Exkluzív: Nikon D60

0

Click here for the English version

„Ne ítélj első látásra!”, tartja a mondás, de nekünk tényleg nem volt sokkal több időnk a gépre egy hosszabb mustránál. Gyártás előtti mintapéldányról lévén szó egyelőre tesztképek sem készülhettek a D60-nal, de – ahogy eddig is – most is igyekszünk részletes teszttel szolgálni majd róla. Addig is az első benyomások és az újdonságok.

Szenzor és képfeldolgozó processzor

A nagysikerű Nikon D40x utódjával van dolgunk. Olyannyira, hogy a felbontás is a régi. 10,75 megapixeles, 23,6 x 15,8 mm méretű CCD érzékelőt szereltek a gépbe. Ez papíron megegyezik a D40x adataival, bár arról sajnos a hazai forgalmazó képviselője sem rendelkezett információval, hogy valóban ugyanazon szenzort kapta a két készülék. A tényleges felbontás most is 10,2 megapixel, ami 3872 x 2592 pixeles maximális képméretet jelent. A képfeldolgozás felelőse a D300-ban és D3-ban debütált új, EXPEED processzor, mely nem csak gyorsabb működést, de jobb képminőséget is ígér.

Automatikus érzékelőtisztítás

Az új képfeldolgozó processzoron kívül végre ebben a gépben is megtaláljuk az automatikus szenzortisztítást. A Nikon belépő kategóriás tükörreflexeseiben elsőként alkalmazott szolgáltatás egyrészt a más gyártóknál már alkalmazott ultrahangos tisztításon, másrészt a gyártó egyedi levegőáramlás-vezérlő rendszerén alapul. Ez enyhe „szellőt” áramoltat keresztül a tüköraknán, így megakadályozva, hogy az érzékelő közelében ülepedjen meg a por. Ha mégis sikerülne az érzékelőre telepednie működésbe hozhatjuk az ultrahangos tisztítást, amely a lepergett és összegyűlt szennyeződést az érzékelő alatti kis ragasztószalagon gyűjti. Ez – a kapott információink alapján – szervízkörülmények között cserélhető lesz. A tisztítás bármikor bekapcsolható, de azt is beállíthatjuk, hogy minden be-, és/vagy kikapcsoláskor aktiválódjon.

Kereső

Ugyanazt a pentatükrös keresőt kapjuk, mint az elődben. A két kereső rövid szemrevételezésem alapján teljesen megegyező világosságú és méretű. A kereső információs sorában némi különbség, hogy távolság visszajelzést is kapunk kézi fókusz használatánál. Ehhez a Custom menüben engedélyeznünk kell a Rangefinder szolgáltatást és a kereső expozíciós skáláján kis rovátkák jelzik majd, hogy meddig és milyen irányban kell elfordítanunk az objektív fókuszgyűrűjét a megfelelő élességhez.

Ergonómia és kezelőszervek

A Nikon D60 külsőre szakasztott mása a D40x-nek. Módunkban állt a két gépet egymás mellett összevetni és az utolsó szegletig megegyeznek. A markolat fogása, a váz kialakítása minden ponton azonos, kivéve két apróságot, ha nem számítjuk a szemkagyló szélesebb gumiperemét. A bekapcsoló tárcsa fölötti gomb a D40x-en az LCD státusz képernyőjének be- és kikapcsolására szolgált, itt viszont az újonnan bevezetett Active D-Lighting szolgáltatás gyors beállítását végezhetjük vele. Ez a magasabb szériás gépekből átkerült funkció nem csak a kész képeknél állítható be, hanem a felvételkészítés során is igyekszik kiegyenlíteni a csúcsfényes és árnyékos területek nagyobb kontrasztkülönbségeit, így részleteket varázsolva a nagyon világos, vagy éppen sötét képrészekre. A másik különbség a kereső alatt található szemérzékelő, amely a Nikonnál először kerül bevezetésre. Működése annyi, hogy ha szemünkkel (arcunkkal) leárnyékoljuk, automatikusan kikapcsolja az LCD monitort.

balra a D60, jobbra a D40x

balra a D60, jobbra a D40x

balra a D60, jobbra a D40x

balra a D60, jobbra a D40x

LCD kijelző

A változatlan méretű és felbontású LCD egyetlen új funkcióval gazdagodott, ez pedig a státusz képernyő gépállás szerinti beforgatása. Ha portré állásban használjuk a készüléket a megjelenő információk is függőleges elrendezésben láthatók.

Szoftveres újdonságok

Néhány szoftveres újdonság színesíti még a képet, melyek általában a képszerkesztési szolgáltatásokat rejtő Retouch menüt érintik. Kettőt emelnék ki az egyik a RAW formátumú képek gépen belüli feldolgozásának lehetősége. Mintha egy kis RAW szerkesztőt kapnánk, beépítve. A NEF (RAW) Processing menüpont alatt megváltoztatható a képminőség és méret, de utólag állíthatunk a fehéregyensúlyon, vagy az expozíció korrekción is, sőt a megszokott Nikon színeffekteket (pl. Vivid, BW vagy Sepia) is a fotóhoz rendelhetjük.

balra a D80, jobbra a D60

balra a D80, jobbra a D60

A digitális tükörreflexes vázak nem rendelkeznek mozgókép felvételi lehetőséggel, a Nikon D60 mégis tartogat egy másik érdekességet a Retouch menüben, ez pedig a Stop Motion Movie funkció. Egy mozgássorozatról készült képeinket 160 x 120, 320 x 240, vagy 640 x 480 pixeles mozgófilmmé fűzhetjük össze és 3-15 kocka/mp sebességgel lejátszhatjuk. Gyurmabábfilm készítők számára kihagyhatatlan!

