Kipróbáltuk: Fujifilm X100T teszt

0

Különlegességek

Az X100T extrái között ott találjuk a többi FinePix EXR modellben megtalálható dinamikakiterjesztést, vagy az X100-nál bevezetett 3 Fé-es ND szűrőt, melyek mit sem változtak. Akad azonban új szolgáltatás is, az időzített sorozat, amely time-lapse videó alapjául szolgáló képek készítését teszi lehetővé, illetve a Wi-Fi-n keresztüli vezérlés, amely távoli kioldást és a gép beállítását is kínálja, legalábbis jó esetben.

Filmszimulációk

A korábbról ismert filmmódok, azaz az általános Provia, az élénkebb színeket adó Velvia, a lágyabb Astia, a portrézáshoz ajánlott Pro Negatív Hi és Pro Negatív Std, amelyek enyhén kontrasztosabbá tett profi negatív filmek, illetve lágyabb átmenetek és bőrtónusok szimulálását teszik lehetővé, valamint a különböző szűrőzött monokróm és szépia állás egy új móddal egészült ki, a Classic Chrome-mal, amely lágyabb színeket és fokozott árnyék kontrasztot kínál. A filmszimuláció funkció gépen belüli RAW konvertálás során is használható.

Speciális szűrők

Az X100s-ből átörökölt szolgáltatás, amely szelektív színezést, lágyító szűrőt, vagy éppen kemény HDR képet utánzó hatást kínál, de itt találjuk meg az elmaradhatatlan lyukkamera és miniatűr effektusokat is. Sajnos ezeken belül további beállításaink nincsenek, a hatások erősségét nem finomíthatjuk. A speciális szűrőket csak fotózáskor használhatjuk, gépen RAW feldolgozáskor, valamint lejátszás módból nincs lehetőségünk ezeket a hatásokat utólag a képre helyezni.

A Fujifilm X100s képei:

Multiexpozíció

Szintén az X100S-ből örökölt funkció, melynek segítségével két képet exponálhatunk egymásra. Az első expozíció után a gép rákérdez, hogy szeretnénk-e megtartani a fotót, majd ennek engedélyezése után ráilleszthetjük a másodikat. Az illesztéshez félig áttetszően látható az előző kép is. A két felvételt keverő hatásokat, erősségi beállításokat nem kapunk, ahogy kettőnél több expo egymásra illesztésére sincs lehetőség. A Multiexpo szolgáltatás a DRIVE gomb menüjében található.

A Fujifilm X100s képe:

Mozgó panoráma

A DRIVE gombbal választható ki a jól ismert „mozgó” panoráma mód is. Ilyenkor a fényképezőgép megadott irányba mozgatásával automata sorozat készül, melynek felvételeit automatikusan egy széles panorámaképpé fűzi össze a készülék.

Az iránygombokkal kétféle szélességet, 120 és 180 fokos látószöget választhatunk, a pásztázás iránya négyféle lehet. A szélesség és irány szerint négyféle, az elődnél szélesebb panorámakép méretet kapunk: 6400×2160 px (120 fok, fel-le irány), 6400×1440 px (120 fok, jobb-bal irány), 9600×2160 px (180 fok, fel-le irány), 9600×1440 px (180 fok, jobb-bal irány).

A svenkelés közben nyomva kell tartanunk az exponáló gombot és a gépet lassan a kijelzőn látható nyíl irányába mozgatnunk. A képernyő alján megjelenő sávon folyamatosan figyelemmel kísérhető a hátralévő idő. Ezután már csak néhány másodperc és a gép automatikusan összefűzi a képeket. A képek illesztési minősége változó. Messzebb lévő témáknál pontosabb, de mint az alábbi példa mutatja, viszonylag közel lévő épületeknél vagy tárgyaknál, a nodális pontatlanság miatt elcsúszhatnak egymástól az illesztett képdarabok.

A Fujifilm X100s képei:

120 fokos panorámakép

180 fokos panorámakép

DR – azaz dinamika tartomány

A Fujifilm gépeiben sűrűn megjelenik ez a lehetőség, amely a dinamika tartomány kiterjesztésére hivatott (az árnyékos részeket nem világosítja ki, de a csúcsfényekre remekül képes ügyelni). Persze csodákra nem kell számítani, a funkció csak JPEG képeknél hatékony, ráadásul DR200-nál minimum ISO400-as, DR400-nál minimum ISO800-as érzékenységet kell használnunk, amely eleve kompromisszumot kíván a képminőség terén. A DR csak fotózás előtt állítható be, utólag nem kérhető.
Az mindenesetre tény, hogy a csúcsfényeket ügyesen korrigálja az algoritmus, bár ez RAW formátumból is sikerülhet utófeldolgozás során. Aki viszont nem kíván, vagy nem tud a RAW fájlokkal pepecselni, annak egy nagyobb dinamikájú témánál jól jöhet ez a szolgáltatás.

DR (Dynamic Range)



DR 100%


DR 200%, min. ISO400


DR 400%, min. ISO800


DR 100%


DR 200%, min. ISO400


DR 400%, min. ISO800


DR 100%


DR 200%, min. ISO400


DR 400%, min. ISO800


DR 100%


DR 200%, min. ISO400


DR 400%, min. ISO800

Időzített automatikus sorozat

A szolgáltás segítségével 1 mp-24 óra közötti időközönként (beállítás óra, perc, másodperc pontossággal) készíttethetünk képet a géppel. A készítendő képek maximális száma 999 lehet.
Az időzített sorozattal lőtt fotók time-lapse videóvá fűzéséhez külön szoftvert kell használnunk.

Wi-Fi

Egyre népszerűbbek az okostelefonokról és táblagépekről vezérelhetőséget kínáló Wi-Fi modulok alkalmazása a fényképezőgépekben. A Fujifilm is beadta a derekát, s az X100T-be már Wi-Fi modult is épített.

A dolog szépséghibája, hogy a gépet vezérelni csak Android 4-től lehetséges, de a csatlakozás valamiért Android 4.2-es készülékkel sem volt lehetséges („Az alkalmazással nem lehet kommunikálni” hibaüzenetet kaptunk). A képek áttöltése alacsonyabb verziószámnál is lehetséges.
A Fujifilm Photo Receiver alkalmazással sajnos nem böngészhetjük a fényképezőgépben lévő memóriakártya tartalmát. Itt csatlakozás után a fényképezőgépen lapozhatunk a képek között és jelölhetjük ki az átküldésre szánt képeket. Videókat ebben az alkalmazásban nem tölthetünk át. A beállítás menüben megadható, hogy a képek átküldése teljes felbontásban, vagy 3 Mpixelre leméretezett módon történjen-e.

A Fujifilm Camera Remote azonban lehetőséget kínál a memóriakártya tartalom megtekintésére is, ahol max. 30 kép vagy videó jelölhető ki áttöltésre. Ezen felül természetesen a gép beállítása, vezérlése, illetve az exponálás is elvégezhető.