Ebben a részben a számítógép nélküli nyomtatás néhány módját ismerhetjük meg. Sokan gondolják úgy, hogy a PC kihagyása a nyomtatási folyamatból gyengébb minőségű képeket eredményez, de ez tévedés. Amennyiben módosítás (apróbb javítások, szerkesztgetések) nélkül kívánjuk a képeket kinyomtatni, úgy jobban járunk, ha a fényképezőgépről közvetlenül küldjük a felvételeket a nyomtatóra. Egyrészt a számítógépen történő áthaladás a színek módosulásával vagy a kép színtartományának csökkenésével járhat, másrészt a közvetlen nyomtatás valamivel még gyorsabb is lesz.
|
|
InstantShare – Oszd meg azonnal!
A HP fényképezőgépeibe épített, InstantShare technológiának köszönhetően, a felvételeink célját már a PC-hez vagy nyomtatóhoz való csatlakozás előtt meghatározhatjuk. Az újabb gépek hátoldalán mindössze a megosztás gombot kell megnyomnunk, ilyenkor az LCDkijelző megjeleníti az elkészült felvételt, öt lehetséges cél felkínálásával. Ha a célok közül a nyomtatást választjuk, akkor abban a pillanatban, amikor a gépet a nyomtatóhoz csatlakoztatjuk (akár közvetlenül, egy
USB kábel segítségével is), és ismét megnyomjuk a megosztás gombot, a nyomtatásra kiszemelt képek már szaladnak is a nyomtatóra. A PC-hez történő csatlakozáskor pedig az e-mailbe küldendő képek helyeződnek be a levelezőprogramba.
|
|
A DPOF képrendelés
A DPOF a Digital Print Order Format (digitális képrendelő formátum) rövidítése. Egy ilyen fájl a fotólaborokban kitölthető papírlapokhoz hasonlóan információt tartalmaz arról, hogy mely képeket hány példányban és mekkora méretben szeretnénk viszontlátni. Azok a nyomtatók, amelyek képesek feldolgozni az így eltárolt rendeléseket, minden egyéb beavatkozás nélkül készítik el a képeket. (Az utcai automatáknál már csak a pénzt kell bedobálnunk.) A DPOF az InstantShare-nél régebbi szabvány, így érthetően szélesebb körben elterjedt. A két technológia közötti lényeges különbség azonban az, hogy amíg a DPOF feldolgozásához a szabványt pontosan ismerő, intelligens nyomtató vagy más eszköz szükséges, addig az InstantShare funkciót a fényképezőgép szoftvere hajtja végre, így az a legtöbb nyomtatóval kompatibilis lesz.
Deskjet, Photosmart és PSC
A HP többféle termékcsaládot készít, amelyek alkalmasak a számítógépmentes fényképnyomtatásra. Bár ezen berendezések mindegyike hagyományos nyomtatóként is üzemelhet, a géphez kötve, beépített kis számítógépük segítségével a közvetlen fényképnyomtatás több módját is lehetővé teszik. Néhány Deskjet modell elején USB csatlakozót találhatunk, amelyhez a fényképezőgép közvetlenül illeszthető. A PhotoSmart nyomtatók kimondottan a hasonló márkanév alatt kapható digitális fényképezőgépek társainak lettek tervezve, mindegyik alkalmas a közvetlen, számítógép használatát nem igénylő fényképnyomtatásra. De minden más gyártó fényképezőgépe által rögzített felvételt is képes kinyomtatni.
A harmadik csoportba a PSC (Printer-Scanner-Copier) berendezések tartoznak, amelyek igazából nyomtatóra épített lapolvasók. A PSC 1210 fotópapírral az üveglapjára helyezett fényképről profi színes másolatot tud készíteni, a PSC 2175 a beépített kártyaolvasó segítségével a digitális képeket is kinyomtatja. Ennél az utóbbi modellnél lehetőségünk van először egy indexkép nyomtatására, majd mindössze annyi a teendőnk, hogy az indexképen egy golyóstollal besatírozzuk a választott képek alatti karikákat, a kívánt példányszámot, a papírméretet és a papírtípust. Ezután a berendezés a lapolvasója segítségével feldolgozza a kívánságunkat és elkészíti a leadott rendelést.
