Hálózati és napelemes töltők utazáshoz

12

Napelemes töltők beépített akkuval

Talán izgalmasabbak azok az eszközök, amelyek egyáltalán nem igényelnek hálózati csatlakozást, mégis képesek az USB-s eszközeinket árammal ellátni. A beépített akkus modellek előnye, hogy nem muszáj nap közben erről tölteni a készülékünket, elég, ha nap éri őket. Az így termelt villamos energiát akkumulátoraikban tárolják, amelyet éjszaka is ráérünk az USB-n tölthető eszközeinkbe áttölteni.

E kategóriában jó pár termék elérhető, mi ezek közül hármat vizsgáltunk meg.

A Jupio PowerVault Solar-10000L igen nagy kapacitású, mintegy 10 Ah-ás akksit tartalmaz. Napeleme 220 mA áramleadó képességű, vagyis a teljes feltöltéshez több, minimum 5 napnyi napsütésre lesz szükségünk. A nagy akku miatt azonban okostelefonunkat többször is feltölthetjük az akkumulátorról.

A napelemes mobil akku két USB kimenettel rendelkezik, amelyek összesen 2,1A kimeneti áramot képesek biztosítani. Az akku töltését vagy a napelemmel, vagy micro USB kábelen keresztül oldhatjuk meg.

Az akku töltöttségének visszajelzését a jobb felső sarokban elhelyezett négy apró LED végzi.

Az eszköz hátuljára egy fényerős LED fényforrást is elhelyeztek, amelynek ki és bekapcsolását az oldalsó, egyébként kicsit nehezen benyomható kapcsolóval oldhatjuk meg.


A Jupio PowerVault Solar-10000L ára bruttó 14.990 Ft.
 
Kicsit kisebb kapacitású akkuval, de dupla napelemmel készül a Jupio PowerVault Solar-6000.

Külsőre kicsit egyszerűbb és talán kevésbé bizalom gerjesztő ez a töltő, de képességei igencsak jók. Ez a modell három USB kimenettel is rendelkezik, ezek közül kettő hagyományos USB aljzat, egy pedig mikro USB kábel. A töltést a dupla napelem és egy beépített USB kábel is lehetővé teszik. A készülék USB-n keresztüli töltésénél érdekes, hogy nem kábelt kell csatlakoztatni az eszközhöz, hanem az eszköz saját USB kábelét használhatjuk fel erre. Ennek az a hátránya, hogy a készülék csupán néhány cm hosszú kábelt tartalmaz, ami csökkenti a könnyed elhelyezését. A kábel hosszabbra cseréjére viszont nincs lehetőség.

A számozásból már kitalálható, hogy az akkumulátor 6000 mAh kapacitású (a 3,7V-os akku teljes energia tárolása kb. 22 Wh). Ez közel fele a fenti modellének, de még ez is legalább 2-3 teljes feltöltést kínál egy átlagos okostelefonhoz.

Egy dolog a beépített akkumulátor, egy másik viszont a napelem. A PowerVault Solar-10000L-nél láthattuk, hogy a napelem elég gyenge áramleadó képességű. A dupla napelemes PowerVault Solar-6000-nél azonban a szolár panelek akár 620 mA-es töltőáramot is képesek adni, ami jó esetben egy nap alatt teljesen feltöltheti az akkut.


A Jupio PowerVault Solar-6000 ára bruttó 23.990 Ft.
 
Bevettünk a tesztmezőnybe egy nem Jupio terméket is, afféle kontroll modellnek. Az S+M GoPole szintén az AdvesPhotonál kapható.

A GoPro és egyéb akciókamerák, no és persze okostelefonok töltéséhez kifejlesztett napelemes akkumulátor pofás kis darab. Elvileg időjárásálló kialakítású, de a tapasztalataink szerint a tömítések túl lazák ahhoz, hogy komolyabb cseppállóságot biztosítsanak.

A készülék két USB kimenettel rendelkezik, ezek 1 A áramleadó képességűek. Az akkumulátor 5000 mAh kapacitású.

A napelem töltőáramáról sajnos nincs információ, erről a gyártó weboldala sem ír.


Az S+M GoPole napelemes mobil akkumulátora bruttó 16.290 Ft-ért kapható.
 
A fenti napelemes power bankokat ki is próbáltuk. Leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogy mennyire használhatók az eszközök napelemei, képesek-e feltölteni az akkumulátort, illetve nagyjából mennyi energiát tudnak eltárolni.

A teszt első fázisában teljesen lemerítettük a power bankok beépített akkumulátorait, majd a szeptemberi szép napsütésben kiraktuk őket a napra, enyhén a Nap felé döntve őket a jobb hatékonyság érdekében.

Este aztán jött a töltés próba. Egy 30% töltöttségű iPhone 5S okostelefont töltöttünk a napelemes töltők akkujairól.

Az első próbálkozó az S+M GoPole napelemes akksija volt, amely 9%-nyi energiát tudott átpumpálni. Nagyjából háromnegyed órányi töltést követően sajnos kimerült, így nem tudta tovább tölteni a telefont.

Következett a Jupio PowerVault Solar-10000L. Ez egy kicsit jobban bírta, de a 10% bepumpálás után ez is feladta.

Végül a dupla napelemes Jupio PowerVault Solar-6000-rel próbálkozunk, amely meglepő módon teljesen feltöltötte a telefont (a hátra lévő 51%-ot) és még a teljes töltöttség után sem kapcsolt ki.

Konklúzió tehát, hogy ha valóban napelemes használatra szeretnénk egy jól használható akkumulátoros töltőt vásárolni, akkor a Jupio PowerVault Solar-6000 a fentiek közül a legjobb választás. Ha nagy akkukapacitásra van szükségünk, de a napelemes töltés csak sokad rangú, akkor a Jupio PowerVault Solar-10000L lehet a befutó.

Ha a töltők mellé USB-micro USB, illetve USB-Lighting kábelt is szeretnénk beszerezni, a Jupio ilyet is kínál. Sőt, létezik direkt autós adapter Lighting és USB kábel véggel is.

A termékeket az Advesphototól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére.

Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!