Kipróbáltuk: Canon EOS-D60 teszt

0

A belső


Canon EOS-D60 és EOS-D30
A legfontosabb változás természetesen a CMOS lapka cseréje. A várakozásokkal ellentétben a lapka mérete sajnos nem változott, így marad az objektívek gyújtótávolságának szorzása (1,6x). Ez az általában tele objektíveket használóknál nem gond, de a többieknek az objektívválasztásnál nehézséget okozhat. A gép által használt CMOS lapka a Canon saját fejlesztése. Ha a közeljövőben megjelenő Foveon lapkával szerelt Sigma gépet nem számítjuk, akkor a Canon az egyetlen gyártó, amelyik tükörreflexes gépbe CMOS érzékelőt szerel. Az új lapka 6,3 millió pixelt tartalmaz. Ez azt jelenti, hogy az előző lapkához képest kétszer annyi érzékelőt tettek ugyanakkora felületre. A pixelek négyzet alakúak, így nincs szükség utólagos trükközésre. A kisebb fizikai pixelméret azonban a kép zajosodását vonja maga után. Ez lehet az oka, hogy a D30-assal ellentétben a D60-on már nincs 1600-as érzékenység. Helyére egy szokatlan 1000-es beállítás került. A 800-as érzékenységig azonban a kép zajossága meglepő módon semmivel sem rosszabb, mint a D30-as által készített képeken. Az biztos, hogy 800-as érzékenységen ez a gép komoly ellenfele lehet még a legjobb diával töltött hagyományos gépeknek is.

A megnövekedett felbontás ellenére a D60 az előd modellhez hasonlóan 3 kép/mp-es sebességgel képes sorozatfelvételek készítésére. Egy sorozatban maximum 8 kép készíthető, de amint van hely a belső memóriában, a gép újra használható. A belső memória telítettségét immár a kereső alatti információs sávban is leolvashatjuk.

Canon EOS-D60 és EOS-D30
A D30-nál használható két felbontással szemben a D60-as már három felbontásban engedi menteni a képet. A maximális 3072 x 2048 pixeles felbontás mellett 2048 x 1360 és 1536 x 1024 pixeles képek is készíthetők. Mindhárom felbontásban két tömörítési mód közül lehet választani. A felbontásválasztó menü utolsó pontja a RAW formátumot rejti. A Specifikációban beharangozott RAW+JPEG mentési lehetőség az EOS-1D-vel ellentétben itt nem két külön fájlt, hanem 1 kombinált fájlt jelent. A RAW formátum használatakor a fényképezőgép elment egy medium/fine JPEG képet (kiváló 3 megapixeles kép) is a fájlba. Ez a kép azonban csak a fényképezőgép saját RAW konverterével nyerhető vissza, ami kicsit macerás. Ezzel csorbul az így nyerhető előnyök sora. Persze még így is használható a funkció: nagy mennyiségű fotó készítésekor nem kell minden képet JPEG-re konvertálni, hogy ki lehessen választani azt a néhányat, amelyikből később jó minőségű változat kell, elég csak lementeni a RAW fájlba mentett változatot. Ez a művelet nagyon gyorsan elvégezhető (a RAW fájl konvertálásához viszonyítva elhanyagolható idő).

Változott a napfényes fehéregyensúly, amit a Canon saját mérései alapján kicsit a kék irányba tolt el. Módosították kicsit a kép gammáját is, így a sötétebb területek is jobban láthatók.

Az eddigi dupla expozíciós zajszűrés helyett a D60-ban más módszert választottak a hosszú záridős képek zajmentesítéséhez. Ez a művelet függetlenül a záridőtől, a D60-nál mindössze néhány másodpercet vesz igénybe. Ezt a funkciót ezen a gépen már nem is lehet kikapcsolni.