Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix HS10 teszt

0

Kezelőszervek

A FinePix HS10-re a DSLR-eket is megszégyenítő mennyiségű kezelőszerv került. Jó hír, hogy a kezelést nagyban megkönnyítő értékbeállító tárcsa ide is átkerült az elődökből. Ennek segítségével nagyon gyorsan beállíthatunk bármely kiválasztott funkciót. A legfontosabbakhoz külön gombok találhatók a gép hátulján és tetején. Az LCD bal oldalán végigfutó gombsor például valóban a legkomolyabb tükörreflexes gépeket idézi, hiszen az érzékenység, fénymérés, élességállítás, fókuszmód és a fehéregyensúly is önálló gombot kapott.

Fent

(1) Vakunyitó gomb: mechanikus gomb, mellyel akár a gép kikapcsolt állapotában is felnyitható, ezzel működésbe hozható a beépített vaku. A felnyitott villanót kézzel kell lezárnunk és ezzel kikapcsolnunk.
(2) Üzemmód választó tárcsa: az alap felvételi üzemmódok kiválasztására használhatjuk, melyek a következők:
SR Auto: teljesen automata beállításokat használ a gép, témafelismerő (Scene Recognition=SR) szolgáltatással. Segítségével még a megfelelő témaprogramot sem kell a fotósnak beállítania, hiszen a készülék 6 üzemmód közül választ: portré, tájkép, éjszakai, makró, éjszakai portré, háttérfényes portré.
A felhasználó csak olyan beállításokba szólhat bele, mint például a vaku, vagy az önkioldó bekapcsolása, a képméret és minőség, a színmódok, a mozgókép felbontása és minősége, valamint a nagy sebességű videók készítése és a gyors exponálás.
AUTO: a beállítások nagy részét szintén a fényképezőgép végzi, a fotósnak jóformán csak az exponáló gombot kell lenyomnia. Itt azonban a gép nem választja ki helyettünk a szükséges témamódot és a beállítok köre is egy kicsit tágabb. Bekapcsolhatunk például arcfelismerő módot, kiválasztható a normál vagy makró AF tartomány, a középpontos vagy követő fókusz, valamint a kézi élességállítás és az instant zoom lehetőség.
P: programautomatika. Míg az első két üzemmód inkább a kezdőknek ajánlott addig a P beállítás a kényelmesebb haladóknak. A gép minden szolgáltatását szabályozhatjuk ebben a módban, kivéve a rekeszértéket és a záridőt. Ezeket csak közvetve, az expozíció korrekció segítségével módosíthatjuk +/-2 fényérték tartományban.

S: záridő előválasztás. A fotós szabadon állíthatja a záridőt és minden más szolgáltatást, a választott értékhez pedig a gép rendel egy megfelelő rekeszértéket. A kívánt záridő a hátsó vezérlőtárcsával állítható be a következő értékekre: 4”; 3”; 2,5”; 2”; 1,5”; 1,3”; 1”; 1/1,3; 1/1,6; 1/2; 1/2,5; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1200; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3000; 1/4000.
A: rekesz-előválasztás. Az előző beállítástól eltérően itt a rekeszérték kiválasztása a fotós feladata, melyhez – a fénymérés alapján – a gép rendel egy megfelelő záridőpárt. A beállítható rekesz a gyújtótávolságtól (zoomállástól is függ). Nagylátószögnél a következő rekeszértékek választhatók a vezérlőtárcsával: F2,8; F3,2; F3,6; F4; F4,5; F5; F5,6; F6,4; F7,1; F8,0. Tele állásban az értékek F5,6-tól indulnak. A beállítások lépésköze 1/3 fényérték. Mind a záridő-, mind rekesz-előválasztás módban használhatunk expozíció korrekciót.
M: manuális üzemmód. A fényképezőgép összes beállítása a fotós kezében van, beleértve a rekesz, mind a záridő értékeit is. Ezek szabályozása szintén a vezérlőtárcsával lehetséges, váltani pedig a gép tetején lévő expozíció gombbal tudunk közülük. A záridő és rekesztartomány ebben az esetben kibővül a korábbi módokhoz képest. A manuális mód mindkét beállításban szélesebb tartományt engedélyez. A záridő: 30”; 25”; 20”; 15”; 13”; 10”; 8”; 6,5”; 5” másodpercre, míg a rekeszérték (bármely zoomálásban) F9, F10 és F11 értékre is beállítható.
C: egyedi (Custom) üzemmód. A felvételi menü utolsó pontjánál elmenthetjük aktuális beállításainkat, melyek ebben az állásban azonnal visszahívhatók.
Panorama: A HS10 egyik új érdekes szolgáltatása, mellyel pásztázott panorámakép készíthető. A gép folyamatos mozgatásával svenkelt panorámakép készíthető, melyet a készülék azonnal széles panorámafotóvá fűz. Részletesebben a Különlegességek oldalon ismertetjük ezt a szolgáltatást.
SP1-2: témamód programok. Bármely tárcsahelyen beállítható egy-egy témamód, így a fontosabbak között egy mozdulattal válthatunk. A témamódok a menüben érhetők el:

  • Természetes + vaku
  • Természetes fényviszonyok
  • Portré
  • Lágy portré (arc finomítás)
  • Tájkép
  • Sport
  • Éjszakai
  • Éjszakai (állvánnyal)
  • Tűzijáték
  • Naplemente
  • Vízpart
  • Parti
  • Virág (makró)
  • Szöveg

