Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S8000fd teszt

0

Optika I.

Kromatikus aberráció

A kromatikus aberráció nagylátószögnél átlagos mértékű. Az ekvivalens 27 mm-es, átlag fölötti képszöget figyelembe véve ez akár dicséret is lehet. Alufóliás tesztünknél ugyan elég színtelített kékes színhibát sikerült előcsalogatni, de mindennapi helyzetekben nem tapasztaltuk ilyen erősen a jelenséget. A kromatikus aberráció lila-zöld színhiba formájában jelen van a képeken, de nem ennyire zavaró mértékben. Szerencsére a rekesz szűkítésével a probléma abszolút kezelhető és a gyújtótávolság (zoom) emelése is kellően csökkenti a jelenlétét.

Ahol viszont gondot okoz, az a tele állás, pedig többnyire nagylátószögnél gyakoribb az előfordulása. 486 mm-nél akár 10 pixel körüli elszíneződéseket is láthatunk a képen, ami elég erős ahhoz, hogy még kisebb papírnyomatokon is szembetűnő maradjon, nagyobb nagyításoknál pedig egyenesen zavaró. A színi eltérés még szűkebb rekeszt használva sem csökken számottevően.

Az alábbi képkivágások műtermi tesztjeink eredményeit mutatják, az táblázat alsó sorában pedig egy nagylátószögű és a tele állásban készült kültéri tesztpélda látható.

Kromatikus aberrációk

F2,8; 27 mm ekv.

F8; 27 mm ekv.

F4,5; 486 mm ekv.

F8; 486 mm ekv.

F4,0; 27 mm ekv.

F7,1; 438 mm ekv.

Általános képminőség

Kezdjük a negatívumokkal! A Fujifilm FinePix S8000fd képeire – nagy általánosságban – az erős szűrés miatti elnagyoltság és az ugyancsak erős élesítés miatti anomáliák jellemzők. Az élesítés a gép Fényképezési menüjében 3 fokozatban állítható, de a kontrasztos területek határán a normál értéken is már természetellenesen megvastagított, sötét éleket kapunk. Az a részlettelenséggel karöltve még szembeötlőbb. Egyfajta „képregényszerű” hatást kölcsönözve képeknek. A jobbra lévő képrészletet 300%-ra nagyítottuk. A kontúroknál jól látszanak a sötét vonalak.

A jó hír az, hogy a készülék szép, nem túl erős, mégis élénk színeket produkál, különösebb színelhajlás nélkül. Jó fényviszonyok között a képek kontrasztja is megfelelő, bár a világosabb képterületek hajlamosak hamar kiégni.

Zoom

Az alábbi képek az objektív nagylátószögű (27 mm ekvivalens) és tele állásában (486 mm ekv.) készültek. A táblázat alsó sora a maximális (5,1x) digitális zoom hatását mutatja.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=27 mm ekv. (1x)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=486 mm ekv. (6x)

teljes kép

kivágott képrészlet
18x-os optikai és 5,1x-es digitális zoom