről, vagy nagyítóval szemlélve nyilvánvaló, normál nézőtávolságból egyáltalán nem zavaró.

A legjobb minőséget adó Best Photo mód ugyan több mint 4x akkora nyomtatási időt produkál, de szemcsézetnek és csíkoknak még közelről sincs nyoma. A színek még élénkebbek az előbbinél, de az eredeti képhez képes kissé túlszaturáltak. Ezen persze könnyen segíthetünk, hiszen egy normális nyomtatásvezérlő szoftverben könnyedén visszahúzhatunk kicsit a telítettségen.

Vízállóság terén is nagyon jól szerepelt az L800, jobban mondva az Epson Premium Glossy papírja és tintája – mert maga a nyomtató természetesen nem vízálló. A papírt kb. 15 mp-re vízbe mártva mindössze a fekete színek kezdtek halványan elfolyni, de csak a kép szélén, így a színfolyás valószínűleg csak a vágás mentén bejutó víznek köszönhető. A többi szín és a kép jól bírta a nedvességet.

Fotónyomtatás közben a legnagyobb zajszint 39 dB, fogyasztása pedig 13 W (alvó módban 1,2 W).

Az Epson L800 jelenleg kb. bruttó 85 ezer forintos vételártól kapható, ami nem olcsó, de az otthoni nyomtatás gyorsasága és kényelme, ugyebár…

Számoljunk csak egy kicsit utána a költségeknek! Egy üveg tinta (utántöltő) színenként kb. 2800-3000 forintba kerül, ami 1800 db 10 x 15 cm-es fotóval számolva hozzávetőlegesen 9-10 Ft-os darabonkénti tintaköltséget jelent. Ha kompromisszummentes minőséget szeretnénk érdemes Epson Premium Glossy fotópapírt használnunk,amit 2×40 darabos, akciós kiszerelésben 2800 forintért találtam a legolcsóbb helyen. Ez kb. 45 Ft-os (tinta+papír) árat jelent egy kép esetén, ami a hasonló minőségű tintasugaras nyomtatóknál olcsóbb, viszont valamivel magasabb a szupermarketek „képelőhívó” automatáinál. Ha hozzávesszük, hogy a minőség és színek itt egyértelműen jobbak, valamint tetszőleges példányban és azonnal nyomtathatunk, meg is kapjuk, hogy miért érdemes beruházni erre a nyomtatóra.

A nyomtatót és a kellékanyagokat az Epson hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a készülék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!