Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 5700 teszt

0

Optika II.

Az optika torzítása 35 mm-nél még jelentős, mintegy 1,1%-os hordótorzítást mutat. Ez azonban már kis mértékű zoom hatására is jelentősen csökken. A legnagyobb tele állásban tapasztalható párnatorzítás alig érzékelhető, értéke 0,2% közelében van. Összességében tehát átlagos torzítású optika került a Coolpix 5700-ba. A torzítás csökkentése érdekében ajánlott kis mértékű zoom használata. A teljes nagylátószöget csak akkor használjuk, ha másként nem fér a képbe a téma.






Torzítások a fókusztávolság függvényében

nagylátószög esetén (f=35 mm*)
hordótorzítás
~1,1%

tele esetén (f=280 mm*)
párnatorzítás
~0,2%

Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 50 cm lehet, a makró bekapcsolása után azonban akár 3 cm-re lévő tárgyak is fényképezhetők. Érdekes megoldás, hogy az önkioldó, csak makró módban használható. Szerencsére a makró mód nem korlátozza a tárgytávolságot, vagyis a legnagyobb tárgytávolság makró módban is végtelen. A makró használata esetén a zoom teljes tartománya használható. A legkisebb 3 cm-es tárgytávolság azonban csak a zoom első felében, egészen pontosan 48 mm-től 106 mm-ig használható. A legkisebb szélesség ezen terület végén, vagyis 106 mm-nél fogható be. Ekkor a legkisebb szélesség mindössze 30 mm, mely a Coolpix 2000 makró képességéhez hasonlóan igen jó eredmény. Ekkor a torzítás 1% körüli, jellege hordótorzítás. Nagyobb fókusztávolság esetén csökkenthető a torzítás, 175 mm környékén mindössze 0,4%-ra csökken a hordótorzítás, sajnos ezzel együtt a befogható legkisebb terület is jelentősen lecsökken, mindössze 44 mm lesz, ami viszont más gépekkel összehasonlítva még mindig igen jó érték.






Makró képességek

Makró mód, kis területtel
Legkisebb szélesség: 30 mm
~1% hordótorzítás
f=106 mm*

Makró mód, kis torzítással
Legkisebb szélesség: 44 mm
~0,4% hordótorzítás
f=173 mm*

A fókusz kézi beállítására is van lehetőségünk. Ehhez a gép jobb oldalán található MF felirat alatt látható gombot kell nyomva tartanunk, s ezzel egy időben a vezérlőtárcsát forgatnunk. A nem éppen kényelmes megoldásnak van még egy hátránya. Sajnos a kijelzőn nem nagyítva, hanem normál méretben jelenik meg a kép. Ez sajnos nem teszi lehetővé pontos fókusz beállítását. A két elvégzett kézifókusz próba alkalmával egyszer pontosan, másodszor kissé aláfókuszálva sikerült beállítani a gépet. Mivel az LCD-n és az EVF-en csak akkor jelenhet meg látható kép, ha a tárgyra is kellően sok fény kerül, a kézi fókusz sötétben még kevésbé használható. Sajnos a gép nem jelzi a tárgytávolságot, mindössze a legkisebb és a legnagyobb tárgytávolság közötti elhelyezkedést jelzi egy sávdiagram segítségével. Összességében elmondható, hogy a kézi fókusz használata a Coolpix 5700-as esetén inkább csak egy lehetőség, mint jól használható funkció.






Kézi fókusz próbák kis mélységélesség mellett (F3,2)

fókusz a vörös fonalra
tökéletes fókuszálás

fókusz a világoskék fonalra
kis mértékű túlfókuszálás