Interjú: Emanuele Massimo az Apple hazai vezére

0

Emanuele Massimo

Pixinfo.com: Sok szó esik mostanában arról, hogy január óta az Apple leváltotta termékeinek jelentős részét. Mit kell tudnia ezekről az új rendszerekről egy PC-t használó fotósnak?

Emanuele Massimo: Korábban a gépeink IBM processzorral készültek, amit az új modellekben Intel egységekre cseréltünk. Ennek köszönhetően a Mac OS mellett most már Windows operációs rendszer is futtatható ezeken a gépeken. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezt az operációs rendszert szeretnénk támogatni akár a gépeinkkel, akár a szoftvereinkkel, de vannak felhasználók, akik egy-két kritikus, csak Windowson futó alkalmazás miatt nem tudnak áttérni másik operációs rendszerre. Ilyen lehet egy könyvelő program, vagy egy adatszolgáltatáshoz használt szoftver. Az Inteles gépeink indulásakor a felhasználó eldöntheti, hogy Mac OS-t vagy Windowst szeretne használni: ha Windowst indít, akkor a Mac teljes értékű PC-ként fog viselkedni, ha a Mac OS-t, akkor pedig tökéletes Macintoshként. A processzorváltás hatása már érezhető az eladásokban itt Magyarországon is. Ma már azok is elgondolkodnak a váltáson, akiket egy évente egyszer beadandó kötelező adatszolgáltatásnál szükséges szoftver tartott vissza a váltástól, miközben a többi feladatra, a szövegszerkesztésre, a képszerkesztésre és minden másra is megfelelne, vagy akár jobb is lehetne a Macintosh. De a felhasználó amiatt az egy ritka feladat miatt fél váltani. Az Inteles Macintoshokkal ez a probléma megoldódik. Vannak olyanok is, akik az ismeretlentől való félelmük miatt nem váltanak, pedig minden feladatukat meg tudnák oldani Mac OS alatt is. Nekik az Inteles rendszereinknél mindig ott a lehetőség, hogy visszaálljanak Windowsra, ha a Mac OS nem lenne megfelelő. Az Apple annyira biztos abban, hogy a saját rendszere, illetve a mellé adott szoftvercsomag jobb, hogy erről nyíltan merünk beszélni.

Pixinfo.com: Míg korábban a digitális képfeldolgozás egy nagyon szűk szakmai csoport, a DTP-sek kezében volt, addig ezt a területet az Apple uralta. Ma ezzel a feladattal bárki összetalálkozhat, hiszen mindenkinek lehet otthon digitális fényképezőgépe, így a digitális képfeldolgozás területe jelentősen kibővült, és az Apple elvesztette dominanciáját. Nekem úgy tűnik, hogy az iLife és az Aperture bevezetésével az Apple ezt a ma már óriási tömegeket jelentő területet próbálja meg visszahódítani.

Emanuele Massimo: Az Apple alapvetően egy professzionális cég, így a hardvereinket a profiknak fejlesztettük. Emiatt mindig mindenből a legjobbat kellett a gépekbe tennünk. A mi vevőkörünk nem volt kíváncsi, hogy tudunk-e 500 dolláros számítógépet készíteni, hiszen tudták, hogy 500 dollárból nem lehet olyan jó számítógépet készíteni, mint 2000 dollárból. Ezért mi 2000 dolláros számítógépeket gyártottunk. Ahogy bővült a digitális képfeldolgozás piaca, illetve a felhasználók többsége már nem csak Wordöt és Excelt akart használni a számítógépein, az Apple is nyitott az új igények irányába. Az Apple változott, mert a piac is változott.

Pixinfo.com: Miben jobbak az iLife által nyújtott megoldások azoknál, amiket az amatőr fotósok ma PC-n megtalálnak?

Emanuele Massimo: Természetesen hiszünk abban, hogy ezek a szoftverek jobbak a hasonló PC-s termékeknél. Az egyik legfontosabb, hogy a programjaink egy integrált rendszert alkotnak. Az sem elhanyagolható szempont, hogy az iPhoto, illetve az iLife ingyenes, és minden Macintosh-hoz jár. (A korábbi verziók frissítése kb. 20 ezer forint – a szerk.) Az iPhoto mellett az iLife csomag része az iMovie, az iDVD, az iWeb és a GarageBand, illetve ezekhez illeszkedik a zenekezelő iTunes. Ezt a hat szoftvert együtt fejlesztették, ezért úgy használhatók az iTunes zenelistái vagy az iPhoto képgyűjteményei az iMovie vagy az iDVD szoftverekben is, mintha magát az iTunest vagy az iPhotot nyitnánk meg. Az iLife az az otthoni felhasználásban, mint az Office az irodai környezetben. Megpróbáltuk kiszámolni, hogy mibe kerülne hat ilyen tudású szoftvert megvásárolni PC-re. Arra jutottunk, hogy ez több mint 100 ezer forint lenne. Egy Mac Mini most bruttó 140 ezer forintba kerül, ami 100 ezer forint értékű szoftvert tartalmaz…

Pixinfo.com: …plusz az operációs rendszert.