Ha már szoftveres újdonságok, azért egy magyar menü majd jó lenne a D60 utódjába, ha már ebbe a gépbe sem került.

Ár és megjelenés

Ugyan a szűkös újdonságlista alapján talán szerencsésebb lett volna mondjuk D45x névre keresztelni a készüléket, mintsem a konkurencia által már ellőtt típusnévre, de látatlanban is biztos vagyok benne, hogy a Nikon D60 sem lesz sikertelen gép. Lényegében kaptunk egy nagy javító „patchet” a D40x-hez, amit mostantól D60-nak hívnak. A legfontosabb viszont a gép ára. A hazai képviselet tájékoztatása szerint, a szokásos 18-55mm-es kitobjektívvel együtt 149 990 forintos bevezető árat szánnak a gépnek. Igaz, hogy a D40x most hivatalosan ekörül kapható, de megjelenésekor még 200 ezer fölött volt az ára, a több szolgáltatást kínáló D60 tehát alacsonyabbról indít. És, hogy mikor, idehaza nagyjából március elején.

AF-S DX Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6G ED VR

A Nikon D60-nal egy időben három új Nikkor optikát is bejelentett a gyártó, melyek közül minden bizonnyal a legnagyobb népszerűségnek a 16-85mm-es zoomobjektív örvend majd. Az optikát kizárólag DX formátumú érzékelővel ellátott fényképezőgépekhez tervezték (pl. Nikon D60), melyeken 24-127,5 mm-nek megfelelő látószögre számíthatunk. A gyors és szinte hangtalan automata élességállítást a beépített Silent Wave Motor (SWM) biztosítja. Felszerelték a Nikon legújabb VR II optikai stabilizátorával is, ami akár 4 fényérték előnyhöz juttathatja a használóját. A jobb képminőség érdekében két ED és három aszférikus lencsetagot is kapott. Ugyanezt biztosítja a Nikon Super Integrated Coating lencsebevonata és a hétlamellás, lekerekített rekesz is. Kialakításra egy nagyon jól összerakott, viszonylag masszív objektívvel van dolgunk, finoman járó gyűrűkkel, teleszkópos, műanyag lencsetubusokkal és fém bajonettel. Az objektívhez napellenzőt és porvédő tasakot is kapunk.

Exkluzív Nikkor 16-85mm f/3,5-5,6G ED AF-S DX VR tesztfotók

AF-S Micro Nikkor 60mm f/2,8G ED

A makrofotósok igényeihez szabták a új 60mm-es Micro Nikkort, amit fullframe és DX érzékelős vázakon is használhatunk (utóbbiakon kb. 90mm-nek megfelelő látószöggel). Az objektív 1:1-es leképezési arányra képes és az SWM motornak köszönhetően gyors autofókuszra. A 60mm-es objektívvel már 18,5 cm-es közelponttal is dolgozhatunk.

A kilenc lamellás, lekerekített blende a makrofényképezésben fontos, lágy háttérelmosást biztosít.
Az objektívet a profi lencséknél alkalmazott nanokristály bevonattal látták el, a torzítások kiküszöbölése a két aszférikus lencsetagra, a színhiba kiküszöbölése pedig az ED elemre hárul. Az objektív kis méretű és jó építési minőségű. Alaptartozéka egy porvédő zsák és egy köralakú napellenző.

Exkluzív Nikkor 60mm f/2,8G AF-S ED Micro tesztképek

PC-E Nikkor 24mm f/3,5D ED

Igazi különlegesség ez a perspektíva korrekciós objektív, amellyel az igényes műszaki (pl. építészeti fotó) fotográfia mellett kreatív ötleteink is megvalósíthatók. Az optika 360 fokban elfordítható (30 fokonként) a bajonett középtengelye körül, de legfontosabb szolgáltatásai a képsíkkal párhuzamosan, +/-11 mm-el eltolható (shift), valamint ehhez képest két irányban dönthető (tilt). Fő felhasználási területe az épületfotózás, mivel az így kapott perspektívakorrekcióval szabályozható a távolodó párhuzamosok „dőlése”. Alkalmazható tárgy, vagy akár portréfotózásnál is, különleges hangulatú (mélységélességű) képek készítéséhez. Jellegénél fogva csak manuális élességállítással használhatjuk, míg a rekesz automata állásban a vázon keresztül, illetve kézi rekeszgyűrűvel is szabályozható. Az objektív kialakítása és építési minősége profi és precíz, ahogy ez egy műszaki igényű objektívtől elvárható. Az optikai három ED és aszférikus lencsetagot, valamint nanokristály bevonatot is kapott.

Exkluzív Nikkor 24mm f/3,5D ED PC-E tesztképek

A fényképezőgépet és az objektíveket a Nikon Kft. jóvoltából próbálhattuk ki. Köszönjük!