Kipróbáltuk: HP Photosmart C8180 teszt

0

Mérések

Sebesség, minőség, tesztek

A Photosmart C8180 nem hiába hasonlít szoftvere és főbb hardver részei terén a korábban tesztelt D7460-ra. Sebességben és képminőségben is szinte teljesen megegyező eredményt kaptunk. Ha a D7460-as jó, akkor bizony a C8180 is az, és a kisebb testvérrel többnyire elégedettek voltunk.

Szöveges dokumentumnál tesztalanyunk is hozta a HP átlagot, mivel normál minőség mellett 11, maximális beállításnál 20 mp-et mértünk. Utóbbi egészen jónak számít a terméktársak 50-60 mp-es eredményeihez képest. A nyomatok minősége közel megegyezett az említett printerével. Szép fedettséget és éles, jól olvasható betűket kaptunk, az általunk használt sima másolópapíron kissé szűrös szélekkel. Ez azonban csak közelebbről volt zavaró. A D7460-nál ezen a papíron jobban megfolyt a maximális minőségi beállítással készült nyomat, valószínűleg a nagyvonalúbb tintafelhasználás miatt. Érdekes módon a C8180-nál szabad szemmel nem sok különbség volt a két minőségi beállítás között.

Színes ábrával kombinált A4-es dokumentumunknál ismét egy kicsit takarékosabban bánt a gép a festékkel, így az előbbi kiszőrösödést alig volt tapasztalható. Többnyire sima betűszéleket, de egy kicsit halványabb nyomatot kaptunk. A színes ábra ugyanolyan jó minőségű lett, az átlagnál jobb kék színekkel. Normál és maximális beállítással is pontosan ugyanazt a sebességet mértük, mint a D7460-nál.

Nyomtatott szöveg írásképe

Színes dokumentum részlete

A másolás terén a kis Photosmart C4280 volt az idei bajnok. Sajnos a nagytestvérnek sem sikerült minden téren leköröznie. Sebességben azért nem teljesített rosszul. Fekete-fehérben 31 másodpercig tartott az A4-es oldal másolása, színesben pedig két másodperccel többet kellett várnunk. A színes másolat sokkal alacsonyabb szemcsésséget mutatott az olcsóbb nyomtatónál is gazdagabb, valósághűbb színeket adott, de a gyengébb kontraszt lerontotta az összképet. Mindenesetre azért még így is kontrasztosabb másolatot kaptunk, mint amit az Epson RX585 produkált. 4X ennyi idő alatt. Amit elmulasztott színesben, bőven bepótolta fekete-fehérben a gép. Jól megnyomta a „ceruzát” így a irreálisan magas kontrasztot kaptunk, sok részletnél bebukott, fekete foltokkal.

Lapolvasásban egy picit gyorsabb, mint a Photosmart C4280. Egy A4-es színes oldalt, 1200 dpi felbontásban, 3 perc 46 mp alatt sikerült beolvastatni, ami kb. 11%-kal jobb az említett készülék időeredményénél.

A kis, 10 x 15 cm-es fotók nyomtatásával folytattuk, melynél szintén készült színes és fekete-fehér nyomat is. A színeseknél a D7260-nál tapasztalt erős telítettség volt jellemző. A nyomat szemcséssége is finom maradt, bár sem e téren, sem a részletek tekintetében nem érte el a jobb Epsonok részletvisszaadását. A látott végeredmény azonban még ezzel együtt is a jobbak közül való, és normál nézési távolságból szinte tökéletes összképet mutatott. Sebességben lassúnak mondható a gép, mivel 2 perc 10 mp-re volt szüksége a kisméretű fényképhez. A4 méretben már jelentősebb a lemaradása. A fent említett, szintén multifunkciós HP Photosmart C4280 több mind 40%-kal bizonyult gyorsabbnak a 6 perc 34 mp-es időnél.

A 10 x 15 cm-es nyomatot 1200 dpi-vel szkenneltük be (Canon Lide20) a jobb láthatóság érdekében, amely így teljes terjedelmében megtekinthető. Vigyázat, igen nagy fájl!

képkivágás 1200 dpi-s szkenről

teljes kép

Semmi új, amit már ne tudnának a termék vízállóságáról azok, akik nyomon követték az elmúlt HP teszteket. A Photosmart C8180 esetén is két választásunk van:

Ha komolyabb igénybevételeket is kiálló nyomatora van szükség, amiket nyugodtan kézről-kézre lehet adni az ismerősök vagy rokonok látogatásakor, akkor a HP Advanced fotópapírja lesz a legjobb választás. Ez jól tűri a nedvességet, és hosszabb vízbemerítés után is elmosódás nélkül megőrzi a nyomatok eredeti színeit. A tinta ráadásul azonnal megszárad a papíron, így a nyomtatóból kijövő kép azonnal megfogható.

