Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix S8000fd teszt

0

Kezelőszervek

A fényképezőgépen viszonylag kevés kezelőszervet találunk. Csak a gyártó által fontosabbnak ítélt funkciók vezérelhetők a vázról. Külön gombot kapott például az arcfelismerő mód és a stabilizátor. A megszokott funkciók ugyanúgy a hátsó gépekről szabályozhatók, mint a kompakt gépek többségénél. Ilyen a vakumódok váltása, amakró fókusz, vagy az önkioldó használata. A fontosabb expozíciós beállítások a +/- gomb és az iránygombok kombinálásával végezhetők el., de kissé kényelmetlen, hogy ezek használata alatt más gomb nem aktív. Ehhez ki kell lépnünk az expozíciós beállítás „módból”.

Fent

(1) Zoomgyűrű: ha jobbra, vagy balra fordítjuk a gyűrűt, vezérelhető a zoolállás (gyújtótávolság). A menüben engedélyezett digitális zoomnál a végállásban egy újabb jobbra fordítással növelhetjük a digitális a digitális nagyítást. A +/- gombbal együtt használva kézi élességállításra használható (előtte itt is engedélyezni kell az MF módot).
Visszajátszásnál a fotók nagyításához, vagy 4,9 és 100 képes előnézeti módjaihoz használhatjuk.
(2) Exponáló gomb: a álló-, és mozgókép felvételek indításához (videónál leállításához) használható. Félig lenyomva aktiválódik az autofókusz és a fénymérés.
(3) Power: a gép be és kikapcsolására szolgáló gomb. A rugós megoldású gombot jobbra húzva, majd elengedve bekapcsolhatjuk a készüléket és ugyanígy történik a kikapcsolása is.
(4) Üzemmód választó tárcsa: a legfontosabb fényképezési módok beállításához. A 11 felvételi mód a következő:
-AUTO: teljesen automata állókép rögzítés. A felhasználó csak a képminőséget, színmódot, kétféle vakumódot (auto, derítő), az arcfelismerő rendszert, stabilizátort, és a makró AF módokat állíthathatja. Minden más beállítás (különös tekintettel az expozícióra) a gép reszortja.
– videofelvétel: mozgóképfelvétel, amely az exponáló gomb lenyomásával indítható és állítható meg. A képméretet (640 x 480, 320 x 240) és a stabilizátort állíthatjuk.
– M: teljes manuális mód. A gép összes elérhető beállítása a fotós kezében van, beleértve a rekesz és a záridő kézi beállítását is. A fénymérő természetesen segít a helyes expozíció beállításában, de szabadon választhatjuk meg az értékeket.
– S: záridő előválasztás. Félautomata mód, melyben a záridő beállítása a fotósra van bízva, az általa megszabott értékhez pedig a gép rendel egy megfelelő rekeszpárt. A fényképezőgép beállítható záridői: 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 0,3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000. A beállításhoz a +/- gombbal engedélyeznünk kell az előválasztási módot, majd a fel-le nyilakkal szabályozható a záridő, a jobb-bal irányokkal pedig az expozíció korrekció. A beállítás alatt a bal alsó sarokban egy kis hisztogram is látható.
– rekesz előválasztás. Hasonló, mint az előző félautomata mód, de ezúttal egy rekeszértéket adhatunk meg és a gép ehhez rendel egy záridő párt. A baállítható rekeszérték a zoom (gyújtótávolság) állásától is függ. Nagylátószögnél: F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5; F5,6; F6,3; F7,1; F8; tele állásban: F4,5; F5; F5,6; F6,3; F7,1; F8. A beállítások ugyanúgy végezhetők, mint az előbbi módnál (+/- gomb, és iránygombok).
– P: program automatika mód. A rekesz és záridő kivételével minden fontosabb beállítás adott. A gép által meghatározott expozíciós értékeket expozíció korrekcióval (+/- 2 Fé, 1/3 lépésekben) bírálhatjuk felül.
– SP1-SP2: programozható témamód helyek. Mind az SP1, mind az SP2 helyre beállíthatunk egyet az előre definiált témaprogramok közül, melyek a következők: portré, tájkép, sport, éjszakai, tűzijáték, naplemente, hó, vízpart, múzeum, parti, virág, szöveg és aukciós mód. Részletesebben a menük között lesz szó róluk.
– Naturális+vaku mód: ebben a beállításban két kép készül gyors egymásutánban, ugyanarról a témáról. Az egyik természetes megvilágítással, a másik vakuval.
– Naturális: a fényképezőgép a természetes fényviszonyokhoz igazodó expozícióra törekszik, még gyengébb megvilágítási körülmények között is, ezért a vaku használata helyett az érzékenységet növeli.
– Képstabilizáció: kézből való fotózásnál ajánlatos a használata. A gép rövidebb záridők beállítására törekszik, ha pedig nem lehetséges, növeli az érzékenységet.
(5)Az intelligens arcfelismerés és a vörösszem eltávolító mód gombja.
(6)Dual IS gomb: be és kikapcsolható a dupla képstabilizáció.