A számítógépet kevésbé szívesen használó családtagokkal így szerettethetjük meg a digitális fényképezést. Mindenesetre óvatosan tanítgassuk őket, mert előbb-utóbb arra ébredünk, hogy túlságosan is rákaptak a digitális képkezelésre, és már alig férünk hozzá az eszközeinkhez_
|
|
Photosmart fényképnyomtatás
A leggyorsabb módja a közvetlen fényképnyomtatásnak a kártyaolvasóval ellátott PhotoSmart nyomtatók használata. Mielőtt bármit is csinálnánk, gondoljuk végig, hogy hány kép van a gépünkön és hány képet szeretnénk kinyomtatni. Ha több mint 30-40 képünk van, és nem csak egyet-kettőt szeretnénk „előhívni”, akkor bölcs dolog a DPOF készítése még a
fényképezőgépen. Ezután vegyük ki a fényképezőgépből a memóriakártyát, a belső memóriával is rendelkező gépeknél (például HP 435) pedig mentsük rá a képeket a memóriakártyára. (Setup>Copy to CF Card) Helyezzük be a memóriakártyát a nyomtatóba, ha a memóriakártyán van DPOF fájl, akkor a nyomtató azonnal el is kezdi a végrehajtását, ha nincs, akkor nyomtassunk egy indexképet (egy indexképre 25-30 kép fér rá). Az indexkép segítségével már kiválaszthatjuk a nekünk tetsző feltételeket, amelyeket különféle méretekben rendelhetünk.
A PhotoSmart 7000-es sorozatú nyomtatókon a beépített színes LCD kijelző segítségével még könnyebben választhatjuk ki a nyomtatásra szánt képeket, sőt néhány egyszerűbb módosítást is elvégezhetünk. A fényesség- és kontrasztállításon túl a képet szépia (sárgás monokróm) vagy antik (fakó színű) módban nyomtathatjuk, a képekhez előre elkészített kereteket adhatunk, sőt akár a fontosabb részeket ki is vághatjuk vagy nagyíthatjuk. Még ennél is kényelmesebb megoldás az, ha a memóriakártyát sem kell kivennünk a gépből, mert rendelkezésünkre áll az infravörös nyomtatás.
|
|
Képek előhívatása
A digitális képfeldolgozás szerelmeseinek sem szükséges feltétlenül elfelejteniük a hagyományos képkidolgozást. Egyre több módja van Magyarországon is a digitális képek kidolgoztatásának. Az eljárás a felhasználó szempontjából mit sem változott; leadja a filmtekercs helyett a CD-lemezt, memóriakártyát vagy más hordozót, majd megjelöli a kívánt méretet és példányszámot, és egy-két nap múlva elmegy a képekért. Kár lenne vitát nyitni, hogy vajon olcsóbb, jobb-e, mint az otthoni nyomtatás, mert mindkét eljárásnak megvannak a maga előnyei és hátrányai. A képkidolgozás nagyobb mennyiségű, kisméretű nyomatok esetén olcsóbb, a minősége is meggyőző, sőt a hangulata is a régi időket idézi. Tény, hogy jobban
forintosítható, mint az otthoni nyomtatás, viszont egy havas tájért, amibe alig kerülne tinta, ugyanannyit fizetünk, mint az áramszünetben készült, vaku nélküli csoportképekért. Tény, hogy időre van szükség a képek elkészítéséhez, de egyes szolgáltatóknál már otthonról ki sem kell mozdulnunk. A későbbiekben ismertetett www.tar.hu weblapról ugyanis megrendelhetjük az internetre feltöltött képeinket papíron, amit előbb-utóbb házhoz is szállítanak. Ha az otthoni nyomtatás rugalmasságát el is veszítjük, mindenképpen érdemes egy kicsit körülnézni a jelenleg elérhető szolgáltatások és a digitális képrendelés sajátosságai terén. Fontos megemlíteni azt is, hogy a digitális képkidolgozás árai és a minősége minden szolgáltatónál más és más. Miután egy viszonylag kis méretű és új piaci területről van szó, ezért a két paraméter (ár-minőség) egyáltalán nincs arányban egymással.