A másik lehetőség a minőségi szempont előtérbe helyezése, a tartósság oltárán. Ekkor a HP Premium sorozatát ajánlhatjuk, ami az előbb említett papírnál jobb képminőséget nyújt, de például a vízállóság terén a közelébe sem jöhet, hiszen már kisebb nedvesség hatására is búcsút inthetünk a nyomatoknak. Nem kell azonban megijedni, hiszen megfelelő körülmények között tárolva ezen a hordozón is hosszú évekig hibátlanok maradnak a felvételek.

HP Premium Plus Glossy

HP Advanced Photo

A színtér vizsgálatot a colormanagement.hu végezte:

A színtér mérési teszt nem okozott különösebb meglepetést, eredményei nagyjából az árak alapán elvárható eredményt hozta. Az EPSON 4880 rendelkezett a legnagyobb gamuttal, ezt azonban a bekapcsolt colormanagement jelentősen lekorlátozza (ez lehet hibás beállítás eredménye is), illetve jól mutatja, hogy a nagy színtér kihasználásához a színhelyes nyomtatáshoz megfelelő (proof) szoftverre és beállításokra van szükség.
Kicsit csalódás az A3-as HP nyomtató gamut eredménye, egy ilyen értékű nyomtatótól jobb eredményt vártunk (beállítási hiba?), persze a nagy nyomtatási méret sokmindenért kárpótolhat. A HP PS Express is a mezőny végén ért célba, bár ez árát tekintve érthető is.
A többi nyomtató közel azonosan teljesített, közülük a választás inkább a hozzáadott szolgáltatások és ár/teljesítmény függvénye, és nem a maximális nyomtatható színtér alapján határozható meg.

sRGB:

AdobeRGB:

A nyomtató és a HP Preimum Plus Satin papír színtér profilja innen letölthető.

Az alábbi táblázat értékeinek mérésekor a nyomtatás első mozzanatánál, vagyis a lapbehúzás megkezdésekor indítottuk el a stoppert, és akkor állítottuk le, mikor a kész nyomat a lapkiadó tálcára esett. A megadott értékek 1-1 lap nyomtatására vonatkoznak és nem tükrözik az egymás utáni több kép nyomtatás lap/perc sebességét.

Sebességek
A4 fekete-fehér dokumentum (zárójelben a max. érték) 11 (20) mp
A4 színes dokumentum (zárójelben a max. érték) 17 (38) mp
10×15 cm fotó 130 mp
A4 fotó 6 perc 34 mp
Másolás (FF/színes) 31/33 mp
Lapolvasás (A4, 1200 dpi) 3 perc 46 mp

Kiegészítők

A nyomtató dobozában a következőket találjuk:

  • HP Photosmart C8180 nyomtató
  • 6 db tintatartály (kezdő csomag): HP 363 fekete, cián, bíbor, sárga, világos cián, világos bíbor
  • Hálózati tápegység és kábel
  • Használati és üzembe helyezési útmutatók
  • Szoftver CD

Értékelés

A HP Photosmart C8180 olyan mint a vasárnapi búcsú. Itt aztán tényleg minden van, ami kellhet, és ami nem. Ennél a készüléknél nincs helye a kompromisszumnak, már ami a szolgáltatásokat illeti. Nyomtató, színes és fekete-fehér másoló, lapolvasó egyben, de miért is hiányoznának belőle az elterjedtebb vezetékes és vezeték nélküli hálózatokhoz való csatlakozás, a kártyaolvasó, a nagyméretű érintőképernyős LCD kijelző, vagy akár a LightScribe szolgáltatással felszerelt CD/DVD író? A „szolgáltatáskirály” tökéletes példája annak, hol tart 2008-ban a HP, és tökéletes példája, hol tart napjainkban a fotónyomtatás.

Több tekintetben hasonlítottam korábbi egyik tesztalanyunkhoz, a HP Photosmart D7460-hoz. Nem véletlenül, hiszen a két készülékben közel ugyanaz a szoftver fut és a használt tinták, valamint egyéb hardverelemek terén is sok a hasonlóság. Sajnos a hátrányaik terén is sokban megegyeznek, mint például az átlagtól némileg elmaradó nyomtatási sebesség. A Photosmart C8180 előnye, hogy ugyanazt a képminőséget kapjuk, mint mezei A4-es nyomtató társánál, de sokkal jobb felszereltséggel, számos extra szolgáltatással. Ezért viszont pont a dupláját kell fizetnünk érte, ami bizony már egy hatszámjegyű összeg. Vajon hányan hajlandók kifizetni ezt ezért a csúcsmodellért?

A HP Photosmart C8180 multifunkciós készülék ajánlott, bruttó fogyasztói ára – tesztünk írásának idején – 112 990 Ft.

Pro és kontra
előnyök hátrányok
  • Esztétikus külső
  • Kiváló összeszerelési minőség
  • Extra szolgáltatáskészlet
  • LightScribe CD/DVD író
  • 6 szín, külön cserélhető patronokban
  • Széleskörű hálózati kapcsolatok (ethernet és wi-fi)
  • Szép fotónyomtatási minőség
  • Lassú fotónyomtatás
  • Másolási minőségben a Photosmart D4280 jobban teljesített
  • Drága