Kipróbáltuk: HP Photosmart A320 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

A gyári adatok érezhetően marketing ízűek, nyilván nem sokan lesznek, akik vázlat módban fogják ezt a készüléket használni. Noha a 45 mp-es érték csábítónak hangzik, az így készült nyomatok nem olyan szépek.

A tesztek során 10×15 cm-es fekete-fehér és színes fotókat nyomtattunk, a tavalyról megmaradt Advanced Photo és az újonnan érkezett Premium Plus Glossy papírokra. Minden esetben maximális felbontást választottunk.

A nyomatok minősége a tavalyi tesztek eredményét hozza. A három alkalmazott alapszín miatt (cián, bíbor, sárga) a fekete-fehér képeknél érezhetően kevés a feketék sötétje, valójában igazi feketét nem is találunk, csak sötétszürkét. Legalábbis a konkurens termékek fekete-fehér nyomataihoz viszonyítva.

Normál nézési távolságból a felbontás elegendő ahhoz, hogy ne lássuk pöttyözöttnek a képet, de közelebbről megvizsgálva már jól láthatóvá válnak a tintacseppek.
Advanced Photo papírra nyomtatva zöldes elszíneződésűek lettek a fekete-fehér fotók, míg Premium Plus papírnál nem tapasztaltunk elszíneződést.

A színes fotóknál is az Advanced Photo papír teljesített gyengébben, sajnos ezek a képek fátyolosak, kissé bágyadtak, hiányzik belőlük az igazi kontraszt. A Premium Plus papírra nyomott képek határozottan jobbak, ezeknél a fotóknál nincs fátyolosság, s a sötétebb tónusok is jobban érvényesülnek.

A vízállóság azonos eredményt hozott, mint tavaly, köszönhetően annak, hogy a tintán nem változtattak semmit, s a papírok is ugyanazok. A Premium Plus csúnyán elmosódik már az első csepp víz hatására is, ez a papír gyaníthatóan nem szívja magába teljes mértékben a festéket. Ezzel szemben az Advanced Photo papír kiváló vízállóságú. A papír anyaga sem szívta fel a vizet, száradás után nem kunkorodott fel.

HP Premium Plus Glossy

HP Advanced Photo

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alapán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

A jó láthatóság érdekében a készített 10×15 cm-es színes nyomatot 1200 dpi-vel vissza szkenneltük (Canon Lide20). Ezen megfigyelhetők a tintacseppek, illetve a fedettség, valamint a feketék is. A lenti kis képekre kattintva a teljes szkennelt kép megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájl (~24MB)!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről

teljes kép

Méréseinknél a stoppert akkor indítottuk el, amikor a printer a nyomtatás első mozdulatát végezte (megkezdődött a lapbehúzás) és akkor állítottuk le, amikor az oldal legvége is leesett a tálcára. Az itt megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • HP Photosmart A320 nyomtató
  • HP110 Cartridge (három színű) Vivera tintával
  • Szoftvereket és drivert tartalmazó CD-ROM
  • 5 db 10*15 cm-es HP Advanced Photo Paper Glossy papírcsomag
  • Hálózati tápkábel átalakítókkal
  • Használati útmutató

Értékelés

A HP Photosmart A320 kipróbálása során valóban érezhető volt, hogy a cél egy olyan egyszerűen kezelhető és olcsó nyomtató létrehozása volt, amely teljes mértékben megfelel családi emlékképek, vagy hobbi fotósok nyomatainak 10×15 cm-es elkészítésére. A készülék árát ráadásul tényleg sikerült igen alacsonyan tartani, hiszen nem éri el a bruttó 20e Ft-ot sem.
A képminőség közelítőleg megegyezik az asztali HP nyomtatóknál megszokottal (bár minél több színt használunk, a minőség annál jobb lesz), avatatlan szemek a legtöbb esetben nem fogják megállapítani, hogy nem hagyományos vegyszeres eljárással készült képekről van szó, hanem egy hordozható tintasugaras nyomtatóval készültről. Mivel a családi fotóalbumok döntő többsége a 10×15-ös méretet preferálja, a belépő szintű nyomtató ezt az igényt maradéktalanul ki is elégíti.
Talán hátrányként a kártyaolvasók hiányát említhetjük, bár aki rendelkezik számítógéppel, s lemond a hordozhatóság adta előnyökről, annak ez sem jelent gondot. Aki viszont szeretné kihasználni a bárhol-bármikor nyomtatás lehetőségét, annak PictBridge képes fényképezőgéppel kell rendelkeznie.
Aki kártyaolvasót is szeretne használni, annak a magasabb modellszámú készülékek ajánlhatók.

A HP Photosmart A320 hordozható fényképnyomtató ajánlott fogyasztói ára (bruttó) 18.000 Ft.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Hordozható kivitel (opcionális akkumulátorral)
  • Advanced Photo papírral tökéletes vízálló nyomatok
  • Versenyképes ár
  • Közvetlen nyomtatás PictBridge fényképezőgépről
  • Opcionális Bluetooth kompatibilitás
  • Fekete-fehér képek Advanced papírral kissé zöldes elszíneződésűek (bár ez inkább a papír gondja)
  • Csak 3 színű tinta
  • Nincs kártyaolvasó

A nyomtatót a HP Magyarország-tól kaptuk kölcsön tesztünk idejére.

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!