Hátul

(1) EVF/LCD: átkapcsoló gomb a hátsó kijelző és az elektronikus kereső nézet között.
(2) Visszajátszás gomb: lenyomva aktiválhatjuk a tárolt képek és videók lejátszásának módját. Ha újra felvételi módba szeretnénk lépni, az exponáló gomb lenyomásával tehetjük meg.
(3) F-gomb: az F-menüt (FinePix) megnyitó kezelőszerv. E menüben állítható be a képméret és minőség, valamint az érzékenység és a színmód. Részletes opcióiról a Menürendszer oldalon írunk.
(4) Négyirányú vezérlőgomb: Felvételi módban az expozíciós beállítások szabályozhatók vele. A fel-le irány a rekesz, vagy záridő érték, a jobb bal pedig az expozíció korrekció beállítására szolgál. Ha ezeket a beállításokat nem engedélyeztük, a következő beállításokra alkalmas:
fel: LCD fényerejének növelése
le: 10, vagy 2 mp-es önkioldó
bal: makró, vagy szuper makró mód
jobb: vakumódok beállítása

gyors képlapozás

Visszajátszás módban a bal és jobb irányokkal a képek és videók között lapozhatunk, a fel gomb a megjelenített kép törlésére, a le irány pedig a videó lejátszására szolgál.
A menükben az opciós sorok közötti navigációra használható.
(5) MENU/OK: felvételi módokban ezzel a gombbal kapcsolható be az adott módhoz tartozó fényképezési menü. Ezeken belül a iránygombokkal lépkedhetünk és ugyanezzel a gombbal (OK) fogadhatjuk el a kívánt opciót.
(6) DISP/BACK gomb: felvétel, vagy visszajátszás módban az adott módnak megfelelő információs ablakok váltására, vagy az infók eltüntetésére szolgál. Menükben az adott beállításból visszaléphetünk a főmenübe (Back).
(7) +/- gomb: a főtárcsán beállított felvételi módnak megfelelően az expozíciós beállításokat engedélyezi. Lenyomva beállíthatjuk az expozíció korrekciót (P), a rekeszt (A), záridőt (S), vagy mindkettőt (M). Bizonyos esetekben (AUTO) csak az élő hisztogram ablak megjelenítéséhez használható.

Oldalt

(1) Vaku gomb: lenyomásakor felpattan a beépített vaku (visszazárnunk kézzel kell). Egyben aktiválja a vaku módválasztó gombot is (jobb iránygomb).
(2) Mikrofon: a videók mellé rögzített hang, vagy az állóképekhez rendelhető 30 mp-es hangjegyzet felvételéhez.
(3) Hangszóró: a felvett videók visszajátszásakor és a gép működési hangjainak (zárhang, AF hang) lejátszásakor funkcionál.
(4) Dioptria szabályzó kerék: az elektronikus kereső (EVF) élességének beállításához használható.