Emanuele Massimo: Így van. Mit lehet kapni 140 ezer forintért a PC piacon? Jó esetben egy márkás hardvert és egy Windows Home operációs rendszert. Ez azonban az órán és a számológépen túl nem sok használható szoftvert tartalmaz. Mi ezért a pénzért komplett digital lifestyle megoldást kínálunk.

Pixinfo.com: Hogy változik a világ. Korábban a Macintosh számítógépeket az emberek a drága, megfizethetetlen jelzőkhöz kötötték. Ma pedig már arról írnak az újságok, hogy a Core Duo-s notebookok táborában a legolcsóbb készüléket az Apple kínálja.

Emanuele Massimo: Nem tartom bajnak, hogy a felhasználók összekötik a márkát a magas árakkal, hiszen a magas ár mellett a minőség is kötődik ehhez az imagehez. Ma az a feladatunk, hogy elmagyarázzuk az embereknek, hogy a jó minőség megtartása mellett sikerült csökkentenünk az árakat, így ma már nem megfizethetetlenek a számítógépeink.

Pixinfo.com: Persze a profiknak is kínál megoldást az Apple az Aperture szoftverrel. Mit vár a cég az Aperturetől?

Emanuele Massimo: Számokban nehéz kifejezni, hogy mit várunk a szoftvertől. Az Apple úgy érzi, hogy a digitális fotózás korszaka még csak éppen elkezdődött. Úgy szeretnénk belépni erre a piacra, ahogy ezt tettük a 2D-s grafikai és kiadványszerkesztési területen a 80-as évek elején. Az Apple bőven lát fejlődési lehetőséget ezen a téren, ezért szeretné megalapozni helyzetét. Mivel ez egy új és igényes piac, az Applenek ott kell lennie.

Pixinfo.com: Mi az ami miatt érdemes az eddig megszokott munkafolyamatokat, a Photoshopot lecserélni Aperturere?

Emanuele Massimo: Le kell szögeznünk, hogy az Aperture egyáltalán nem a Photoshop riválisa. A kettő kiegészíti egymást. Természetesen van némi átfedés a két szoftver között, de míg a Photoshop egy képszerkesztő szoftver, addig az Aperture egy folyamatkezelő megoldás. Azt, hogy a két szoftver nem konkurense egymásnak az is jelzi, hogy az Adobe-nak készül a saját folyamatkezelő megoldása, amit a Photoshop mellé kínál majd. A Lightroom azonban még csak béta változatban létezik.

Pixinfo.com: Tehát az Aperture riválisa a PC-s világban nem a Photoshop, hanem a Lightroom?

Emanuele Massimo: Így van. A Lightroom azonban még csak béta szoftver, míg az Aperture már az 1.1-es változatánál jár.

Pixinfo.com: Lehet azt tudni, hogy mekkora ma a Macintosh piac Magyarországon?

Emanuele Massimo: Az IDC adatai szerint az összes eladott számítógép 2%-a Macintosh.

Pixinfo.com: Miért érdemes ma egy magyar fotósnak PC-ről Macintoshra váltani?

Emanuele Massimo: Ahogy említettem az egyik legfontosabb érv, hogy a számítógép már a vásárláskor komplett szoftvercsomaggal érkezik. A másik érv a stabilitás. Nekem hivatalból azt kell mondanom, hogy a Windows egy rossz operációs rendszer. De azt látni kell, hogy a Windows lefagyásának oka nagyon sok esetben nem az operációs rendszerben, hanem az akár 10 gyártótól származó részegységekben, szoftverekben keresendő. Ha ezek nem képesek együttműködni egymással, vagy nem megfelelő valamelyik drivere, akkor a rendszer instabillá válik. A mi esetünkben a hardver, a rajta futó operációs rendszer és a szoftverek egy jelentős része egy cégtől, az Appletől érkezik, ami biztosítja, hogy ezek gond nélkül képesek egymással kommunikálni. Nagyon fontos, hogy a Mac OS stabil, Unix alapú majdnem vírusmentes operációs rendszer. Az ingyenes szoftverek, a stabil rendszer és a fejlett alapszoftver mellett most már a gépeink ára is a váltás mellett szól.

Pixinfo.com: Az Apple idén először állít ki a Photokinán. Mire számíthatunk Kölnben?

Emanuele Massimo: Az Apple nem szokott más gyártókkal azonos időben, nagy, nemzetközi rendezvényeken újdonságokat bejelenteni. Az eddigi változások, mint például az Aperture univerzális (IBM és Intel processzoron egyaránt futtatható – a szerk.) változatának elkészítése egy folyamatot jelez, mégpedig azt, hogy az Apple komolyan ott kíván lenni a digitális képalkotás területén.