Képminőség
Képzaj
Szokásos ISO sorozatunk RAW + JPEG formátumban készült egész érzékenység fokozatokban, beleértve a külön engedélyezhető, ekvivalens ISO25600 értéket is. A RAW fájlokat Adobe Lightroom 5 szoftverrel konvertáltuk, alapbeállításokat (és ennek megfelelő zajszűrést) használva. A gép zajszűrése kikapcsol (OFF) állásban volt.
Érzékenység – képzaj
Az eredeti RAW fájlok letölthetők:
ISO100,
ISO200,
ISO400,
ISO800,
ISO1600,
ISO3200,
ISO6400,
ISO12800
ISO25600.
Zajszűrés
Ahogy a többi hasonló Canon DSLR-nél, a 100D-nél is több fokozatban állítható a magas érzékenységen készült képek gépi zajszűrése. Három erősséget állíthatunk, gyenge, normál és erős értékkel. Ezen felülk kikapcsolt szűrés is rendelkezésünkre áll, ahogy azt a fenti táblázatban már megvizsgálhattuk.
Az alábbi képeket a kikapcsolt fokozaton kívül normál és erős értéken készítettük.
Zajszűrés
10 x 15 cm-es papírkép méret
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×15 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép. A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×15 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es nyomatokon (szimuláció)
RAW fájlok dinamika tartaléka
A RAW formátum lehetőséget ad bizonyos mértékű expozíciós „játékra”, melynek köszönhetően a kissé alul- vagy felülexponált fotók összes részlete visszanyerhető egy egyszerű szoftveres expozíció eltolással. Alulexponált képnél ez szinte minden esetben lehetséges, legfeljebb a sötét területek zajszintjének és részletességének veszélyeztetésével. Túlexponált fotók esetén némileg kisebb a mozgásterünk, hiszen a kiégett területeken nehezebb visszahozni a részleteket.
Új tesztünkben ennek próbálunk utánajárni az alulexponált és túlexponált RAW képek Lightroomban történt push és pull „hívása” segítségével.
Az érzékenységet ezúttal is ISO1600-nak választottuk, s így végeztük a próbát, melyből jól látható, hogy kb. 1 és 2/3 fényérték emeléssel már RAW konverterben is visszahozhatatlan részletek kezdenek elveszni a csúcsfényes részeken. Sötétebb képek esetén kb. 2 fényértékkel alulexponáltat még érdemes felhúzni, efölött már a színeket is eltolja a szoftver az árnyékos területeken. RAW fájlok esetén tehát nagyjából 3 és 2/3, esetleg 4 fényérték mozgásterünk van az expozíció javítására.