ADV.: haladó témamódok. A HS10 különleges témamódjai, melyek közül kettő újdonság ebben a modellben:

  • Pro kis fényű
  • Mozgó téma rögzítése
  • Mozgáseltávolító

Részletesen a Különlegességek oldalon írunk róluk.
(3) Be- és kikapcsoló gyűrű.
(4) Exponáló gomb: Bármely üzemmódban az állóképek (egyes, vagy sorozat) expozíciójának indításához, félig lenyomva a fénymérés és automata élességállítás aktiválásához használható.
Lejátszásnál félig lenyomva azonnal visszatérhetünk felvételi módba.
(5) Expozíció (korrekció) gomb: automata módokban lenyomva az LCD-n megjeleníthető az élő hisztogram. Haladó üzemmódokban nyomva tartva beállítható az expozíció korrekció (+/-2 fényérték, 1/3 Fé lépésekben). M módban használva válthatunk a záridő és rekeszérték beállítása között.
(6) Sorozatfelvétel gomb: nyomvatartása alatt a vezérlőtárcsával, vagy a jobb-bal iránnyal beállítható a kívánt sorozat mód: kikapcsolt, TOP7, Legjobb felvétel, Zoomsorozat, Automata expozíció sorozat.
(7) Vezérlőtárcsa: Felvétel módban elforgatva az előzőleg valamely gombbal előhívott expozíciós, vagy egyéb értékek módosítására szolgál, például a rekeszérték, vagy záridő beállítására. Menüben az opciók közti lapozásra is használhatjuk.
Lejátszásnál a memóriában tárolt képek és videók között lapozhatunk a segítségével.

Hátul

(1) ISO: Felvételi módban lenyomva és a vezérlőtárcsát elforgatva, vagy a jobb és bal iránygombot használva beállítható az érzékenység.
Lejátszásnál 18 lépésben belenagyíthatunk a memóriában tárolt bármelyik állóképbe.
(2) AE: Felvételnél a gomb nyomvatartása közben beállítható a háromféle fénymérési mód.
Lejátszás módban az előzőleg kinagyított képrészletek kicsinyíthetők, vagy 1, 4, 9 és 100 nézőképes kijelzést állíthatunk be.
(3) AF: Az AF terület mód beállítására szolgál, mely lehet középpontos, multi (automata), terület (szabadon választható) és mozgáskövető. E gombbal aktiválható az intelligens arcfelismerő szolgáltatás is.
(4) AF (C-S-M): Működése szerint határozhatjuk meg az élességállítási módot, ha lenyomjuk ezt a gombot és elforgatjuk a vezérlőtárcsát. Ez lehet egyszer, vagy folyamatos autofókusz, illetve kézi élességállítás.
A képek lejátszásánál a gomb nyomvatartása alatt részletes felvételi adatokat és hisztogramot kapunk az LCD-n.
(5) WB: A gomb a fehéregyensúly módok kiválasztására szolgál.
Lejátszásnál a képkereső menüt kapcsolhatjuk be vele, melyben dátum, arc, téma és adattípusok szerint kereshetők és csoportosíthatók az elkészült felvételek
(6) Dioptria korrekciós tárcsa: az elektronikus kereső képélességét befolyásolhatjuk e tárcsával.
(7) EVF/LCD: a hátsó LCD kijelző és az elektronikus kereső közötti váltásra szolgál. Amennyiben engedélyeztük ez a váltás automatikus is lehet a kereső melletti szemérzékelő segítségével. Ekkor a gombnak nincs funkciója.
(8) Videó gomb: A HS10 egy új videogombot kapott, mellyel bármilyen üzemmódban elindítható, vagy megállítható a mozgóképfelvétel.
(9) AE/AF LOCK: az expozíciós beállítások és a fókusz értékeinek rögzítésére szolgáló gomb.

(10) Négyirányú (navigációs) gomb: menüben a különböző opciók közti navigációra, a megfelelő beállítás kiválasztására szolgál. Felvétel módban egy gombbal együtt használva a jobb és bal irány a kiválasztott funkció beállítására is használható, a vezérlőtárcsa alternatívájaként. Ezen felül a négy irány egy-egy fontosabb szolgáltatást is vezérelhet:

  • Fel: instant (digitális) zoom kivágásának állása és bekapcsolása. Lejátszásnál az aktuális fotó törlése.
  • Le: önkioldó, 2 vagy 10 mp
  • Balra: makró és szupermakró mód
  • Jobbra: vaku üzemmódok.

Lejátszás módban a jobb és bal irány a képek közti lapozásra szolgál. Folyamatosan nyomva gyorslapozás végezhető.
(11) MENU/OK: a menü be és kikapcsolására használható gomb, bár felvétel módba az exponáló gomb félig lenyomásával is visszatérhetünk. Egyéb esetekben a navigációs gombbal beállított értéket véglegesíthetjük vele.
(12) DISP/BACK: Felvétel és lejátszás módban a képernyőn megjelenő információk mennyiségét befolyásolhatjuk ezzel a kezelőszervvel. A menüpontok között használva egy oldalnyit visszaléphetünk a lenyomásakor.
(13) Lejátszás gomb: Segítségével ki- és bekapcsolható a képek és videók visszajátszása. Felvételi módba az exponáló gomb félig lenyomásával is visszajuthatunk.